Makale Yağlar Hakkında Bilinmesi Gereken 10 Gerekli Bilgi

Hoşgeldin!

Forum sitemiz tamamen ücretsizdir.

Şimdi Kayıt Ol!
Beslenme, zindelik ve egzersiz söz konusu olduğunda, yağ kelimesi insanlara sıcak gelmese de, yağ sadece üç harfli bir kelime değildir. 90’lı yıllarda yaşayanlar hiç kuşkusuz, gıda endüstrisinde her şeyi “düşük yağlı” olarak pazarladığı zaman, daha sağlıklı bir seçenek olduğunu düşünüyordu. Yüksek düzeyde vücut yağına sahip olmanın birçok kronik hastalık türü için bir risk faktörü olabileceği doğru olsa da, diyet yağı – özellikle de doğru yağ türleri – sağlıklı bir diyetin temel bir bileşenidir.

İşte en sevdiğiniz fiziksel aktiviteleriniz için vücudunuzun ihtiyaç duyduğu enerjiyi yaratmaya yardım etmek için yağ hakkında bilmeniz gereken 10 bilgi.


Yağlar
 1. Vücudun enerjiyi nasıl metabolize ettiğini tartışırken “yağ” ve “lipit” terimleri birbirinin yerine kullanılır. Lipitler arasında, bir gliserolün üç yağlı asit, yağ asidi ve kolesterol ile bir araya getirilmesiyle oluşturulan trigliseritler bulunur. Gıdalardaki ve vücuttaki lipidlerin çoğu trigliserit formundadır.
 1. İnsan vücudunda yağ, iskelet kası, karaciğer ve yağ dokusu içinde depolanabilir ve birçok fonksiyon için kullanılır. Bu, hücre zarları için yapı sağlamayı, hayati organları yalıtmayı ve korumayı, endokrin sistem fonksiyonunu (hormonların nasıl üretildiğini) düzenleyerek, vücuttaki nakil vitaminleri ve mineralleri ve birçok hücresel fonksiyon için bir enerji kaynağı olarak kullanılmasını içerir. Yağ, istirahat halindeyken ve düşük yoğunluklu fiziksel aktivite sırasında bedensel işlevler için enerjinin yaklaşık% 70’ini sağlar.
 1. Yağ karbon, hidrojen ve oksijen atomları içerir. Yağ asidi zincirleri, oksijene göre daha fazla karbon ve hidrojen içerdiğinden, gram başına daha fazla enerji üretirler. Yağlar, gram başına 9 kalori enerji sağlarken, proteinler ve karbonhidratlar her gramda 4 kalori üretir.
 1. Farklı yağ türleri vardır: doymuş, tekli doymamış ve çoklu doymamış.Doymuş yağ asitleri karbon bağları üzerinde hidrojen içerir. Vücut bu yağları kendi başına üretebildiğinden, doymuş yağların tüketimi için hiçbir diyet gereksinimi yoktur. Doymamış yağlar, daha az hidrojen molekülü ile çift karbon bağları içerir. Bir çift karbon bağına sahip yağ asitleri, tekli doymamış olarak adlandırılırken, iki veya daha fazla karbon bağına sahip olan yağ asitleri, çoklu doymamış hale getirilir.
İLGİLİ YAZI: MCT Yağı ve Hindistan Cevizi Yağı Faydaları ve Özellikleri Nelerdir?
 1. Doymuş yağlar oda sıcaklığında katı olma eğilimindedir ve Hindistan cevizi ve hurma çekirdeği yağlarına ek olarak hayvan, süt ve ambalajlı gıda ürünlerinde bulunabilir. Doymuş yağlarda yüksek bir diyet, kalp hastalığı için bir risk faktörü olabilir.
 1. Doymamış yağlar oda sıcaklığında sıvıdır. Çoklu doymamış yağlar (diyette tüketilmesi gereken), soya fasülyesi, mısır ve aspir yağlarında (ve soya fasulyesi ile yapılan gıdalarda bulunan) birçok türde soğuk su balıklarında ve omega-6 yağ asitlerinde bulunan omega-3 yağ asitlerini içerir.) Tekli doymamış yağlar, zeytin, yer fıstığı ve kanola yağlarında bulunur. Poli ve tekli doymamış yağlar içeren diğer yiyecekler avokado, keten ve chia tohumu ve badem içerir.
 1. Lipoliz, kas aktivitesini artıran kimyasal olan adenosin trifosfat (ATP) üretmek için trigliseritlerin bir gliserol ve üç yağ asidine parçalanmasıdır. Vücudun fiziksel aktivite için enerjiye ihtiyacı olduğunda, sempatik hormon norepinefrin, yağ oksidasyonu adı verilen bir süreç sırasında trigliseritleri mitokondriya tarafından kullanılan serbest yağ asitlerine ayıran lipoprotein lipaz enzimini serbest bırakmak için yağ dokusundaki reseptör hücreleri ile hareket eder. Sonuçta, üç yağ asidi ve bir tek trigliseritin bir gliserolü 457 molekül ATP üretebilir. Karşılaştırıldığında, glikoliz (glikojenin ATP’ye dönüşümü), bir birim glikoz başına 36 ATP molekülü verir. Lipoliz yavaş ya da düşük yoğunluklu fiziksel aktivitelerin dönemlerinde niçin baskın enerji kaynağı olduğunu açıklayan daha yavaş bir süreçtir. Glikoliz ATP’yi daha hızlı bir şekilde oluşturur, bu da orta ve yüksek yoğunluklu fiziksel aktiviteler sırasında ATP için “git-git” seçeneğini yapar. Yüksek yoğunluklu interval antrenmanı daha fazla kalori yakabilirken, düşük ve orta şiddette egzersizler aerobik kapasitenin geliştirilmesine yardımcı olabilir.
 1. Yağ yakıcı bölgenin efsanesi gerçekten bir efsane değildir — lipoliz, düşük yoğunluktaki fiziksel aktiviteler sırasında kolayca bulunabilen oksijen gerektirir. Kaslar düşük yoğunluklu aktivite sırasında birincil olarak ATP kaynağı olarak yağ kullanır; Bununla birlikte, egzersizin yoğunluğu arttıkça, enerji talebi daha fazladır ve çalışma kasları ATP’ye daha hızlı bir şekilde ihtiyaç duyacaktır. Enerji için lipolize dayanan kaslar yağ kullanıyor olsa da, genel enerji tüketimi nispeten düşüktür.Diğer bir deyişle, lipolizin birincil ATP kaynağı olduğu bir yoğunlukta çalışmak, o kadar çok kalori yakmayacaktır.
 1. Stres vücut yağını artırabilir. Stres dönemlerinde veya kortizol ve norepinefrinin sempatik hormonlarını yükselten belirli içeceklere tepki olarak, vücut, çalışma kasları enerji için kullanılacak olan kan akışına daha fazla trigliserid salmaktadır. Bununla birlikte, bu enerjiyi kullanmak için önemli bir fiziksel aktivite yoksa, bu trigliseritler, ihtiyaç duyulana kadar depolanmak üzere adipoz dokuya geri gönderilecektir.
 1. Trans yağ, normalde oda sıcaklığında sıvı olan doymamış bir yağın, bir katıya dönüşecek şekilde (hidrojenin eklenmesi) hidrojenlendiğinde yapılır. Bu üretim prosesi, bir gıda ürününün raf ömrünü uzatır, bu yüzden birçok ambalajlanmış gıdada trans yağ oranı yüksek olabilir.Bununla birlikte, yağın kimyasal yapısını değiştirdiği için, trans yağlar kalp hastalığına ve düşük yoğunluklu lipoprotein (LDL) kolesterol düzeylerine bağlanmıştır.

Trans Yağlar

Günlük beslenmede tüketilen gıda, hasarlı kas liflerini onarmak ve yeni dokular üretmek için kullanılan yeterli protein düzeyini ve hücresel fonksiyonları besleyen karbonhidrat ve yağ üretmelidir. Diyette yağın en önemli işlevlerinden biri, fiziksel aktivite için kas kasılmaları dahil olmak üzere bir dizi vücut fonksiyonu için bir enerji kaynağı sağlamaktır. Yağdan kaçınılması gereken kötü bir şey olarak düşünmeyin; daha ziyade, onu vücut için önemli bir enerji kaynağı olarak düşünün.

Sağlıklı bir diyet , sadece sınırlı miktarlarda doymuş ve trans yağ içeren, yeterli miktarda tekli ve çoklu doymamış yağ içermelidir . Hepimiz ait olduğu geçmişte “az yağlı” kelimesinden kopmayı kabul edelim ve favori egzersiz türlerimizi desteklemede yağın oynadığı önemli rolü bilelim.

Yağlar Hakkında Bilinmesi Gereken 10 Gerekli Bilgi isimli makale Eyüp Baykara tarafından yazılmıştır.
 
 • :)
 • :D
 • ;D
 • :lollol:
 • :lol:
 • ;)
 • :(
 • :cool:
 • :p
 • :eek:
 • :laugh:
 • :rolleyes:
 • :angry:
 • :mad:
 • :embarras:
 • :undecided:
 • :cry:
 • :evil:
 • :heart:
 • %p
 • :bravo:
Üst