Ramazan’da Beslenme Programı [ İntermittent Fasting ]

Hoşgeldin!

Forum sitemiz tamamen ücretsizdir.

Şimdi Kayıt Ol!
Onursal Üye
Ramazan da Beslenme Programı [ İntermittent Fasting ]
Ramazan ayı boyunca beslenme düzeni ve antreman aralığında birçok önemli nokta vardır. Bu süre içerisinde oruç tutacakların ; kilo vermek – hacim korumak – kilo almak gibi amaçlarına yönelik ramazan ayı antreman ve beslenme programlarını planlamaları için birkaç tavsiye ve önerilerde bulunacağım. Öncelikle bilinmesi gereken , ramazan boyunca tutulan oruçta uzun süre aç kalınması metabolizmayı yavaşlatır ve besinlerin yağ haline gelmesini kolaylaştırır. Oruç tutarken vücut hareketlerimiz yavaşlar ve metabolizma hızımız düşer. Ani ve fazla miktarda yemek yediğimiz için yemek sonrasında kan şekerimiz hızla artar, ardından yine hızla düşer. Bu durumda halsizlik ve baş ağrısı gibi antreman süresini etkileyen olumsuzluk doğabilir. Bu sebepten beslenme düzenimiz ve diyet makrolarımız ramazan ayında en önemli noktalardır. Bu süre içerisinde antreman-beslenme-supplement üçlüsünü çok iyi bir şekilde dizayn etmemiz gerekiyor.
Vücudumuz...

Okumaya devam et...

Moderatörün son düzenlenenleri:
Forum Üyesi
sahsen geçen ramazan 3 4 kilo almıştım . aç antreman yapıyordum eve dönerken ezan okunuyordu hemen gidip yiyordum . amacına göre çok güzel oluyor aslında yani hem kilo verme hem kilo almak için ideal . antremanda güç sıkıntısı hiç olmuyor inanın daha iyi basılabiliyor tek sıkıntı susuzluk

Yorum
Forum Üyesi
Hocam selamlar,
benim bir sorum olacak boyum 178 ve kilom 71 ramazanı avantaja çevirip kilo almayı düşünüyorum şu an supplement olarak whey proteinim ve creatin monohydrate ım var bcaa yı da ramazana girmeden almayı düşünüyorum sizce antremanı iftardan sonra mı yapmalı iftardan önce mi ve sadece kaslar uyarılmalı yoksa tahribat sağlanmalı mı ?

Yorum
Onursal Üye
Hocam selamlar,
benim bir sorum olacak boyum 178 ve kilom 71 ramazanı avantaja çevirip kilo almayı düşünüyorum şu an supplement olarak whey proteinim ve creatin monohydrate ım var bcaa yı da ramazana girmeden almayı düşünüyorum sizce antremanı iftardan sonra mı yapmalı iftardan önce mi ve sadece kaslar uyarılmalı yoksa tahribat sağlanmalı mı ?

Selam , ramazadan hacim kazanmak istiyorsan ; iftarı 5 hurma ile aç ve 500ml su iç.30 dakika sonra ağır ve düşük tekrar ağırlık çalışması yap. max 40 dakika sürecek. Ant sonra 5 hurma ve whey protein. 1 saat içinde esmer/beyaz pirinç 1 tam muz ve kırmızı et. 1.5 saat sonra bulgur ve hindi. Sahurda 5-6 yumurta , lor peyniri , casein , yulaf.. toplamda +600 kalori.

Yorum
Forum Üyesi
Selam , ramazadan hacim kazanmak istiyorsan ; iftarı 5 hurma ile aç ve 500ml su iç.30 dakika sonra ağır ve düşük tekrar ağırlık çalışması yap. max 40 dakika sürecek. Ant sonra 5 hurma ve whey protein. 1 saat içinde esmer/beyaz pirinç 1 tam muz ve kırmızı et. 1.5 saat sonra bulgur ve hindi. Sahurda 5-6 yumurta , lor peyniri , casein , yulaf.. toplamda +600 kalori.

Hergün 10 hurma çok değil mi ? Vucut zararlı şekilde yağlanmasın

Yorum
Forum Üyesi
Savaş hocanın definisyon beslenme programını ramazanda iftar spordan sonra sahur şeklinde uygulasam olur mu ?

Amacım yağ yakmak, kilo 88-89, boy 184

Mesela
İftarda 180 gr tavuk yiyip 15-20 dk bekledikten sonra 65 gr buğday sebze zeytinyağı ve kuru erik 1,1-5 saat sonra antreman ve antreman süresince bcaa

Antreman sonrası hemen whey protein, eve gidince 320 gr tavuk 65 gr buğday sebze zeytinyağı ve kuru erik

Sahurda 200 gr tavuk 8 yumurta 2 tam 6 beyaz 55 gr yulaf kuru erik . Casein

Bu düzen beni ramazanda eksiksiz götürür mü ?

Birde en çok merak ettiğim . Haftada 3 gün antreman yapıcaz. Öğünlerde antreman sonrası öğünü var geriye kalan 4 günde o öğünü nasıl yapıcaz yine aynı saatlere gelecek şekilde aynı miktarlarda mı yicez ?

Son düzenleme:
Yorum
  • :)
  • :D
  • ;D
  • :lollol:
  • :lol:
  • ;)
  • :(
  • :cool:
  • :p
  • :eek: