Hoşgeldin!

Forum sitemiz tamamen ücretsizdir.

Şimdi Kayıt Ol!
Forum Üyesi
"Ülkemiz coğrafyasında üretilen ve tüketilen, işlenmiş-işlenmemiş tarımsal ürünlerin, besin öğeleri bileşimlerinin ve enerji değerlerinin yer aldığı Ulusal Gıda Kompozisyon Veri Tabanı TürKomp’a hoşgeldiniz. TürKomp’ta 14 gıda grubundan 580 gıdaya ait 100 gıda bileşeni için yaklaşık 63.000 gıda bileşeni ve enerji değeri verisi bulunmaktadır.

Aramalar menüsünden gıdaya, bileşene, beslenmeye ve gıda gruplarına göre arama yaparak gıdaların besin ögeleri ve enerji değerlerine ulaşabilir; bileşenlere göre gıdaları çoktan aza doğru sıralayabilirsiniz.

Beslenme çantası ile, günlük diyetinizde yer alan gıdaların içeriğini kolaylıkla hesaplayabilir ve gıdaları karşılaştırma uygulamasıyla 2 farklı gıdaya ait bileşen değerlerini aynı ekran üzerinde görebilirsiniz. Gıda tanımlama sistemi Langual ile benzer özelliklere sahip gıdaları başka ülkelere ait veri tabanlarında yer alan verilerle de karşılaştırabilirsiniz."

http://www.turkomp.gov.tr/

Sağlıklı yaşam uğrunda bir sürü araştırmaya giren, sitelerde fellik fellik doğru bilgi arayan insanlarımızın çoğu ne yazık ki bu siteyi bilmiyor. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın belki de en büyük armağanı bu sitedir bizlere. Aradığınız besinlerin en doğru ve tam bileşenlerini görebilirsiniz. Kullanmanızı şiddetle tavsiye ediyorum.

Ufak bir tüyo: Tavuk olarak değil piliç olarak arama yapın :)

SMS Onaylı
Onursal Üye
Siteyi incelemedim. Araştırılan besinin besin değerleri zaten sabit olmaz. Örnek bir beyaz pirinçte 100 gramnıda 80 gram karb varken diğer beyaz pirinçte 60 grama kadar düşebiliyor. Fark bu kadar ciddi derecede açılabiliyor ve hesap hatası oluşur. O yüzden farklı sitelere bakıp ortalama almak daha iyidir ki ben zaten bu ülkede yapılan çalışmalara pek güvenmiyorum.

Yorum
Forum Üyesi
Ülkede yapılan işlere karşı ön yargılarını bırakıp siteyi inceleseydin zaten değerlerin yanlarına min-maks değerlerinin de girildiğini görürdün. Ayrıca sadece ülke bilim insanlarının değil yurt dışı çalışmalardan da veri alındığını da fark ederdin. Ama naptın Türkse oooooo kesin hatalıdır. Böyle yaparak ne vatanına ne milletine yararlı bir vatandaş olursun. Ne kadar kızsak da ne kadar eleştirsek de bu ülkedeki kurumlar bizim ve bizim kalacak. Dışa bağımlı, dışa güvenerek nereye kadar gideceğiz?

Yorum
SMS Onaylı
Onursal Üye
Siteyi 10 dakika inceledim sonra incelemeye gerek görmedim, minimum ve maksimum değerler zaten eşit ve genelleme yapılarak yanış bilgiler verilmiş bileşenlerle ilgili. Tam tahmin ettiğim gibi.

Yorum
Forum Üyesi
Neye göre yanlış, kime göre yanlış? İddia ederken bir dayanak gösterirsen yanlış ise biz de o yanlışı bilerek hareket edelim.

Yorum
  • :)
  • :D
  • ;D
  • :lollol:
  • :lol:
  • ;)
  • :(
  • :cool:
  • :p
  • :eek:
  • :laugh: