Skolyoz yaş 16 yardım

Hoşgeldin!

Forum sitemiz tamamen ücretsizdir.

Şimdi Kayıt Ol!
Forum Üyesi
Kilo (kg)
59
Spor Geçmişi
az
Boy (cm)
181
Kol (cm)
31
Bel (cm)
70
Dostlar yaşım 15, 16 dan gün alıyorum. Benim skolyozum var arada ağrı yapıyor ama skolyoz sırt bölgemde değil karın bölgesinde fotoyu bırakıyorum dereceyi bilmiyorum şu an 5x5 yapıyorum haliyle hepsi skolyozu etkileyecek egzersizler. Fotoğrafları bıraktım sizce ne yapmam lazım boyum 1.81

Ekli dosyalar

• Image1.jpg
    Image1.jpg
    1 MB · Görüntüleme: 39
  • 1.jpg
    1.jpg
    289.1 KB · Görüntüleme: 37
Yönetici
SMS Onaylı
Salon da tanıştığım bir arkadaşım var , spora başlarken 17 derece skolyozu vardı , hiç omurgaya yük bindiren haraketler yapmıyor , aradan 1.5 yıl geçti şuan 12 dereceye inmiş skolyozu.
sana da tavsiyem :
1- Hafta da 1-2 defa yüzmeye git
2- Omurgaya yük bindirecek haraketler yapma : Squat , deadlift , barbell row gibi omurgaya yük bindiren haraketler.
Evet bunlarsız sıkıcı olabilir ama bunlarsız vucudunu geliştirirsen skolyozun zamanla derecesi azalacak ve doktorun da onay verirse bu haraketlere tekrar donebilirsin .

Sırt için makineler de row , Lat pulldown

Omuz için shoulder press machine , 90 derece dik oturup sırtın tamamen yapışacak şekilde shoulder press , lateral raise vb.

Göğüs için Haraket kısıtlaması yok yatarak yapıyorsun sonuçta

Bacakta squat yok maalesef leg press yap onun yerine

Kısacası overheadpress , deadlift , squat , barbell row ve türevlerinden sakın .

Bol bol mobilite , stretching çalış YouTube de agirsaglamin videosu var .

Fitness ile uğraşan fizyoterapistler var , maddi durumun iyiyse onlardan yardım da alabilirsin .

Yorum
Forum Üyesi
Bütün moralim mahvoldu vücut geliştirmeye aşığım şimdi ne yapacağım. Yüzme imkanım yok, program zaten 5x5 di saydıklarının hepsini 2 haftadır yapıyorum durumu mahvettim o zaman. Ağırsağlamın sitesinde şu yazıyor. ''Fakat eğer bir duruş bozukluğunuz var ise (kifoz, skolyoz vb.) overhead press, squat gibi egzersizler omurganızı aşağı doğru bastıran egzersizler olduğundan dolayı uzun vadede boy uzamasını kısıtlayan etkenler olabilir.'' Bundan önce 5 ay boyunca deadlift squat yaptım şimdide 2 haftadır 5x5 yapıyorum boyum o zaman bir daha uzamayacak mahvettim yani herşeyi. Kafayı yiyeceğim. Her şey çok güzel gidiyor çok güzel kilo alıyordum.

Yorum
Yönetici
SMS Onaylı
Dostum boy uzamaz diye bişey olamaz , hatta sana şöyle bir şey soyliyim , skolyozunun derecesi düştükçe boyun uzar , o alt tarafta sağa yatan kısım düzleştikçe boyun daha da uzayacak , yana yatan kısım boyundan çalıyor yani . Moral bozacak hiçbir durum yok dostum dediğim gibi çalışarak da aynı kasları gelistireceksin , sadece omurgaya yük bindirmeden yapmış olacaksın , Merak etme boyunun uzamasına hiçbir şey olmayacak , yüzme yapamıyorsan lat pulldown gibi Lat harakerleri de aynı etkiyi yapacaktır , üstüne bir de stretching mobilite yaparsan muazzam . İçin rahat değilse hala ortopedi doktoruna sorabilirsin skolyozum bu haraketleri yapmaya müsait mi diye , muhtemelen hayır diyecektir o da . Dediğim gibi omurgaya yük bindirmeden çalışmalısın , zamanla skolyozun iyileşecek .

Yorum
Forum Üyesi
Ağırsağlam makalesinde yazılana göre skolyoz varken bu tarz hareketleri uzun süreli yapmak boy uzamasını durdurur diyor ben mi yanlış anladım yoksa bende skolyoz varken bu hareketleri 5 6 ay civarı yapmış olmam boyumun uzamasını durdurmuş olabilir mi?

Yorum
Yönetici
SMS Onaylı
Dostum şöyle söyliyim , boyun uzar yani omurgan uzamış olur kemik uzayınca boy uzaması oluyor , ama bu uzayan kemik sen de o omurganın altında gördüğün gibi sağa gidiyor , dik olsaydı dikine uzardin yani boyun uzamış olurdu , skolyozun arttıkça boyun uzamaz evet 170 isen 170 kalırsın ama kemik uzamaya devam eder , yani skolyoz düzeldikce o kemik diklesecek ve boyun dikine uzayacak . Riskli ve maliyeti yüksek omurga ameliyatı var , lise de arkadaşım olmuştu , yaklaşık 6 ay okula gelmedi , bir geldi herkes şok olmuştu , boyu 9 cm uzamıştı omurgası tamamen dik olduğu için . Yani skolyozun düzeldikçe uzayan kemik boyuna vuracak , o 5 ayda boyun uzamadiysa elbet kemik uzamistir yani o boyu kaybetmedin , skolyoz düzeldikce alırsın o kayıbı.

Yorum
Forum Üyesi
Sen müthiş bir detaysın dostum forumda her konuya yardımcı oluyorsun bence senin mod olman gerekli. Sence Savaş cebeci bulking programını uygulayayım mı? Savaş hocamızda bele yük bindiren hareketlerden uzak durmaya çalışıyor. Nasıl bir program kullanayım?

Yorum
Yönetici
SMS Onaylı
Rica ederim , Savaş cebecinin bulking programını uygulayabilirsin omurgaya yük bindiren haraket yok onda. Shoulder press yaparken sırtın yapışık olsun arada boşluk olmasın.

Yorum
Forum Üyesi
Dostum bench sehpası dambell ve barım var 60kg de ağırlık bu ekipmanlarla hangi programı yapmak mantıklı olur? Ve 5x5 çok şart bir program mı öyle bir anlatılıyor ki sanki o olmadan başlanırsa hiç bir şeye yaramaz gibi.

Yorum
  • :)
  • :D
  • ;D
  • :lollol:
  • :lol:
  • ;)
  • :(
  • :cool:
  • :p
  • :eek:
  • :laugh: