Hoş geldin!

Forum sitemize kayıt olarak fitness ve vücut geliştirme konularında sorular sorabilir, diğer insanlarla iletişime geçebilirsiniz!

Şimdi Kayıt Ol

Skolyoz hakkında

alperkrt17

Forum Üyesi
Ödüller
7
  • 50. Beğeni!
  • 25. Beğeni!
  • 100. Mesaj!
  • 50. Mesaj!
  • 20. Mesaj!
  • İlk Beğeni!
Fit Puan
650
Skolyoz hakkında doktora gittim uzun süredir belimi kullandıgım her yerde kuyruk sokumumda bir ağrı oluyordu bundan bahsettim ve skolyozumda var dedim kendisi muayne etti ve ağrı kemikte skolyozla alakası yok dedi sonra skolyozumu eliyle muayne etti ve derecesi düşük bunun dedi benden röntgen istedi çektirdim ve sanki skolyoz daha iyiye gitmiş gibi geldi. doktor ağırlık kaldırma dedi oturarak bele yük binmeden kaldırabilirmiyim dedim her şekilde biner sen kaldırma dedi. Bunun üstüne acaba calistenics yapabilirmiyim diye düşündüm şınav mekik çekebilirmiyim dedim şınav olurda mekik yapma dedi core bölgeni güçlendir dedi plank side plank falan yap dedi ve yüz dedi fizyoterapiste yönlendirdi ama şu an corona var fizyoterapiste gidemem. Sizce ne yapayım?

Fatma

Moderatör
Forum Prensesi
Ödüller
2
  • 25. Beğeni!
  • 50. Mesaj!
Fit Puan
82
Merhaba ,Core bölgeniz güçlendirmeniz için omurganıza zarar vermeyecek 3 hareket:
Bird dog
Side plank
Curl up
Bu konuyla alakalı bir yazım vardı.
Mc Gill'in kitabindan omurga sağlığı için ele aldığı 3 hareket bu isterseniz sizde bakabilirsiniz:)
Geçmiş olsun

alperkrt17

Forum Üyesi
Ödüller
7
  • 50. Beğeni!
  • 25. Beğeni!
  • 100. Mesaj!
  • 50. Mesaj!
  • 20. Mesaj!
  • İlk Beğeni!
Fit Puan
650
Curl up sanırım mekik oluyor doktor sıkıntı dedi bunun için ne düşünüyorsunuz?

Fatma

Moderatör
Forum Prensesi
Ödüller
2
  • 25. Beğeni!
  • 50. Mesaj!
Fit Puan
82
  • Fatma

Fatma

Curl up'ta omurga boşluğuna elini yerlestirdiginde omurga fonksiyonunu ortadan kaldırmış oluruz, hareketi tamamen üst karın kasları yapar. Harekete detaylı bakmanızı öneririm. Ayrıca fzik tedavi uzmanlarının yerine gem spor yapip hem tedavi olmak ise amacınız medikal fitness coachlarini önerebilirim:)

Yusuf İhsan

Moderatör
SMS Onaylı
Ödüller
10
  • 1000 Mesaj mı? Durmak Bilmiyorsun!
  • 100. Beğeni!
  • 250. Mesaj!
  • 50. Beğeni!
  • 100. Mesaj!
  • 25. Beğeni!
Fit Puan
2,596
Spor salonuna gidip skolyoz duzelene kadar full makinelerle çalışabilirsin , yüzme doktorun dediği gibi baya iyi gelir , Spor konusunda bilgili bir fizyoterapist bul dostum işi kökünden çöz . Fatma hocamızın dediği core egzersizlerini antrenman öncesi 5 dk , antrenman sonrası 5-10 dk olarak uygula.

alperkrt17

Forum Üyesi
Ödüller
7
  • 50. Beğeni!
  • 25. Beğeni!
  • 100. Mesaj!
  • 50. Mesaj!
  • 20. Mesaj!
  • İlk Beğeni!
Fit Puan
650
Hocam hiç bir şekilde izin vermedi vücut geliştirmeye. Her türlü bel giriyormus devreye.

Yusuf İhsan

Moderatör
SMS Onaylı
Ödüller
10
  • 100. Beğeni!
  • 250. Mesaj!
  • 50. Beğeni!
  • 100. Mesaj!
  • 25. Beğeni!
Fit Puan
2,596
TR deki doktorların %95 i vücut geliştirme veya powerliftinge karşıdır , mide ağrısından git ictigin protein tozuna bağlar mesela ..

Büyükşehir de yaşıyorsan fitness ile uğraşan bir fizyoterapist ile çalış , skolyozun zaten derecesi çok az kısa vade de düzelir diye umuyorum , hayallerinden vazgeçme . Kuyruk sokumunda ki ağrı ben de ilk 3-4 ay Barbell row vs. Gibi haraketler yaparken hep olurdu , esneklik kazandım üstüne core bolgemi güçlendirdim şimdi hiç ağrı yok kuyruk sokumunda ..

1 cevap var

Yusuf İhsan

Moderatör
SMS Onaylı
Ödüller
10
  • 100. Beğeni!
  • 250. Mesaj!
  • 50. Beğeni!
  • 100. Mesaj!
  • 25. Beğeni!
Fit Puan
2,596
Al eline iki tane hafif dumbell veya boş barı her gün , gün içinde boş olduğun bir vakit 10-15 dakika çok yavaş bir şekilde hip hinge haraketini yap , bacaklarını hiç bükmeden kalçanla gidebildigin kadar geriye git , artık kalçanın geri gidemediği yerde statik bekleme yap , böyle böyle inan 1 ayda esneklik seviyen çok artıcak .

Her idman öncesi ve sonrası 5-10 dk lık core egzersizleri ile core bölgeni demir gibi yapıcaksın , core egzersizleri yaparken karnını iyice sık.

1 cevap var

alperkrt17

Forum Üyesi
Ödüller
7
  • 50. Beğeni!
  • 25. Beğeni!
  • 100. Mesaj!
  • 50. Mesaj!
  • 20. Mesaj!
  • İlk Beğeni!
Fit Puan
650
Hocam esneklik arttıracağız diye skolyozun derecesi artmasın. Nabıcam bilmiyorum siz başka dediniz doktor başka diyor.

Yusuf İhsan

Moderatör
SMS Onaylı
Ödüller
10
  • 100. Beğeni!
  • 250. Mesaj!
  • 50. Beğeni!
  • 100. Mesaj!
  • 25. Beğeni!
Fit Puan
2,596
Haklısın dostum , direk fitness konusunda bilgili fizyoterapist ile çalışmalara başla o zaman , en iyi seçenek bu şu anda ..

1 cevap var

alperkrt17

Forum Üyesi
Ödüller
7
  • 50. Beğeni!
  • 25. Beğeni!
  • 100. Mesaj!
  • 50. Mesaj!
  • 20. Mesaj!
  • İlk Beğeni!
Fit Puan
650

Yusuf İhsan

Moderatör
SMS Onaylı
Ödüller
10
  • 100. Beğeni!
  • 250. Mesaj!
  • 50. Beğeni!
  • 100. Mesaj!
  • 25. Beğeni!
Fit Puan
2,596
Aynı gibi , orta kısım biraz daha iyileşmiş gibi duruyor .

Fatma

Moderatör
Forum Prensesi
Ödüller
2
  • 25. Beğeni!
  • 50. Mesaj!
Fit Puan
82
  • Fatma

Fatma

Açı olarak bana biraz daha iyi geldi ama doktor bunu söylemiştir zaten azaldı veya yükseldi diye:)Bir de bir tavsiye daha veriyim,kalça kasların ne kadar kuvvetli olursa belini o kadar zorlamazsın:)hareketlerin dinamiginde.

alperkrt17

Forum Üyesi
Ödüller
7
  • 50. Beğeni!
  • 25. Beğeni!
  • 100. Mesaj!
  • 50. Mesaj!
  • 20. Mesaj!
  • İlk Beğeni!
Fit Puan
650
Aynen bana da öyle geldi. Ben bol bol side plank düz plank leg raise gibi hareketler ile core bölgemi güçlendireyim. Kısacası calisthenics geçiyorum BB ye elveda :D. En azından skolyozum geçene kadar bana inziva :(. @Ahmet Doğanay Hocam sizden de bilgi alabilirmiyiz calisthenics hakkında veya skolyoz hakkında elbet bir bilginiz vardır?

Ahmet Doğanay

Moderatör
SMS Onaylı
Ödüller
8
  • 100. Beğeni!
  • 100. Mesaj!
  • 50. Beğeni!
  • 50. Mesaj!
  • 25. Beğeni!
  • 20. Mesaj!
Fit Puan
1,232
Dostum Calisthenicste bilgim iyidir 1 yıl boyunca ağırlıklı calisthenics yapıp sonra bodybuildinge geçtim.eğer sormak istediğin sorular varsa calisthenicsle ilgili cevaplayım.
Skalyoza gelirsekte çok geniş bir bilgim yok ama bildiğimce anlatayım.Zor ve sıkıntılı bir durum ama moralini bozma her şeyin bir çözümü var modern dünyamızda.Spor konusuna gelirsekte ayrı sadece şunu yap düzelsin diyeceğim bir harket malesef yok.Lakin Core ve Sırt bölgeni güçlendirmen biraz da olsa yardımcı olacaktır.Sırtına yük bindirmeden de yapabileceğin en doğal ve en iyi sırt harkekti olan Barfikse ağırlık verebilirsin.Barfiks setlerinin sonunda da ara ara Barfiks barında biraz asılı kalmakta sırtını rahatlatacaktır.Plank hareketi de aynı zaman da postürüne katkı sağlarken core bölgeni muazzam şekilde çalıştıracaktır.Sana önerim Plank’i ve Barfiksi antrenmanından çıkrmaman.Gerisi de bir doktor eşliğinde olsa daha iyi olur çünkü yanlış bir bilgi vermek istemem :) Canını sıkma bu spor sabır işi zaman işi her şey zamanla rayına oturur yavaş yavaş.

alperkrt17

Forum Üyesi
Ödüller
7
  • 50. Beğeni!
  • 25. Beğeni!
  • 100. Mesaj!
  • 50. Mesaj!
  • 20. Mesaj!
  • İlk Beğeni!
Fit Puan
650
Başlangıç nasıl olmalı? Sanırım burada da temel hareketler var. BB deki barbell row squat bench press deadlft gibi. Şu videoya bakabilirmisin hocam?

Gkhngs

Forum Üyesi
Ödüller
2
  • İlk Beğeni!
  • İlk Mesaj
Fit Puan
82
17 derece skolyoz'um vardı gençlik yıllarımda (18 li yaşlarda çekilen röntgen sonucu ortaya cıkmıstı).Doktor hafif dereceli skolyoz daha da artmaz ara sıra ağrı yapabilir yapabileceğin tek şey yüzme demişti kemik düzelmez ama kasları güçlendirerek ağrıyı geçirebilirsin demişti. O gazla hemen bir kapalı yüzme salonuna yazıldım ve 2 sene boyunca haftanın 3 günü ama hiç aksatmadan düzenli yüzdüm.Sonra bıraktım.

Şu an 36 yaşındayım.Geçen sene sırt ağrım oldu.Doktora gittim dedim skolyoz dan şüpheleniyorum sanırım yine ağrı yapmaya başladı.Neyse skolyoz filmi bel filmi vs çekildik.Ve doktorun dediği şu oldu; sende skolyoz'un s'si bile yok...Bildiğiniz kemik düzelmiş.Sanırım güçlenen sırt kasları omurgayı olması gereken pozisyona getirmiş çekerek.Çok şaşırdım açıkçası bu arada sırt agrılarımında sebebi fıtık başlangıcıymış :)

alperkrt17

Forum Üyesi
Ödüller
7
  • 50. Beğeni!
  • 25. Beğeni!
  • 100. Mesaj!
  • 50. Mesaj!
  • 20. Mesaj!
  • İlk Beğeni!
Fit Puan
650
Aslında bir fizyoterapist ile çalışsam geçecek fakat ne o kadar verecek param ne de şu coronada gidecek totom nede ailemin izni olur. Bu yüzden kendim çözmeliyim bu da riskli.