Hoş geldin!

Forum sitemize kayıt olarak fitness ve vücut geliştirme konularında sorular sorabilir, diğer insanlarla iletişime geçebilirsiniz!

Şimdi Kayıt Ol

Spor Salonunda Calıstırmıyorlar Istedigim Gibi

Muscle_Medicine

Forum Üyesi
Ödüller
0
Fit Puan
0
Arkadaşlar sorunum biraz garip benim. Spor salonuna gittim kayıt yaptım savas hocanın definasyon program ve diyetini uygulayacagımı soyledim bana baktılar yok olmaz diyip zorla haftanın 6 günü kardiyo yapmamı soylediler. bende bu yüzden spor salonuna gitmiyorum. Turkiye de hangi salona girsem durum boyle , herkes bir program yazma cabasına girmiş zorla uygulattırıyorlar o programı . Sizce ne yapabilirim ?

Batu34

Forum Üyesi
Ödüller
0
Fit Puan
0
Öyle şeymi olur kardeşim git sert bir şekilde konuş yada takma ne verirse versin program olarak sen istedigini yapıcaksın kimseye danışmazsın istersen

Sena

Forum Üyesi
Ödüller
3
  • 250. Mesaj!
  • 100. Mesaj!
  • 100. Beğeni!
Fit Puan
0
Eğer fitness a yeni başladıysan önce bi adaptasyon programı yazar genelde spor salonları. Genelde kilolu kişilere kardiyo veriyolar. Önce biraz kilo versin diye.
Siz yeni mi başladınız, kilo boy oranının nedir?

Salonun verdiği programa bağlı kalmak zorunda değilsiniz. Önemli olan definasyon programını uygularken hareketleri doğru formda yapmamız. Ayrıca sakatlanma riskine karşı ağırlıkları ilk etapta yüksek tutmayıp limitlerinizi doğru belirleyerek yapın.

emreyesildagy09

Forum Üyesi
Ödüller
2
  • 100. Mesaj!
  • 250. Mesaj!
Fit Puan
0
Arkadaşlar sorunum biraz garip benim. Spor salonuna gittim kayıt yaptım savas hocanın definasyon program ve diyetini uygulayacagımı soyledim bana baktılar yok olmaz diyip zorla haftanın 6 günü kardiyo yapmamı soylediler. bende bu yüzden spor salonuna gitmiyorum. Turkiye de hangi salona girsem durum boyle , herkes bir program yazma cabasına girmiş zorla uygulattırıyorlar o programı . Sizce ne yapabilirim ?
kardeşim türkiyede çoğu kişiler savaş cebeci düsmanı ondan öyle yapmıs olabilirler boşver sen salona okadar para veriyorsun özgürce çalışmak hakkın istediğini yap

emirt

Forum Üyesi
Ödüller
0
Fit Puan
0
Ben şahsen salona kayıt olurken hoca şu saatte gelcek vb şeylere hoca istemiyorum diyorum veya şu kadar yıldır yapıyorum gerek yok diyorum hoca dolanıyorsa hiç oralı olmuyorum program istemezsen zorla vereceklerini sanmam hele benim tavsiyem turkiyede ben hocayim antrenorum diyen kimseyi dinlememendir benden 2 yılımı çaldılar bu duzenbazlar herşeyi kendin öğren kndi kdndinin hocası ol tavsiyeye uyanlar tavsiyeyle yaşarlar

bulkybear

Forum Üyesi
Ödüller
3
  • 250. Mesaj!
  • 100. Mesaj!
  • 100. Beğeni!
Fit Puan
20
Bir önceki başlığında 150kg olduğunu söylemiştin sanırım yanlış hatırlamıyorsam. Sana o başlıkta da aynı şekilde cevap vermiştim.

Sana antrenman yoğunluğun için güzel sonuç alacağın bir senelik örnek plan;

1. - 2. aylar %80 düşük tempolu yürüyüş %20 hafif yoğunluklu ağırlık kaldırma

3. - 4. aylar %70 düşük tempolu yürüyüş %30 hafif yoğunluklu ağırlık kaldırma

5. - 6. aylar %50 orta tempolu yürüyüş %50 orta yoğunluklu ağırlık kaldırma

7. ay %40 orta tempolu yürüyüş %60 orta yoğunluklu ağırlık kaldırma

8. ay %30 yüksek tempolu yürüyüş %70 orta yoğunluklu ağırlık kaldırma

9. - 10. aylar %20 yüksek tempolu yürüyüş %80 yüksek yoğunluklu ağırlık kaldırma

11. - 12. aylar %1o hafif tempo koşu %90 yüksek yoğunluklu ağırlık kaldırma

Bu şekilde çalışırsan katlanarak artan performansın seni forma girme konusunda motive edeceğinden eminim. Bitmek bilmeyen kardiyoların da bir süre sonra biteceğini bilmek ayrıca motive edecek. Kardiyo insanların gözünde angarya gibi gelebilir. Ama kardiyodan çaldığın süreyi ağırlık kaldırırken kullanmazsan spor yapmanın bir anlamı yok.

Bunların hepsi beslenmene dikkat etmen şartıyla tabi.

Şu yüzdelere gelecek olursam antrenmanda geçirdiğin süreden kabaca tahminde bulunabilirsin.

oguz uslu

Onaylı Üye
SMS Onaylı
Forum Üyesi
Ödüller
3
  • 250. Mesaj!
  • 100. Mesaj!
  • 50. Beğeni!
Fit Puan
0
eski gittigim salonda sabahları kimse olmuyordu hoca bıle olmuyordu 2 ay kafama göre takıldım epey kas küçülttüm sonra aksam gıttım adamlar ırırı bu ne ya deyıp bırakmıştım... şimdi 1 tane duzenlı konştugum hocam var ve dıger hocalara da hıc bılmıyormuşum gıbı sorular sorup emın oluyorum... biceps ne dedıgım zamanlardan ... bicepsi uzunmu acsam kısamı acsam dedıgım zamanlara geldim...sürekli sorular sorarak bıktırıyorum ve kendı hatalı teknıklerı varsa duzeltmelerını saglıyorum... en çok önem verdıgım makınelerdeki gercek teknıkler ve piramıd vb benzerı sıstemlerden hangısı daha cok işe yarıyor kısmı ...hocaya saygım var ama sorgulamadan kabul etmem ..

ozgurpulat

Forum Üyesi
Ödüller
1
  • 100. Mesaj!
Fit Puan
20
Set sayısı fazlaysa adamın dikkatini çeker doğal olarak :) Az set yapsın şu bekleyenler var diye düşünüyor olabilir.Özellikle kalabalıksa gym.

jasperfreeman

K. Moderatörü
SMS Onaylı
Forum Üyesi
Ödüller
3
  • 250. Mesaj!
  • 100. Mesaj!
  • 50. Beğeni!
Fit Puan
0
150 kg ciddi bir kilo güzel kardeşim. Sana yazdıkları Full kardiyo programında bir hata yok. Tam olarak yapman gereken şey Kardiyo zaten. Bu kardiyo antipatisi nereden geliyor anlamış değilim. Yok yani onca fazla kiloya rağmen eline dumbell alıp kaldırsan, bench altına girsen neye yarar? Gittiğiniz salonlarda o salonlarda görev alan insanlara haksızlık ediyorsunuz.

Ben bir spor eğitmeni/antrenörü olsam bende aynı şeyi söylerdim sana. "Kardiyo, kardiyo, kardiyo" ta ki fazla kilolarından (yağ oranı) kurtulana kadar. Kas kütlesi kazanmak sonraki işin senin.

jasperfreeman

K. Moderatörü
SMS Onaylı
Forum Üyesi
Ödüller
3
  • 250. Mesaj!
  • 100. Mesaj!
  • 50. Beğeni!
Fit Puan
0
Ayrıca bir program, kişinin gereksinimlerine göre yazılır. Öylece bir program her vücut tipine ha deyince uygulanamaz. A hocası B sporcusuna bir program yazar bu program B sporcusu için ideal iken, B hocasının C sporcusuna yazdığı program C sporcusuna özeldir. Bu iki sporcu birbirinden farklı olduğu gibi programları da gereksinimleri farklı olduğu için aynı olamaz.

Bu spora partnerim ile beraber başlamamıza rağmen , ikimizin ortak bir programı var ancak ek olarak ben daha ağır kardiyo da yapmaktayım örneğin. Aynı programı birebir uygulayamıyoruz çünkü adamın yağ oranı ile benim yağ oranım arasında %9 luk bir fark var.

Bu %9 luk fark için ben ekstradan kardiyo yaparken, partnerim bana nazaran daha az kardiyo yapıyor. Senin mantığınla hocanın partnerim için yazdığı programı kullandığımı ele alalım. Olacak olan şu, 3 aylık bir süreçte yağ oranımı örnek olarak %10 azaltmak dururken, bu süreyi 6 ay'a çıkarmış olacağım.

Kaldı ki bu örnekte sözü edilen yağ oranım %20 . Senin yağ oranın hakkında bir yorumda bulunamıyorum çünkü ölçülerini bilmiyorum. Ancak %40 altında olması mümkün değil. %40 lık bir yağ oranı ile senin ağırlık çalışmasına değil yağ oranını azaltmaya odaklanman gerekir.