Soru Zararlı hareketlerin yerine ne yapılabilir ?

Hoşgeldin!

Forum sitemiz tamamen ücretsizdir.

Şimdi Kayıt Ol!
Forum Üyesi
Merhaba arkadaşlar Savaş abinin videolarını izledim de deadlift ve squat zararlı diyor bu bilimsel olarak açıklandı ise diğer uzaktan pt hocalarının bunu yazması mantık dışı .. başka zararlı hareket var mı ? Peki barbell squat ve barbell deadlift yerine ne yapılabilir hangi hareketler uygulanabilir ? Ben arka bacak çalıştığım zaman kasların esnemesi için romain deadlift yapıyorum dimbbeller ile onda da sıkıntı var mı ?

Forum Üyesi
Merhaba arkadaşlar Savaş abinin videolarını izledim de deadlift ve squat zararlı diyor bu bilimsel olarak açıklandı ise diğer uzaktan pt hocalarının bunu yazması mantık dışı .. başka zararlı hareket var mı ? Peki barbell squat ve barbell deadlift yerine ne yapılabilir hangi hareketler uygulanabilir ? Ben arka bacak çalıştığım zaman kasların esnemesi için romain deadlift yapıyorum dimbbeller ile onda da sıkıntı var mı ?

Merhaba, Sorunuz için teşekkür ederiz, bu konuda uzman üyelerimiz en kısa sürede size cevap verecektir. Keyifli forumlar dileriz. :)

Yorum
Forum Üyesi
Eğer hareketin istediğigi mobilite ve stabilite sende var ise, posturel bir problemin yok ve hareketlerin her bir sayısını da tam olarak senin vücuduna uygun olması gerektiği açılarda tamamlayabiliyorsan (örneğin senin pelvis bölgen squatı geniş açıda yapmana uygundur, bunun için testler var, aratıp bulabilirsin) sorun yok demektir. En basitinden omuz mobiliten yetersiz ise sen squat yapamazsın, yasak!!! Sana profesyonel bir hoca asla squatta öyle ağırlıkları verip hipertrofi yapalım demez. Düzeltici egzersizler, mobilite, stabilite ve fasyal antrenmanlar yaparsın, sonrasında sporun istediğin kısmına başlarsın. Fakat bu saydıklarım için dışarıdan işi antrenörlükten ibaret olmayan, profesyonel bir bakış açısına sahip birisi tarafından görülüp analiz edilmesi gerekir. Kimi hocalar! hareketin hangi açısında hangi kasın çalıştığından haberi olmadan, göğüs kasını sadece 2, daha da kötüsü 1 tane sanıyorlar. Kas anatomisine, hareket bilimine vakıf olan insanlar sizi yönlendirmediği sürece uzun vadede ciddi sakatlıklar olması muhtemeldir. Örneğin serdar aktolga videosunda der ki lat pull down yaparken sırtınızı geriye vermeyin falan, 2 dakika sonra kendisi yapar adamın fıtık olacağı bellidir ve o adam fıtık oldu, sporu da bırakmak zorunda kaldı, eskisi gibi profesyonel uğraşmıyor, uğraşamıyor. Fakat en temel bilgidir bu, insan vücudunda skapular bölge kaldırırken sabit kalmak zorundadır, alt sırt lat pull down gibi bir harekette özellikle stabil kalmak zorunda ve hareket ettirilmemelidir, omuzlar vücutta ağırlık var ise sabit olmalı, kulak memesine yaklaştırılmamalı fakat normal şartlarda insan vücudunda omuzları stabil tutmak zararlıdır, kolunuzu yukarı kaldırınca kulak memesine yaklaşması gereklidir. Siz geçip antrenman sırasında omuzlara yük bindirirken stabil tutmazsanız, yaptığınız hareket uzun vadede (duruma göre kısa vade de olabilir) zarar verecektir, %100. O yüzden serdar aktolga da olsa, savaş cebeci de olsa, ege fitness da olsa bu insanlar bir şeyleri sadece anlatır, bu insanlardan öğrenemezsiniz. Öğrenmek sürekli bir durumdur, bol bol araştırma, eğitim vermeniz gerek kendinize, sonrasında bu insanları yine dinleyin ve doğruyu yanlışı ya da yeni şeyleri kendiniz fark edip ona göre bir şeylere başlayın. Tavsiyem budur. Savaş cebecinin dediği yanlış değil fakat eksik. Squat insan oğlunun çok temel bir hareketi olmakla beraber, yüz çevirilen bir hareketi haline gelmiştir. Ağırlıksız da olsa bir insan gün içerisinde squat pozisyonunda beklemek zorunda, bu hareketi gerektiği gibi yapamayan milyarlarca insan var maalesef.

Ek:
!!Ve unutmayalım, biceps hareketi yaparak kendimi fıtık edebilirim. Bu önemli bir şey, çünkü burada saydıklarım bu iki harekete özel değil. Her hareket ayrı bir dikkat ister, detaylıca hareketin yanlış versiyonları ve doğru versiyonları araştırılmalı.

Son düzenleme:
2 Yorumlar
F
fatihbey yorum yaptı
Teşekkür ediyorum tavsiyeniz için ..

U
UGxd yorum yaptı
  • :)
  • :D
  • ;D
  • :lollol:
  • :lol: