Yağ Oranını Düşürmek İçin Yapılması Gerekenler

Eyüp Baykara

Yönetici
Site Admini
1 Haziran 2014
847
255
83
27
Düzenli spor yapıyor ancak yağ oranını düşüremiyorsan bir şeyleri yanlış yapıyor olmalısın. Hemen ipuçlarımıza göz at ve yağ yakımını hızlandır! Aylardır salona gidiyorsun, grup egzersizlerine, spinning gibi derslere katılıyorsun, hatta belki haftanın iki günü koşuyorsun. Bol bol ter atıyorsun, kondisyonun da iyi, ama şu kaslarının üzerindeki inatçı yağ tabakasından bir türlü kurtulamıyorsun! Düşük yağ oranına sahip bir vücuda sahip olmak, özellikle de karın bölgesinin yağ oranının düşük olması çok önemli. Peki bu yağ tabakasından kurtulmak için ne yapmalısın?
Yağ Oranını Düşürmede Doğru Bildiğin Yanlışlar
Öncelikle spor yaparken nasıl kilo verdiğimize bir bakalım. Kilo verdiğinde bunun %84’ü karbondioksit olarak havaya karışıyor, geriye kalanı da su olarak vücuttan atılıyor. Yani kaybettiğin kiloların ezici bir çoğunluğu vücudundan verdiğin nefesle birlikte atılıyor. Bir anlamda, birim zamanda ne kadar çok nefes alıp verirsen o kadar çok kilo kaybedersin. Kardiyonun da kalp...
Okumaya devam et...

Fatma

Moderatör
Forum Prensesi
11 Şubat 2019
20
2
8
Boy (cm)
10
Spor Geçmişi
1
Kilo (kg)
1
Omuz (cm)
0
Kol (cm)
10
Bel (cm)
0
Hitt antreman esnasinda L_ carnitin almakta guzel bir etki yaratir sanirim

Guy Fawkes

Forum Üyesi
11 Ağustos 2018
9
0
21
Antalya
Konuyla alakalı birşey sormak istiyorum. 60kg, %15 yağ oranına rağmen göbek bölgem bira göbeğini andırır gibi şiş; yani bayağı göbeğim var. Yandan bakınca "d" harfi gibi duruyorum. Acaba yağ oranıyla mı alakalı yoksa başka bir şey olabilir mi? Skinny fat olma ihtimalim de aklıma geliyor.

Eunimie

Forum Üyesi
20 Ekim 2018
11
2
3
19
Gaziantep
Boy (cm)
178
Spor Geçmişi
1
Kilo (kg)
78
Omuz (cm)
119
Göğüs (cm)
104
Kol (cm)
40
Bel (cm)
80
İnternetteki yağ oranı ölçüm sitelerine pek itibar etmeyiniz. Çünkü vücut ölçümü almak hassas iştir. Postür değişimlerinden, akut beslenme etkilerinden, yorgunluktan etkilenebilir. Muhtemelen yağ oranınız düşündüğünden daha fazla. Ayrıca ödeme sahip olabilir veya kawashiorkor tipi besleniyor olabilirsiniz.

3 yorum daha var

Guy Fawkes

Forum Üyesi
11 Ağustos 2018
9
0
21
Antalya
Evet, internet pek güvenilir değil. Ama mezura ile yaptığım bel ölçümü genelde 77-80 arası çıkar.

Beslenmede proteini yeterli aldığımı düşünüyordum. Her gün 5 yumurta yerim, 2 tam şeklinde. Tavuk göğsü vs. Geçmeyen kronik bir ishal sorunum var. Mide, bağırsak sorunu olabilir mi?

Eunimie

Forum Üyesi
20 Ekim 2018
11
2
3
19
Gaziantep
Boy (cm)
178
Spor Geçmişi
1
Kilo (kg)
78
Omuz (cm)
119
Göğüs (cm)
104
Kol (cm)
40
Bel (cm)
80
İshal bakteriyolojik, viral, parazitik sebepler gibi geniş bir neden yelpazesine sahip ciddi bir sorundur. Kronik ishal insanı ölüme götürür. Bir hekime gözükmeyi ihmal etmeyin. Hekime gidene kadar probiyotik ve su ihtiyacınızı karşılamayı ihmal etmeyin.

Guy Fawkes

Forum Üyesi
11 Ağustos 2018
9
0
21
Antalya
Bir doktor çölyak hastalığını araştırmamı söylemişti. Bu tarz hastalıklar da karında büyüklüğe neden olabilir mi?

Bir hekime görünmeyi planlıyorum zaten.

Eunimie

Forum Üyesi
20 Ekim 2018
11
2
3
19
Gaziantep
Boy (cm)
178
Spor Geçmişi
1
Kilo (kg)
78
Omuz (cm)
119
Göğüs (cm)
104
Kol (cm)
40
Bel (cm)
80
Çölyak olduğunuzu düşünmüyorum. Hala hekime gitmediğinize göre kanlı yahut sancılı bir ishal değil yaşadığınız. O yüzden korkmanıza gerek yoktur diye düşünüyorum. Tabi en iyisini hekiminiz bilir.

Engin

Yönetici
SMS Onaylı
14 Kasım 2014
711
350
83
35
AYDIN
Boy (cm)
185
Spor Geçmişi
4
Klo 60, Yağ Oranı %15 dediğiniz zaman hemen akıllara bu adamın boyu kaç geliyor?
Sonra böyle bir 5 dk. filan düşünüp işin içinden çıkamıyoruz.

Nbb

Forum Üyesi
19 Mart 2019
8
1
3
24
İzmir
Boy (cm)
175
Spor Geçmişi
18
Kilo (kg)
70
Omuz (cm)
0
Kol (cm)
10
Bel (cm)
0
Yağ oranınızı azaltmak istiyorsanız kas kütlenizi arttırmalısınız. Ne kadar fazla kas kütlesi o kadar hızlı metabolizma