Çift antrenman zararlı mıdır?

Hoşgeldin!

Forum sitemiz tamamen ücretsizdir.

Şimdi Kayıt Ol!
Forum Üyesi
Merhaba arkadaşlar,
Mesleğim gereği (Pilates Eğitmeni) bazen çok yoğun ders veriyorum. Bazı günler 6 saat bazı günler 10 saat. Yaptırıyorum, ama yapmıyorum :)
Dolayısıyla 2-3 gün antrenman yapacak zamanım olmuyor. Ama eksikliği kapatabilmek adına vakit bulursam sabah fitness a gidiyorum, bazende akşam üzeri 1 saat aletli pilates yapıyorum. 1 günde çift antrenman yapmış oluyorum bu durumda. Protein, karb, yağ tüketimimi ona göre ayarlıyorum. Fitness antrenmanından sonra muhakkak whey+bcaa alıyorum.
Çift antrenman yapmamın kas yıkımına sebebiyet vermesi gibi bir durum söz konusu olabilir mi?

Forum Üyesi
Dediğim gibi 1 saatten sonra bir hormon salgılanmaya başlıyor bu hormon katabolic bir hormondur,antrenman tercihi sizin bir kas için 3 hareket yeterde artarda

Yorum
Forum Üyesi
Kas ve eklem konusunda uzman olan size bir soru sormak istiyorumda,,Hareketten harekete göre kas boyu ve kas kasılması değişiyor örnek triceps çalıştığında ağırlığı kaldırdıktan sonra dirseği tam açmıyorsun,örnek bench press'de ağırlığı çok yukarı kaldırmaman gibi yada squat'ta ağırlığı kaldırdığında dizini tam açmaman gibi, kas boyu uzamıyor sadece kas kasılıyor,Şimdi soruyu soracak olursam kas hareketsiz haldeyken daha çok kasılır doğrumudur?

Yorum
Forum Üyesi
Şimdi;
Sabah güzel bi bacak antrenmanı yaptım. Bitiminde 10 dk streching :)
Gel gör ki hala enerjim tavan ve bu enerjiyi atmam lazım. Yani bedenim bana "Bi antrenman daha yaparsın Sena. Hadi koçum, aslansın sen, yaparsın" diyor. :D
hocam bence fullbody antreman yapın fullbodyde gerçekten enerji bitiyor ve splite kıyasla gelişimin daha hızlı olduğunu düşünüyorum mart-nisan arası split yaptım 1 saat split antreman yarım saat kardio yapmama rağmen enerjim bitmiyordu nisan ortasında fullbodye geri döndüm ve şuan antreman bittiğinde bırakın kardioyuyu ayakta zor duruyorum :)

Split yaparken 1 ay olduğum yerde saydım fullbodyde 2 haftada her bölgede inanılmaz bir artış var, barbell curlde 12 kilodan 16ya, triceps extentionda 30 lbs'den 60 lbsye, göğüste el başı 13ten 15e, sırtta 50 lbsden 70 lbs çıktım. Size de enerjiniz bitmiyorsa supersetlerle donatılmış bir fullbody egzersizi öneririm ;)

ben
1- bacak
2- göğüs - sırt (süperset)
3- karın
4- omuz
5- biceps - triceps(süperset)

yapıyorum eve gidince hemen yemeğe saldırıyorum :D

Yorum
Forum Üyesi
Kas ve eklem konusunda uzman olan size bir soru sormak istiyorumda,,Hareketten harekete göre kas boyu ve kas kasılması değişiyor örnek triceps çalıştığında ağırlığı kaldırdıktan sonra dirseği tam açmıyorsun,örnek bench press'de ağırlığı çok yukarı kaldırmaman gibi yada squat'ta ağırlığı kaldırdığında dizini tam açmaman gibi, kas boyu uzamıyor sadece kas kasılıyor,Şimdi soruyu soracak olursam kas hareketsiz haldeyken daha çok kasılır doğrumudur?
Triceps hareketlerinde dirseğini kitlemelisin

Yorum
Forum Üyesi
Yine beyin yakan bir soruyla karşımızdasın kardeşim :D
1. si triceps hareketlerinde dirseği düzleştirmelisin ki tam çalışsın ama bu demek değil ki eklemi zorlayacak şekilde kitleme yapacaksın. Kontrollü bir şekilde dirsek eklemi düzleştirilmeli.
2.ci bench presste omuza değmeyecek noktaya kadar getirip itişte yine kolları düz yapmalısın
3.sü Squatta dizini tam açmaman ne demek tam anlamadım. Kalkış için diyorsan onda da diz eklemini düz yapmalısın.
Kas hareketsiz haldeyken daha çok kasılır ne demek onu anlamadım. Kasların kasılma tipleri vardır.
İzometrik kasılma : Uzunluğu sabit kalan bir kasta, tonus (gerilim) atmasıyla oluşan statik bir kasılma şeklidir. Kas boyunda bir değişiklik oluşmadığından dolayı ekstremitelerde hareket ortaya çıkmaz.
Örnek:Ayakta dik durmamızı sağlayan kaslarımız izometrik olarak kasılmaktadır. İki eli karşı karşıya getirip birbirini itme.
İzotonik(Konsantrik)kasılma: Basit olarak kasılma esnasında kas kısalması olarak tanımlanır. Bu kasılmada kas kuvvet üretirken eklem açısı küçülür, kasın boyu kısalır.
Örnek: Ağırlığın yerden yukarı kaldırılması.
Eksantrik kasılma: Dinamik bir kasılmadır. Kasılma sırasında eklem açısı büyürken kasın boyu uzar.
Örnek: Ağırlığı kolla indirme
Oksotonik kasılma: İzometrik ve İzotonik (konsantrik) kasılmanın birlikte yapılmasıyla olur. Bu şekilde kasın hem boyunda hem de tonusunda bir değişme meydana gelir. Pozitif, mekanik bir iş yapılır. Kuvvet alıştırmalarının büyük kısmı, oksotonik kas çalışmasının kapsamına girmektedir.
Örnek: Sıçrama

Bunlardan yola çıkarsak hareketsiz kas daha çok nasıl kasılsın kardeşim?

Son düzenleme:
Yorum
Forum Üyesi

@akın12 Hocam şuna bir el atar mısın rica etsem :)

Yorum
Forum Üyesi
Savaş hocada triceps yaparken benim tarif ettiğim gibi yapıyor ,bench press yaparken aynı şekilde kasın boyu kısalıp uzamıyor,yani izometrik kas kasılması oluyor bu durumda,hoca dirseği tam açıp beklediğinde örnek triceps hareketinde koldaki stres azalıyor ve kol dinlenmiş oluyor bu durumda,ama siz diyorsunuzki dirseği tam açıp beklemelisin bu hareketten harekete göre değişir bunu bench press'te yapabilirsin,shoulder press'te veya bir sırt hareketinde ağırlığı kaldırdığında biraz bekleyip kası iyice kasılmasını sağlarsın,galiba buradan yazarak kendimi anlatamıyacağım

Yorum
  • :)
  • :D
  • ;D
  • :lollol:
  • :lol:
  • ;)
  • :(
  • :cool:
  • :p
  • :eek:
  • :laugh: