Tip1 Diyabet Gh Insülin Hakkinda Bilgi

Hoşgeldin!

Forum sitemiz tamamen ücretsizdir.

Şimdi Kayıt Ol!
SMS Onaylı
Forum Üyesi
Merhabalar.
Arkadaşlar 22 senedir tip1 diyabet hipotroid ve çölyak hastasıyım(gluten alerjisi).Allaha şükür hiç bir nöropatim yok.bodybuilding e başladıktan sonra 2 senedir şekerim düzenli gidiyor(iki senedir spor ile beraber beslenmeme dikkat ediyorum).merak duyduğum çok konu var beni aydınlatırsanız sevinirim.

insülin : besinleri hücremize taşıyor fazla alımda yağlanma yapıyor.
gh ile insülin ters ilişkili insülin artarsa gh azalıyor.

pekala: ne yapmam gerekiyor 24 saatlik insülin(sabah şekerim yüksek cıkmaması için) ve kısa süreli insülin (sabah öğle akşam yemek öncesi)kullanıyorum.doktora diyestisyene gidiyorum spor adını açınca bildiğiniz gibi fazla efordan kaçının diyorlar.

şuan antremandan iki saat önce yemeğimi yiyip insülinimi yapıyorum.sporda enerjim kalmıyor şekerim aşırı düştüğü için pekmez yogurt karıştırıyorum yarım kase kadar.özellikle bacak günlerinde felaket yetersizlik hissediyorum.

antremandan yarım saat sonra protein ihtiyacımı karşılamak için tekrar insülin yapıyorum az miktarda .et proteini soya veya süt proteini.evde ne varsa işte :)

gece düşük şekerle uyumaya çalışıyorum sadece süt proteini alıyorum.gece ıgf nin gh ın max.seviyede olması için nasıl bi yol izleyebilirim.

insülin bu spor için büyük bir etken olarak biliyorum. bildiklerinizi benim ile paylaşırsanız sevinirim.

SMS Onaylı
Forum Üyesi
Merhabalar.
Arkadaşlar 22 senedir tip1 diyabet hipotroid ve çölyak hastasıyım(gluten alerjisi).Allaha şükür hiç bir nöropatim yok.bodybuilding e başladıktan sonra 2 senedir şekerim düzenli gidiyor(iki senedir spor ile beraber beslenmeme dikkat ediyorum).merak duyduğum çok konu var beni aydınlatırsanız sevinirim.

(1) insülin : besinleri hücremize taşıyor fazla alımda yağlanma yapıyor.
gh ile insülin ters ilişkili insülin artarsa gh azalıyor.
pekala: ne yapmam gerekiyor 24 saatlik insülin(sabah şekerim yüksek cıkmaması için) ve kısa süreli insülin (sabah öğle akşam yemek öncesi)kullanıyorum.doktora diyestisyene gidiyorum spor adını açınca bildiğiniz gibi fazla efordan kaçının diyorlar.

(2)şu an antremandan iki saat önce yemeğimi yiyip insülinimi yapıyorum.sporda enerjim kalmıyor şekerim aşırı düştüğü için pekmez yoğurt karıştırıyorum yarım kase kadar. Özellikle bacak günlerinde felaket yetersizlik hissediyorum.

(3)Antremandan yarım saat sonra protein ihtiyacımı karşılamak için tekrar insülin yapıyorum az miktarda .et proteini soya veya süt proteini.evde ne varsa işte :)

(4)gece düşük şekerle uyumaya çalışıyorum sadece süt proteini alıyorum.gece ıgf nin gh ın max.seviyede olması için nasıl bi yol izleyebilirim.

(5)insülin bu spor için büyük bir etken olarak biliyorum. bildiklerinizi benim ile paylaşırsanız sevinirim.
Merhaba Halil. İlk önce gönülden tebrikler sana, bu kadar ciddi bir hastalığa rağmen hayata pozitif bakışın, meraklı olman, ve yapmamanı söyleyen (yanılıyorlar!) doktorları dinlemeyip aktif yaşamayı seçmen alkışlanacak şeyler.

Adı aynı olmasına bakmayalım, 1. ve 2. tip diyabet aslında bambaşka iki hastalık. 2. tip diyet ve egzersizle (çoğunluk hastada) %100 kontrol edilebiliyor. 1. tip diyabette bu imkansız. Ömür boyu insülin almak zorundasın. Ama egzersiz (kardiyo ve ağırlık) insülin ihtiyacını azaltıyor. Egzersizden hemen sonra kısa bir süre için insülinden bağımsız olarak glukoz ve aminoasitler hücrelere girebiliyor. Bu uzun zamandır bilinen bir olgu ama nedense diyabet uzmanları tamamen habersizler? Her neyse..

(1)İnsülin olmazsa olmaz bir hormon, glukozu kas hücrelerine ve karaciğere taşıyor. Glukoz fazlası gittiği yerde ya glukojene dönüşüp depolanıyor ya da trigliseride dönüşüp yağ olarak depolanıyor. Glukozu öncelikle kullanan beyin ise insüline ihtiyaç duymuyor.
İnsülin yüksekse GH salınmıyor ya da dolaşımdaki GH fazla iş görmüyor. Ama bu korkulacak bir şey değil; GH periyodik salgılandığı için şu an insülin yüksekse salınmaz, sonra düşünce 2 katı salınır. Günlük ortalamayı hep tutturuyor sonunda. Lütfen sen insülini ve kan şekerini kontrol etmeye odaklan, vucut gerisini halledecek.

(2)Antrenmanda güçsüzlük hissetme meselesine bakalım.. Antrenmandan 2 saat önce yiyip insülin yapıyorsun. E tabii ki insülin kan şekerini aşırı düşürüyor ve beynin yeterli glukoz bulamadığı için performansı kısıyor. Demek ki bu zamanlamada hata var. Bir çözüm aç karnına ve kısa süreli insülin almadan önce antrenman yapmak. İnsülin almamış olduğun için kan şekerin düşük olmayacak. Antrenman için gerekli enerji zaten kas glukojen depolarında ve gerekirse dolaşımdaki yağlarda var fazlasıyla. Bence bunu dene.
İkinci çözüm ise yine aç karnına (ve kısa süreli insülin almadan) antrenman ama antrenmandan 1 saat önce 20-50gr kolay hazmedilen karbonhidrat alarak. Karbonhidrat dolaşıma katılacak ama insülin yeterli olmadığı için bir anda düşmeyecek, hücrelere gitmeyecek. Beyin glukoz için insüline gerek duymuyor, öyleyse güçsüzlük oluşmayacak. Antrenman etkisiyle glukozun fazlası hücrelere (insülinsiz) taşınacak zaten. Yemeğini antrenmandan sonra (kısa süreli insülinle beraber) yersen hem gerekli besinleri alacaksın hem de iyi bir antrenman performansı olacak..

(3)Antrenmandan hemen sonra protein alımı gerekli değil. Antrenman yakınında (2-3 saat önce veya sonra) almak lazım. Yukarıda #2 cevaptaki fikre uygun yapabilirsin bunu. Öğünü antrenmandan sonraya çek ve bu öğünde proteini yüksek tut.

(4)GH ve onun tetiklediği IGF1 zaten salgılanacak, merak etme. GH insülinle zıt çalıştığı için gece insülin yüksek değilse salgılanacaklar.

(5)İnsülin anabolik bir hormon. Yani doku yapıcı etkisi var. Amino asitleri ve glukozu hücrelere taşıyarak doku sentezini, büyümeyi ve tamiratı sağlıyor. Şişmanlarda-obezlerde insülin çok yüksek diye son yıllarda insülin öcü oldu ama bu doğru değil. Olaya mantıksız bakılıyor. Şişmanlar insülin yüksek diye yağlanmıyor; çok yedikleri için insülinleri yüksek..

Lütfen antrenmana ömür boyu devam et. Bunun için de keyif alacak şekilde, sana iyi sonuç veren, hep spor yapmak isteyeceğin
şekilde bir plan geliştir. Buradan da gelişmeleri paylaşmaya devam et :)

Yorum
  • :)
  • :D
  • ;D
  • :lollol:
  • :lol:
  • ;)
  • :(
  • :cool:
  • :p
  • :eek:
  • :laugh: