BENCH PRESS AĞIRLIK ARTIŞI

Hoşgeldin!

Forum sitemiz tamamen ücretsizdir.

Şimdi Kayıt Ol!
Moderatör
Kilo (kg)
88
Spor Geçmişi
3
Boy (cm)
171
Kol (cm)
41
Bel (cm)
87
Omuz (cm)
137
Herkese merhaba. Kafama takılan bir şey var. Bildiğime göre spora yeni başlayan bir kişinin, eline ağırlık aldıktan sonraki 1. senesinin sonunda ağırlık 2 katına ulaşıyor. Yani atıyorum ilk squat ı 50 kiloysa sene sonunda 100 oluyor. Tabi çeşitli etkenler ve değişkenler olabilir fakat kabaca hesabı bildiğim kadarıyla böyle. Yanlış da biliyor olabilirim tabi ama gözlemlediğim kadarıyla da genelde en azından %60-80 arası bir artış görülüyor 1. sene sonunda. Tahmin edersiniz ki kas kütlesi artışı ve adaptasyondan kaynaklı olsa gerek. Benim soracağım soru da bununla ilgili. Benim ilk bench press im yanlış hatırlamıyorsam ya 85 kg 3 tekrar ya da 90 kg 1 tekrardı. Tabi spor geçmişim var bir süre boyunca şınav ve barfiks türevlerini çalışmıştım. Yani spora yeni başlayan biri değildim ama ilk bench press imdi. Şimdi bu şekilde düşünürsek benim bench press imin 1 sene düzenli ağırlık idmanından sonra 180 kg ı görmesi gerekiyor. Ben buna açıkçası pek inanamıyorum. Gücüme ve kuvvetime güvensem de 180 kg epey fazla bir ağırlık. Saçma bir soru ama tahmini olarak 1 sene sonunda görebileceğim ağırlığı merak ediyorum ve soruyorum. Olabildiğince yüksek kalorili besleniyorum ve kaldırdığım kilolar genel olarak serbestte de makinede de yüksek. Şuan 130 kg ile 1 tekrar çıkarabiliyorum. Yanlışım yoksa 3-5 aydır evde spor yapıyordum ve salona tekrar yazılalı yaklaşık 1 ay oldu. Çok uzattım kusuruma bakmayın ve soru da biraz saçma ama gerçekten merak ediyorum. Şimdiden yardımlarınız için teşekkürler.

Yönetici
SMS Onaylı
Çok hızlı gelişme olayı spora tamamen ilk defa başlayanlar içindir , yani hayatı boyunca masa başında oturmuş 28cm kol ve boş bar Bench ile başlayan biri düşünün , kasları hiç zorlanmamis . Bu bireyler spora başladığında çok hızlı tepki verirler ve çok hızlı gelişirler .

Ama önceden spor gecmisi olan veya gündelik hayatta fiziksel iş yapan bireyler zaten fitnessa başlamadan daha önce kasları zorlanmıştır , ama gene de sadece kas gelişimine odaklı haraketler yapınca kasları daha iyi tepki verir ve ilk başlarda gene hızlı gelisirler ama ilk başta anlattığım bireylere göre daha yavaş .

Ve ek olarak genetik de ekleniyor
Kimisi sizin ilk baştaki Bench agirliginiza 1 yılda gelir , kimisi 180 kg benchi 5. Yılında anca basar , antrenman, uyku,beslenme tamsa geriye sadece genetik avantajlar kalıyor. Sorunuzun cevabı deneyip görmek :)

Yorum
Moderatör
Çok hızlı gelişme olayı spora tamamen ilk defa başlayanlar içindir , yani hayatı boyunca masa başında oturmuş 28cm kol ve boş bar Bench ile başlayan biri düşünün , kasları hiç zorlanmamis . Bu bireyler spora başladığında çok hızlı tepki verirler ve çok hızlı gelişirler .

Ama önceden spor gecmisi olan veya gündelik hayatta fiziksel iş yapan bireyler zaten fitnessa başlamadan daha önce kasları zorlanmıştır , ama gene de sadece kas gelişimine odaklı haraketler yapınca kasları daha iyi tepki verir ve ilk başlarda gene hızlı gelisirler ama ilk başta anlattığım bireylere göre daha yavaş .

Ve ek olarak genetik de ekleniyor
Kimisi sizin ilk baştaki Bench agirliginiza 1 yılda gelir , kimisi 180 kg benchi 5. Yılında anca basar , antrenman, uyku,beslenme tamsa geriye sadece genetik avantajlar kalıyor. Sorunuzun cevabı deneyip görmek :)

Çok teşekkür ederim sanırım en mantıklısı dediğiniz gibi deneyip görmek. Attığınız videoyu izlemiştim zaten ve gerçekten de bilgilendirici teşekkürler :)

Yorum
  • :)
  • :D
  • ;D
  • :lollol:
  • :lol:
  • ;)
  • :(
  • :cool:
  • :p
  • :eek:
  • :laugh: