Hoş geldin!

Forum sitemize kayıt olarak fitness ve vücut geliştirme konularında sorular sorabilir, diğer insanlarla iletişime geçebilirsiniz!

Şimdi Kayıt Ol

Tüm sorularınızı cevaplıyoruz

Gkhngs

Forum Üyesi
Ödüller
2
  • İlk Beğeni!
  • İlk Mesaj
Fit Puan
82
Selamlar...

81 kiloydum 8 ay önce, an itibari ile sabah tartıda 69.5 gördüm...Bel çevresi halen bir tık yağlı ama...

Boy da 1.75 bu arada...

Açıkçası daha da fazla kilo vermek istemiyorum biraz daha kilo verirsem görünmez olucam :) Ama belde canımı sıkıyor kilo vermeye devam etmelimiyim sizce nasıl bir yol izlemek lazım artık ?

Monkey D. Luffy

Forum Üyesi
Ödüller
2
  • İlk Mesaj
  • İlk Beğeni!
Fit Puan
68
Hocam internette yediklerimizin kalori değerleri pek güvenilir değil.Siz tükettiklerinizin kalori değerlerini ölçerken nasıl bir yöntem uyguluyorsunuz ?

Yusuf İhsan

Moderatör
SMS Onaylı
Ödüller
10
  • 1000 Mesaj mı? Durmak Bilmiyorsun!
  • 100. Beğeni!
  • 250. Mesaj!
  • 50. Beğeni!
  • 100. Mesaj!
  • 25. Beğeni!
Fit Puan
2,596
Hassas mutfak tartısı ile olcuyorum çiğ olarak , sonra Fatsecret uygulamasına girip öyle takip ediyorum kaloriyi.

Monkey D. Luffy

Forum Üyesi
Ödüller
2
  • İlk Mesaj
  • İlk Beğeni!
Fit Puan
68
Cevap için teşekkürler.Dünkü dediklerinizi bugün ki antremanımdan itibaren uygulamaya başladım.6 ay veya 1 yıl sonra degişim fotosu atmayı planlıyorum.

1 cevap var

Monkey D. Luffy

Forum Üyesi
Ödüller
2
  • İlk Mesaj
  • İlk Beğeni!
Fit Puan
68
Hocam çok soru soruyorum kusura bakmayın.Antremandan 1 ila 2 saat önce makarna pilav tarzı şeyler tüketmek ne kadar mantıklı ?

Yusuf İhsan

Moderatör
SMS Onaylı
Ödüller
10
  • 100. Beğeni!
  • 250. Mesaj!
  • 50. Beğeni!
  • 100. Mesaj!
  • 25. Beğeni!
Fit Puan
2,596
Ne zaman antrenman yaptığına bağlı , sabah yapıyorsan en çok dün gece yediğini kullanirsin , akşam yapıyorsan en çok sabah yediğini kullanırsın , antrenman esnasında glikojen depolarındaki glikozları vücut ATP ye çevirir ve kullanır , hasar gören kaslara da besin ve oksijen taşınır . O yüzden benim tavsiyem antrenmandan 2 saat önce yemek yemiş olun , antrenmana başlarken vücutta sindirim sistemi çalışıyor olmasın .

halowngray

Forum Üyesi
Ödüller
2
  • İlk Beğeni!
  • İlk Mesaj
Fit Puan
120
merhaba @Yusuf İhsan bugün ölçümlerimi yaptırdım 1 ay da sadece 0.5 cm gelişmişim kilomda aynı hatta biraz daha düşük ama bel çevrem artıyor bu normal mi yoksa spor salonda ki hoca beni mi yiyor :D

Yusuf İhsan

Moderatör
SMS Onaylı
Ödüller
10
  • 100. Beğeni!
  • 250. Mesaj!
  • 50. Beğeni!
  • 100. Mesaj!
  • 25. Beğeni!
Fit Puan
2,596
Omuz çevreniz 20 artarken bel 3-4 artmalı hocam temiz buyuyorsaniz , 1 ayda 0,5 cm orta seviyeyseniz normal , benim de şuan kolum ayda 0.5 cm falan artıyor .

Spor salonunuzdaki hocayı tanımanız lazım , bazıları gerçekten yardımcı oluyor bazıları ise tek amacı para kazanmak .

halowngray

Forum Üyesi
Ödüller
2
  • İlk Beğeni!
  • İlk Mesaj
Fit Puan
120
anladım valla geçen ay kolum 33 tü bugün yine 33 çıktı. dediklerini harfiyen uyguluyorum beslenme olsun antreman olsun ama sürekli tek dedigi sana beslenme yetmiyor yetmiyor diyor valla beni koparıyor gibime geliyor ama bakalım.

Yusuf İhsan

Moderatör
SMS Onaylı
Ödüller
10
  • 100. Beğeni!
  • 250. Mesaj!
  • 50. Beğeni!
  • 100. Mesaj!
  • 25. Beğeni!
Fit Puan
2,596
Beslenme yetmez gel şu supplementi alalım sana diyorsa ordan uzaklaş hocam :) ben 1 yıldır sadece creatine kullanıyorum diğerleri para israfı ..

yuri06

Forum Üyesi
Ödüller
3
  • İlk Beğeni!
  • 20. Mesaj!
  • İlk Mesaj
Fit Puan
188
@Yusuf İhsan hocam mrb. programıma squat eklemeyi düşünüyorum. salonda rack var. fakat üstündeki ağırlığı nasıl çıkaracağımı bilmiyorm. bir tarafı çıkarırsam denge olmadığı için diğer tarafa düşmez mi bar yani örneğin benchte bardaki ağırlığı çıkarıp kendi ağırlığımı takacağı. nasıl yapmalıyım ? ? birde barbel row barber curl gibi hareketleri de bu barla mı yapmalıyım ? salon adabını pek billmediğim için soruyorum.

Yusuf İhsan

Moderatör
SMS Onaylı
Ödüller
10
  • 100. Beğeni!
  • 250. Mesaj!
  • 50. Beğeni!
  • 100. Mesaj!
  • 25. Beğeni!
Fit Puan
2,596
Squat için :
Barbell row ile Barbell curlu bu barla yapabilirsiniz , ben öyle yapıyorum . İsterseniz daha curlu daha kısa barla yapabilirsiniz .

halowngray

Forum Üyesi
Ödüller
2
  • İlk Beğeni!
  • İlk Mesaj
Fit Puan
120
@Yusuf İhsan merhabalar, Glutamin ve Kreatin almayı düşünüyorum kullanımı hakkında bunların ikisini bir shake yapıp spor esnasında içsem bir yanlışlık olur mu?

Yusuf İhsan

Moderatör
SMS Onaylı
Ödüller
10
  • 100. Beğeni!
  • 250. Mesaj!
  • 50. Beğeni!
  • 100. Mesaj!
  • 25. Beğeni!
Fit Puan
2,596
Merhaba hocam , creatine ne zaman içtiğinizin önemi yoktur , çünkü zaten vücutta bulunan bir maddedir , dışarıdan alınca hücrelerdeki seviyesi artar , bugün içtiğiniz creatine 10 gün sonra hücre düzeyinde creatine seviyesini arttırır , kahvaltı da veya antrenman öncesi veya antrenman sonrası alabilirsiniz .

Glutamine ise doğal sporcular için tamamen para israfıdır , gün içinde yediğiniz bir sürü beşinde bulunmaktadır , doğal sporcuların protein sentezi belli bir miktar olduğu için dışarıdan fazla glutamine alımı muhtemelen idrarla dışarı atılacaktır . Bu supplementi genellikle ilaçlı sporcular çok sever çünkü onlar da protein sentezi doğal insanlara göre aşırı fazla olduğu için glutamin eksikliği görülür ve o yüzden kullanırlar . Bunu almanızı önermem , öneren hocanız ise muhtemelen amacı para koparmaktır . Kullanacaksanız antrenman öncesi ve sonrası 5 er Gr kullanabilirsiniz .

Kreatin için şu konudaki cevabımı da okuyabilirsiniz
linki ; Kreatin

Antrenman esnasında kullanmanızı önermem , antrenman esnasında vücut kas yıkımına geçtiği için katabolik durumdadır , siz insülin uyandıran en ufak bir şey alırsanız , vücut katabolikken anabolik duruma geçer ama hala idmandasınız ve vücut 2 farklı durum arasında kalacağı için gereksiz yorulur.

halowngray

Forum Üyesi
Ödüller
2
  • İlk Beğeni!
  • İlk Mesaj
Fit Puan
120
okudum glutamin almayım o zaman. marcus' tan eğitim aldımda supplement bölümünde öyle yazıyordu. bende fikir alayım dedim. multivitamin almayı düşünüyorum değerlerim yükselsin diye önerir misin?

1 cevap var

Yusuf İhsan

Moderatör
SMS Onaylı
Ödüller
10
  • 100. Beğeni!
  • 250. Mesaj!
  • 50. Beğeni!
  • 100. Mesaj!
  • 25. Beğeni!
Fit Puan
2,596
Hocam vaktin varsa sabah sağlık ocağı açılır açılmaz git , vitamin eksikliklerime baktırmak istiyorum diye kan testi yaptır , orda referans değerinin altında olan veya referans değerinin azıcık üstünde ama üst değere uzak olan vitaminleri eczaneden alıp kullanmaya başla , genelde ülkemiz de D3 vitamini eksik oluyor insanlar da , güneş goremiyoruz çünkü ..

rave

Forum Prensesi
Forum Üyesi
Ödüller
1
  • İlk Mesaj
Fit Puan
4
Aritmi hastasıyım, hastanede ölçüldüğünde max 179 min 90 çıkmıştı. İp atlarken 120-130a yükseliyor ritmim.
22 yaşındayım, 160 boyundayım ve şu an 48 kilo civarındayım.
Yoga yapıyorum düzenli. Yağ yakabilmek istiyorum ama kardiyo beni biraz korkutuyor. Ağırlık kaldırmak kalbi strese sokar diye kardiyo tercih edilmeli diye okudum.
Beslenmeme dikkat etmenin yanında, yağ yakıp daha sağlıklı bir görüntüye nasıl ulaşabilirim?

Son düzenleme:

Yusuf İhsan

Moderatör
SMS Onaylı
Ödüller
10
  • 100. Beğeni!
  • 250. Mesaj!
  • 50. Beğeni!
  • 100. Mesaj!
  • 25. Beğeni!
Fit Puan
2,596
Geçmiş olsun , öncelikle spor hekimine gitmenizi tavsiye ederim . Ek olarak hafif tempoda ağırlık çalışması yapabilirsiniz , 2 şer kg lik minik dumbeller ile güzel bir tüm vücut antrenmanı ,vücut ağırlığınız ile düşük tempo squat gibi çalışmalar yapabilirsiniz . Burada dikkat etmeniz gereken tek unsur nabzınız , ağırlık çalışması esnasında kilonun çok hafif olması ve kendinizi fazla yormamanız gerekiyor .

Kardiyo da aynı şekilde düşük tempo olmalı , hiit cardio tarzı yüksek nabızlı kardiyolardan uzak durmalısınız .

Spor esnasinda nabzınızı ölçen akıllı saatler veya telefon uygulamaları kullanabilirsiniz , nabzınız yükselirse hemen bir yere oturun ve gözünüzü kapatıp nabzınız duzelene kadar derin derin nefes alıp verin .

Kalori açığı oluşturup sağlıklı beslendiginiz sürece yağ yakacaksiniz :) dediğim gibi spor hekimine görünmeniz de fayda var .

Sağlıklı sporlar :)

rave

Forum Prensesi
Forum Üyesi
Ödüller
1
  • İlk Mesaj
Fit Puan
4
Teşekkür ederim. Küçükken hastaneye kaldırılınca ön yargım oluştu baya o yüzden ben bir tık yabancıyım spora aslında.

1 cevap var

Yusuf İhsan

Moderatör
SMS Onaylı
Ödüller
10
  • 100. Beğeni!
  • 250. Mesaj!
  • 50. Beğeni!
  • 100. Mesaj!
  • 25. Beğeni!
Fit Puan
2,596
Rica ederim , maalesef küçükken yaşanan travmalar tüm hayatımız da bizi olumsuz etkileyebiliyor ,
korkularla yüzleşmek en güzel çözüm kaynağı ,
spora sizinle beraber eşlik edecek birisi güzel bir çözüm olabilir .
, sporun kalp sağlığına çok faydası var ,
ek olarak omega3 balık yağı tüketmenizi tavsiye ederim :)

cronjs

Forum Üyesi
Ödüller
1
  • İlk Mesaj
Fit Puan
6
hocam 17-18 gibi biceps çalışıyorum maks ağırlık 12 tekrarda 4. set zorlanarak çıkarttığım bir ağırlıkta oluyor.
akşam 11 gibi güçlü hissedip bir tık ağırlık düşüp tekrar çalışıyorum (can sıkıntısından)
bir zararı olur mu?

Yusuf İhsan

Moderatör
SMS Onaylı
Ödüller
10
  • 100. Beğeni!
  • 250. Mesaj!
  • 50. Beğeni!
  • 100. Mesaj!
  • 25. Beğeni!
Fit Puan
2,596
Bicepsinizin büyümesini istiyorsanız zararı olur , ama büyümesini istemiyorsanız olmaz . Biceps küçük kas grubudur , hasar gördükten sonra 24-36 saat arasında anca tamir eder kendini .. fazla çalışmak fazla geliştirmek , düzenli periyodlar ile şiddetli çalışmak kası gelistirir . Önerim haftada minimum 2 maximum 3 kere Biceps çalışmanız..

Ayrıyeten büyük kol istiyorsanız Biceps kadar tricepse de önem verin , triceps kolun 3/4 ünü kapsıyor .