Sodalar Zararlımıdır ?

Hoşgeldin!

Forum sitemiz tamamen ücretsizdir.

Şimdi Kayıt Ol!
Forum Üyesi
Web Sitesi
instagram.com
merhaba 6 aydır fitness yapıyorum son 2 aydır dikkat etmeye başladım beslenmeme fakat meyveli soda gibi bi alışkanlığım var bunun bi zararı olur mu vücuda günde en fazla 2 tane içiyorum

SMS Onaylı
Onursal Üye
merhaba 6 aydır fitness yapıyorum son 2 aydır dikkat etmeye başladım beslenmeme fakat meyveli soda gibi bi alışkanlığım var bunun bi zararı olur mu vücuda günde en fazla 2 tane içiyorum
Evet zararlıdır, meyveli sodalarda genellikle 100ml'sinde 13-14 gr çay şekeri var ki bir şişe 200ml'dir. Tamamen kesmelisin, sade soda tüketmelisin. Sende baya alışkanlık yapmış tabi ama bırakmak zor olmayacaktır, kendimden biliyorum. İyi Çalışmalar

Yorum
Forum Üyesi
Evet zararlıdır, meyveli sodalarda genellikle 100ml'sinde 13-14 gr çay şekeri var ki bir şişe 200ml'dir. Tamamen kesmelisin, sade soda tüketmelisin. Sende baya alışkanlık yapmış tabi ama bırakmak zor olmayacaktır, kendimden biliyorum. İyi Çalışmalar

arkadaş sade soda tüketmelisin demiş ama onuda yapma çünkü sadeleri sindirime yardımcı oluyor dolayısıyla çok tüketirsen mide tembelliğine yol açıyor(annemden biliyorum). sade soda da sınırında tüketilmeli unutmamak lazım.

Yorum
SMS Onaylı
Onursal Üye
Genel alışkanlık olarak maden suyuna soda deniliyor.
Sanırım burada da kast edilen maden suyudur.
Karbondioksit gazının amacı sindirimi kolaylaştırmaktır, karbondioksit suda çözündüğünde asitliği artırır, midenin işini kolaylaştırır. Ağır yemeklerden sonra tüketmek doğrudur, soda içinde gaz var diye zararlıdır diyemeyiz.

Yorum
Forum Üyesi
Türkiye maden suyu üreticiler derneğinin resmi web sitesinden alıntıdır. umarım faydası olur.

Soda ile maden suyu aynı şeydir! YANLIŞ

Bu yanlış “inanış” ne yazık ki sadece Türkiye'de söz konusudur. Lokantada, markette, kafeteryada mineralli su istediğinizde en iyi olasılıkla “maden suyu mu?” sorusu ile karşılaşırsınız. Ama, soda isterseniz size mineralli su servisi yapılmasını garantiye almış olursunuz. Oysa, mineralli su başka şey, soda başka şeydir. Doğal mineralli su doğal su çevriminde yeraltında oluşur ve toprakta bulunan birtakım element ve maddeleri çözünmüş halde içerir. Uygun kırık hatları (faylar) veya jeolojik yapılar olan bölgelerde yeraltındaki bir mineralli su kendiliğinden yeryüzüne çıkabildiği gibi, rezervuarından sondaj ile de yeryüzüne alınabilir. Çıkarıldığı yerde, (yani taşınmadan) doğal niteliği ve mineral kompozisyonu ve içeriği değiştirilmeden şişelenir. Soda, ise ABD'de çok yaygın tüketilen yapay bir içecektir. İşlenmiş suya (şebeke suyu), litresinde en az 750mg olacak düzeyde soda (sodyum bikarbonat) ve litresinde 2-4g düzeylerde karbondioksit katılıp, şişelenmesi ile üretilir. Mineralli su litresinde en az 1000mg ve değişik mineraller içerir. Oysa, soda sadece sodyum ve bikarbonat içerir. Deyim yerindeyse, soda “hormonlu” domates, mineralli su “doğal” domatestir. ABD'de hipertansiyonda yüksek sodyum içeriği nedeniyle sodanın tavsiye edilmemesi, Türkiye'ye mineralli suyun tavsiye edilmemesi şeklinde yansımıştır. Oysa, bir kez mineralli su soda değildir, daha da ötesi çoğu mineralli su kalp ve damar sağlığı için son derece yararlıdır ve tansiyonu düşürücü etkileri vardır. Türkiye'deki mineralli sular hipertansiyonlu kişilerce rahatlıkla tüketilebilir.

SPORCULAR İÇİN
SPOR AKTİVİTELERİNDEN ÖNCE MİNERALLİ SU

Bir spor aktivitesine katılmadan önce ve sonrasında görülen kilo kaybı, asılında tamamen terleme ile su ve mineral kaybına bağlıdır. Bu kayıp spor sonrası mutlaka yerine konmalıdır. Bunun en iyi yolu da doğal mineralli su içilmesidir. Yapılan spor tipine göre kaybedilen su miktarları aşağıdaki tablo'da verilmiştir.
Spor Aktivitelerinde Kaybedilen Su Miktarları
Spor Tipi Su Kaybı
110 m koşu 0,1 litre
90 dakika tenis 2,0 litre
90 dakika futbol 3,0 litre
Maraton koşusu 4,6 litre
Maraton, triatlon 20 litre

Son düzenleme:
Yorum
  • :)
  • :D
  • ;D