Squat Yaparken Sakatlandım

14 Nisan 2017
458
39
28
18
Oslo
merhaba bugün 5x5 programına hevesle başlamaya gittim salona 1.25 kg plaka felanda almıştım iyice ısındım ilk günden ağır girmiyim dedim 5 tekrar çıkarıyordum squatta 3.sete girdim tam 5.tekrarı çıkarıyordumki sol bacağım üst iç kısmında bi çatlama sesi oldu kalkamadım ayağa dizden güç alıp kalktım ve o ağrı geçmedi squat yaparken (ağırlıksız) hala acı oluyor yürürken koşarkende hafif o ağrı oluyor sizce kalıcımıdır geçermi ve antremanda bacak çalısmaya aramı vermeliyim. (galiba hırslandım yağ yakamıyorum güçlenemiyorum diye ondan böyle antreman çeşitlerine başvurdum tartıya çıktıgımda 73den 70 kilo düştüğümü farkettim ama vücutta değişiklik yok :D

14 Nisan 2017
458
39
28
18
Oslo
örnek olarak yere yatıp leg raises yapmaya çalıstıgımda sol bacağımın üst kısım eklemlerinde acayip acı oluyor yukarı kaldırırken aynı şey ayakta veya otururken yaptıgımdada oluyor ama deadlift gibi öne eğilince ağrı hissetmiyorum

Son düzenleme:
3 Temmuz 2015
400
219
63
İstanbul
Kas yırtılması, bağ doku yırtılması olabilir. Ama sadece bir kas spazmı da olabilir. Öne eğilirken bir sorun olmaması çok ciddi bir sakatlanma olmadığının göstergesi bence, çünkü ciddi yırtılma kopmalarda bacak hiç bir yönde ağrısız hareket edemiyor.

Basit birşeyse bir haftada geçer ya da çok azalır.. Uzarsa doktor.

14 Nisan 2017
458
39
28
18
Oslo
Kas yırtılması, bağ doku yırtılması olabilir. Ama sadece bir kas spazmı da olabilir. Öne eğilirken bir sorun olmaması çok ciddi bir sakatlanma olmadığının göstergesi bence, çünkü ciddi yırtılma kopmalarda bacak hiç bir yönde ağrısız hareket edemiyor.

Basit birşeyse bir haftada geçer ya da çok azalır.. Uzarsa doktor.
Anlafim tesekkurler çok korkmuştum kalıcıdır diye şimdi sabah uyandıgımda ağrı aynıydı bacağımı sola doğru açınca yani dışa doğru bakcak şeklinde kaldırınca ağrı olmuyor ama içe doğru döndürüp kaldırdıgımda felaket acı oluyor heralde eklemlerimde sorun oldu dediğiniz gibi 1 haftada geçmez yada azalmassa doktora gidiceğim savas hoca bi video yapmisti sakatlansa bile bir kas diger kasa calismaya devam edin sakatlanan kas gelişmeye devam eder diye diğer bacakla leg press yapmaya başlıyım ozaman çok yüklenmeden bu bacakda gitmesin yürüyemeyiz sonra :D hatta squat bile yapabiliyorum şuan ama diz seviyemden aşşağıya indiğimede o kas çok acıyor yani çeyrek inip kalkabiliyorum onda sorun yok

14 Kasım 2014
635
314
83
35
AYDIN
Buz tedavisi yapmalısın, 20dk aralıklarla buz aküleri koyarak denyebilirsin, eğer halen devam ediyorsa bana birşey olmaz mantığıyla hareket etmeyip ortopediye gitmekte geç kalmamalısın. Geçmiş olsun.

14 Nisan 2017
458
39
28
18
Oslo
Buz tedavisi yapmalısın, 20dk aralıklarla buz aküleri koyarak denyebilirsin, eğer halen devam ediyorsa bana birşey olmaz mantığıyla hareket etmeyip ortopediye gitmekte geç kalmamalısın. Geçmiş olsun.
teşekkürler deniyeceğim ama tam olarak neresi ağrıyo çözemedim şuan rahatlıkla squatyapabiliyorum en aşşağı a*s to grass yapınca biraz acı hissi oluyor kaslarımda ama en çok leg raises gibi öne kaldırınca oluyor galiba eklemleri incittim 3 4 gün içinde azalmassa ağrı doktora görünücem

28 Ağustos 2016
167
46
48
36
Adana
Bildiğim kadarıyla eklem sakatlıkları çabuk iyileşen sakatlıklardan değil. Bacaklarınızı tamamen dinlendirmeniz mümkün olmadığından eklem sakatlığı ise uzun bir dinlenme süreci sizi bekliyor olabilir. Umarım ciddi bir şey değildir.

14 Nisan 2017
458
39
28
18
Oslo
Bildiğim kadarıyla eklem sakatlıkları çabuk iyileşen sakatlıklardan değil. Bacaklarınızı tamamen dinlendirmeniz mümkün olmadığından eklem sakatlığı ise uzun bir dinlenme süreci sizi bekliyor olabilir. Umarım ciddi bir şey değildir.
yürürken acı olmuyor bacağımı çok ileri atarsam yürürken oluyor esnetme hareketleri yapmayı düşünüyorum o acıyan kısma daha kötü hal alırmı

28 Ağustos 2016
167
46
48
36
Adana
Teşhisi koymadan tedavi etmek mümkün değil. Kötü hal alıp alamayacağını bilemeyiz. Bence çok zorlama.

14 Nisan 2017
458
39
28
18
Oslo
Teşhisi koymadan tedavi etmek mümkün değil. Kötü hal alıp alamayacağını bilemeyiz. Bence çok zorlama.
biraz daha sbekliyip doktara gidicem eğer azalırsa ağrı gitmem ama savas hocanın dediği gibi diğer ayakla antremana devam edicem unilateral olarak çalıstrıdıgmızda diğer kasda büyürmüş