Hoş geldin!

Forum sitemize kayıt olarak fitness ve vücut geliştirme konularında sorular sorabilir, diğer insanlarla iletişime geçebilirsiniz!

Şimdi Kayıt Ol

Spinning kardiyomudur ?

cagdasdmrl

Forum Üyesi
Ödüller
1
  • 50. Mesaj!
Fit Puan
0
Arkadaşlar herkese merhaba,

Benim boyum 1,90 kilom 95 yağ oranım da %19 yaş 29

Gym deki personel tr lardan birisi spinning yaparsam kas kaybı yaşayacağımı ve yağ yakamayacağımı belirtti. Neden dediğimde spin de nabzın 180 lere çıktığını kas kaybının kaçınılmaz olduğunu benım yağ yakabilmem için nabız aralığımın 140-150 olması gerektiğini belirtti. Bu konuda buradaki hocalarımında fikrini almak istiyorum.

Yukarıdaki veriler ortada yağ yakmam gerekiyor.. Ağırlık antremanlarının ardından kardiyo yapmalımıyım ?

can büyükelyas

Forum Üyesi
Ödüller
2
  • 100. Mesaj!
  • 50. Beğeni!
Fit Puan
0

Gym deki personel tr lardan birisi spinning yaparsam kas kaybı yaşayacağımı ve yağ yakamayacağımı belirtti. Neden dediğimde spin de nabzın 180 lere çıktığını kas kaybının kaçınılmaz olduğunu benım yağ yakabilmem için nabız aralığımın 140-150 olması gerektiğini belirtti. Bu konuda buradaki hocalarımında fikrini almak istiyorum.

Yukarıdaki veriler ortada yağ yakmam gerekiyor.. Ağırlık antremanlarının ardından kardiyo yapmalımıyım ?
Sevgili dostum hocanın söylediklerinde hem doğru hem yanlış bilgi var. Yanlış bilgi şu spinningte nabzın 180 lere çıkacak diye zorunluluk yok keza 180lere çıksa bile bu çok çok kısa sürecektir. 180lere çıksa bile kas kaybı kaçınılmazdır diye de bir garanti yok. Ki yağ yakımı için interval çalışma lazım ve spinning bunun için birebirdir. Yağ yakımı olduğunda da kas kaybının olması için kesinlikle düzgün beslenmiyor olman lazım. Kısacası yağ yakımı ve kas kaybı genel olarak mutfakta şekillendiği için bunu spinninge mal etmek çok çok yanlıştır. Hocanın söylediği doğruya gelince nabzının 140-150 arası olması gerekiyor kısmı doğrudur ancak sanıyorum ki bunu genel bir bilgi olarak söyledi sana özel söylemedi. (220- yaşın) x 0,67 alt limit, (220-yaşın)x0,80 üst limit olacak şekilde nabzını ayarlayacaksın. Yani yaşın 29 olduğuna göre 128 ile 150 arasında tutacaksın.

oerdem1903

Forum Üyesi
Ödüller
1
  • 20. Mesaj!
Fit Puan
0

Konuyu ilk yanıtlayan Can Büyükelyas arkadaşımız güzel cevap yazmış. Onun yazdıklarına katılmak ile birlikte bir ilave yapmak istiyorum. Ağırlık antremanlarından sonra 25-30 dk kadar kardio yapmak kaslardan laktik asit in uzaklaştırılması anlamında da faydalı olacak ve antreman sonrası kas ağrılarının azalmasına yardımcı olacaktır. Ayrıca özellikle erkeklerde haftada 1 veya 2 kez dayanıklılık veya spining antremanları yapmak belin her ki tarafındaki yağlanan bölgelerde belirgin bir yağ azalmasını sağlayacaktır. Ancak kilo yeni alınmış ( 2 yıldan daha kısa sürede alınan kilolar ) , düzenli egzersiz geçmişiniz yok ise ve vücüdunuz ( özellikle alt ekstremite ve eklem yerleri diz, ayak bileği vs ) bulunduğunuz kiloya alışmamış ise bu tip antreamanlar da sakatlık olabileceğinden spining ve " anaerobik egzersizleri " önermiyorum. Zira yağ yakacağım derken tümden egzersiz yapmanızı engelleyebilecek sakatlıklar oluşabilir. Ancak orta-ileri seviye bir sporcu iseniz ve off dönemden sonra en az 1-1,5 aylık adaptasyon dönemini geçirmişseniz, kardio egzersizinin son 10 dk sını spining ve benzeri ( bisiklet vs de dahil ) değerlendirebilrsiniz. Spining öncesi ve sonrası esnemeyi de ihmal etmeyiniz

cagdasdmrl

Forum Üyesi
Ödüller
1
  • 50. Mesaj!
Fit Puan
0
bilgilendirme için teşekkür ederim arkadaşlar..