Testosteron Düşüklüğü

Hoşgeldin!

Forum sitemiz tamamen ücretsizdir.

Şimdi Kayıt Ol!
Forum Üyesi
Merhaba arkadaşlar geçen doktora gidip vitamin ve hormon testi yaptırdım. Vitamin değerlerim normal çıktı ancak testosteron seviyem düşük çıktı ve doktor "sıkıntı yaşıyorsanız ürolog ile görüşün" dedi. Ürolog ile görüşmem de cinsel isteksizlik varmı sorun yaşıyormusun diye sordu. Cinsel olarak bi isteksizliğim ya da sıkıntım yok ancak bir senedir spor yapıyorum, kas ve kemik gelişimim çok yavaş dedim. Doktor ise sıkıntı yaşıyorsan iğne verebilirim dedi. Ben de hemen verin demedim. Şimdilik düşünmediğimi daha sonra karar vereceğimi söyledim.

Yaptığım araştırmalar sonucu hormon seviyesi düşük olanlar için tedavi yapılmalıdır ancak hormon seviyesi normal olanlar için riskli olduğunu söylüyorlar. Doğal yollardan artırmanın yollarını incelediğim de ise kas kütlenizi artırın, sağlıklı yağlar alın, yağ oranınızı düşürün, alkol tüketmeyin, sağlıklı beslenin gibi öneriler vardı. Ben zaten yaklaşık iki yıldır bu şekilde besleniyorum. Beslenmem de bir sorun olduğunu düşünmüyorum ki paketlenmiş işlenmiş hiç bir gıda tüketmiyorum. Bir yıldır fitness ile uğraşıyorum ancak bu yaz 5 ay ara vermek zorunda kalmıştım. Bir aydır tekrar başladım ve yağ oranım yaklaşık %16-17 civarında. Çok yavaş geliştiğimin ben de farkındayım. 1gün (full body + hiit cardio), 1gün (steady cardio) olmak üzere haftanın 6 günü spor yapıyorum.

Total Testosteron seviyem: Normal Değerler 2.49-8.36 aralığında ancak benimki 2.21 çıktı.

Tavsiyeniz nelerdir ? Hormon tedavisi olmalı mıyım yoksa bu şekil de devam edip yağ oranımı azaltıp kas oranımı artırarak testosteronumu yükseltebilir miyim ?

Web Sitesi
www.fitnessbilim.com
Üroloji doktoru bunu mu diyor şimdi?
Bu doktorlara bakarsan herşey normal kardeşim..
Savas Cebeci bir keresinde kendisinin normal testosteron değerlerini yayınlamıştı, adresi paylaşıyorum.
https://www.facebook.com/5727270594...727059452232/1017861424938791/?type=3&theater

Bu normalse seninkisi anormal durmuyor mu?
Bu doktorların nesi var anlamıyorum.

Her cihazın referans değerleri farklıdır. Amerika da ki cihazla Türkiye de ki cihaz bir değil. @D@nger A Hastanesi'nde yapılanlar b Hastanesi'nde yapılan bile farklı oluyor. Bana göre normal gözüküyor. Sana da tavsiyem testleri aile hekimliğinde ücretsiz yaptırabilirsin. Boşa para verme özel hastaneye. Cihaz aynı cihaz emin ol hatta daha iyi de olabilir :)

Yorum
  • :)
  • :D
  • ;D
  • :lollol:
  • :lol:
  • ;)
  • :(
  • :cool:
  • :p
  • :eek:
  • :laugh: