Yumusak Doku zedelenmesi ( kol, omuz,bacak, sirt vs.. )

Savas Cebeci

Yönetici
Site Admini
2 Haziran 2014
244
667
93
New York
Yumusak doku zedelenmesi nedir. Adindan da anlasilabilecegi gibi yumusak dokularda meydana gelen zedelenmelerdir. Yani kemik gibi sert dokulari kapsamaz.
Kas ( isketelet kaslari )
Tendon ( kaslari kemiklere baglayan yapilar )
Ligament ( kemikleri kemiklere baglayan yapilar )
Deri, eklem kapsulu, fascia
Egzersiz esnasinda yasayabilecegimiz yumusak doku zedelenmeleri nasil tedavi edilebilir.
Agri siddetli ise hemen bir doktora gorunmeli. Hafif zorlanmalarda bazen doktora gitmeye gerek kalmayabilir.
TEDAVI: (Ilk uc gun ) Dinlenme: Agriyan bolgetyi dinlendirin, calistirmayin.
Buz: Agriyan yere her 2/3 saatte bir buz surun ( uyusma baslayinca uygulamayi kesin )
Sargi: Agriyan bolgeyi sarin ( bandaj vs.. ) Cok SIKI sarmayin. Cok gevsekte olmasin. Kan dolasimi rahat hareket edebilsin. Uyusma, morarma yasamayin. COK ONEMLI .Diger taraftanda dokuyu destekleyecek kadarda SIKI sarin.
Yukseltme: Agriyan bolgeyi kalp seviyesinden yukarida tutun.

Ilk Uc gunden Sonra ( fizik tedavi )

ROM geri kazanma:
Zedelenme sonrasi olusacan ve olusacak hareket kisitliliginin onlenmesi. Sakatlik sonrasinda hareketlerde kisitlama olusacaktir. Bunu onlemek icin fizik tedavi uzmaninin gosterecegi egzersizleri yapin. Uzman size ROM testi yapip sorunu tespit etikten sonra buna uygun egzersizler gosterecektir.
Guclendirme: Zedelenmelerin iyilesme surecinde aktif iyilesme onemlidir. Sakatlik yasanan bolgeyi uygun egzersizlerle hafif hafif calistirin. ( Fizik tedavi uzmani size uygun egzersiz programi verecektir )
Sicak Soguk kullanimi: Buz zedelenen bolgedeki sismeyi azaltmaktadir. Sicak ise kaslarda kan dolasimini artirir. Kaslarin yumusamasina yardimci olur.
Sicak soguk tedavisi hakkinda fizyoterapistin yardimini isteyin.

Sorularinizi spor sakatliklari bolumunde sorabilirsiniz. Ilgili uzman arkadaslar yardimci olacaklardir

S_GoKTuRK

Forum Üyesi
24 Ağustos 2014
10
0
1
22
Hocam bende aynı dertten muzdariptim. Sağ el bileğim bench press yaparken yumuşak dokusu hasar gördü. Hemen doktora gittim ,film falan çekti, bir sprey verdi yolladı 5 gün dinledim sprey kullandım geçti fakat Sınav çeşitlerini yaparken ara ara ağrı yapıyor çok ağır girincede aynı şey geçerli , demekki ağrıyı geçirdik de kasları güçlendirmedik bu günden itibaren oraya yoğunlaşacam . Sağolun Hocam .