Yaza Detoks İle Başlayın! Detoks Nedir? Nasıl Yapabiliriz?

Sernaz Çakır Ercil

Forum Üyesi
Katılım
10 Nisan 2017
Mesajlar
2
Tepkime puanı
1
Puanları
3
Sernaz Çakır Ercil blog yazısı gönderdi

Yaza Detoks İle Başlayın! Detoks Nedir? Nasıl Yapabiliriz?


Bahara Detoks İle Başlayın!

Son yılların en moda tanımlarından biri ‘Detoks’. Ancak detoks kelimesini duyunca herkesin aklına sadece sebze ve meyve suları geliyor. Detoks demek sadece sıvı beslenmek, çiğ besinleri tüketmek, bağırsakların temizlenmesi anlamına gelmiyor. Evet yanlış beslenme, aşırı kırmızı et tüketimi, aşırı kahve-çay tüketimi, yağlı yiyecekler, nikotin, hava...
Yazının devamını blog sayfamızdan okuyabilirsiniz.
 

Sena

Forum Üyesi
Katılım
17 Şubat 2017
Mesajlar
365
Tepkime puanı
120
Puanları
43
5 günlük bir detox programı yapmıştım bir dönem. Çorbalı, salatalı, ara öğünlü. Tıka basa yediren cinsten. Çok iyi hissettirmişti.

1 kere de meraktan sipariş verilen sıvı detox yapmıştım 3 günlük. 6 şişe farklı içerikleri bulunan karışımlardan tüketiyorduk. Kabus gibiydi. Bir daha asla yapmam öyle bir detox.
 

Kemal Siren

Onaylı Üye
SMS Onaylı
Forum Üyesi
Katılım
3 Temmuz 2015
Mesajlar
400
Tepkime puanı
220
Puanları
63
Blog yazarı Sernaz Hanımın dediklerine katılmıyorum. Detoks denilen adetin (ki bir standartı da yok hakkında 1001 değişik tavsiyeler var) hiç bir kaynağı-dayanağı yok. Son zamanlarda pazarlanan detox diyetleri ve ürünleri asla bilimsel kaynağı ve mantıklı açıklaması olmayan safsatalar maalesef. Vucudumuz karaciğer ve böbreklerle toksinleri etkisizleştirip atmamızı sağlıyor. Özel zehirlenmeler (ağır metal vs) dışında dışarıdan yapılabilecek müdaheleler yok.

Aynı diğer çoğu "alternatif tıp" ürünleri gibi bu da para tuzağı. Homeopati, reiki, denge bileziği, evrenden menfaat istemek (secret kitabı saçmalıkları) vs vs. Lütfen böyle şeylere itibar etmeyelim. Birisi bize bir şey satmaya çalışıyorsa bunun sağlam kanıtlarını-kaynaklarını göstermesini isteyelim. İddia sahibi iddiasını kanıtlamakla yükümlüdür.

Haftada 1-2 gün sindirim sistemini dinlendirmek, arada bir oruç tutmak kesinlikle faydalı. Hatta Sernaz hanımın tavsiye ettiği her şey psikolojik ve fizyolojik olarak iyi. Ama faydası asla vucudu toksinlerden ayırmakla alakalı değil.
 
Üst