Hoş geldin!

Forum sitemize kayıt olarak fitness ve vücut geliştirme konularında sorular sorabilir, diğer insanlarla iletişime geçebilirsiniz!

Şimdi Kayıt Ol

Whey Protein Tozları Nasıl Seçilir

zafer zaferoglu

Forum Üyesi
Ödüller
0
Fit Puan
0
Protein tozu takviyedir ve asla ana öğün yerine geçmez.
Mümkün olduğu kadar beslenme ile protein ihtiyacı karşılanmalıdır.

MuhammetColak

Forum Üyesi
Ödüller
0
Fit Puan
0
Peki protein tozu seçerken protein oranı % olarak nedir ve hangi tür işlemden geçtiğini nasıl anlarız.

İkinci bir soru protein tozu seçerken servis sayısındaki protein oranına bakılması gerektğini söylüyor savaş hoca peki içinde hangi maddeler olursa seçmemeliyiz bir videoda gördüm bir madde söyledi o madde varsa protein tozunda almayınız diyordu.

Not:Zararlı olduğu söylenen madde aspartanmış.

OMR

Forum Üyesi
Ödüller
1
  • 20. Mesaj!
Fit Puan
10
Günde 3-4 öğün yemek yiyebilecek imkanı olan için gerek yok tabi ki ama bizim için şart bence :)

Ben bu gune kadar spor yapmayanlarn protein tozu kullandıklarını görmedim duymadım daha.

Bizim için şart evet çünkü idman öncesi sırası ve sonrasında kana hemen karışabilen proteinlere carbonhidratlara ihtiyacımız vardır. Yemekler 3-4 saatte sindirildiği için protein tozu biz sporculara şart :)

thrasher

Forum Üyesi
Ödüller
3
  • 250. Mesaj!
  • 100. Mesaj!
  • 100. Beğeni!
Fit Puan
0
protein tozu şart değildir, piyasada bulunan bir çoğuda gereksiz ürünler. antrenman sonrası protein ve karbonhidrat ihtiyacı düşündüğünüz kadar acil olan bir şey değil, vücudun antrenman esnasında yıkılan kasları toparlaması yaklaşık 48 saatlik bir süreçten geçer, antrenmandan 15 dakika sonra bir tane çikolatalı süt iç, 30-45 dakika sonra yemeğini ye içinde 30 gram protein içeren, bu şekilde whey'e gerek kalmaz.

kaliteli ürünler var elbette ki onlara yönelmek lazım.

whey peptitlerinden uzak durun, bunlar içinden değerli amino asitler çıkarılmış proteinlerdir.

etiketlerdeki hilelere dikkat edin, atıyorum 1 ölçek 32 gram, firma gidip 32 gram proteindeki amino asit değerlerini veriyor, halbuki 1 ölçekte 24 gram protein var etikette yazanları 0.75 ile çarpman gerekiyor gerçek değerleri için.

içinde normalden fazla alanin taurin glycine olanlardan uzak durun, bunlar protein miktarını yükseltmek için konulmuş amino asitler.

filtreleme metodunu biliyorsanız ion exchange olanlardan uzak durun, kaliteli olan CFM teknolojisi.

içerisinde kreatin olanlardan uzak durun, kreatin kötüdür demiyorum, whey proteinde gereksizdir, kullanacaksanız kreatin'i ayrı bir ürün olarak alın.

aklıma ilk gelenler bunlar.

Son düzenleme:

vanhelcing

Forum Üyesi
Ödüller
1
  • 50. Mesaj!
Fit Puan
0
protein tozu şart değildir, piyasada bulunan bir çoğuda gereksiz ürünler. antrenman sonrası protein ve karbonhidrat ihtiyacı düşündüğünüz kadar acil olan bir şey değil, vücudun antrenman esnasında yıkılan kasları toparlaması yaklaşık 48 saatlik bir süreçten geçer, antrenmandan 15 dakika sonra bir tane çikolatalı süt iç, 30-45 dakika sonra yemeğini ye içinde 30 gram protein içeren, bu şekilde whey'e gerek kalmaz.

kaliteli ürünler var elbette ki onlara yönelmek lazım.

whey peptitlerinden uzak durun, bunlar içinden değerli amino asitler çıkarılmış proteinlerdir.

etiketlerdeki hilelere dikkat edin, atıyorum 1 ölçek 32 gram, firma gidip 32 gram proteindeki amino asit değerlerini veriyor, halbuki 1 ölçekte 24 gram protein var etikette yazanları 0.75 ile çarpman gerekiyor gerçek değerleri için.

içinde normalden fazla alanin taurin glycine olanlardan uzak durun, bunlar protein miktarını yükseltmek için konulmuş amino asitler.

filtreleme metodunu biliyorsanız ion exchange olanlardan uzak durun, kaliteli olan CFM teknolojisi.

içerisinde kreatin olanlardan uzak durun, kreatin kötüdür demiyorum, whey proteinde gereksizdir, kullanacaksanız kreatin'i ayrı bir ürün olarak alın.

aklıma ilk gelenler bunlar.
Spordan sonra neden çikolatalı süt ? :)

thrasher

Forum Üyesi
Ödüller
3
  • 250. Mesaj!
  • 100. Mesaj!
  • 100. Beğeni!
Fit Puan
0
hocam bence ezberci olmamak lazım. türkiye'de ki çikolatalı süt kutuları zaten 200 ml. onlarda da toplam 20-25 gram karbonhidrat olur, bunun yarısı sütteki laktozdan gelir, geriye kalan 10 gram basit şekerdir, 5-6 gramda protein olur. bu insülini anlık olarak zıplatamaz zaten veya whey protein ne kadar arttırıyorsa insülini ondan daha fazla arttıramaz, gidip de 1 litre çikolatalı süt içmek mantıksız olur zaten.

aklımda kalan carmelo anthony'nin antrenman sonrasında çikolatalı süt kullandığı ki bu yönde bir çok araştırma mevcut onlardan bir kaçını atıyorum;

Protein timing and its effects on muscular hypertrophy and strength in individuals engaged in weight-training

Chocolate milk: a post-exercise recovery beverage for endurance sports. - PubMed - NCBI

Chocolate milk as a post-exercise recovery aid. - PubMed - NCBI