Soru Sığır Jelatini hakkında (Protein içerikli besin)

Hoşgeldin!

Forum sitemiz tamamen ücretsizdir.

Şimdi Kayıt Ol!
Forum Üyesi
Kilo (kg)
87
Boy (cm)
188
Öncelikle merhaba. Aranıza yeni katıldım. Fitness yapmaya da yeni başladım. Bu sebeple herkes gibi ben de derin araştırmalara girdim. Konuyu çok uzatmadan belki bildiğiniz belki de bilmediğiniz bir hususta sizlere/bilenlere danışmak istiyorum.
Bu konuda forumda konu açılmış mı diye baktım. Biri soru sormuş ama sorusuna cevap gelmemiş. Soru da net değil açıkçası.

Bir youtube kanalında "sığır jelatini" ile ilgili kolay aperitif bir tarif gördüm. Adam 100g sığır jelatininin 86g proteni içerdiğini söylüyor. Araştırdım, evet gerçekten de 80+ protein içerdiği ve vücuda çok faydasının olduğunu gördüm. Bu tarifin amacı günlük ihtiyacımız olan proteinin bir kısmını hızlı bir şekilde belli bir seviye karşılamak. Yapılması ve yenmesi pratik bir besin olmuş ( Görünüşte öyle). Yorumların da hepsini okudum. Tadı hakkında çok farklı yorumlar var. Bu ayrı bir konu. Yapılış şekliyle ve ek malzemelerle ilgili...

Ancak dikkatimi çeken başka bir şey var ki asıl sormak istediğim budur. Birisi; jelatin içindeki proteinin kas için gerekli olan protein sentezi için uygun olmadığını, bunun kas yapımında bir faydası olmadığını yazmıştı.
Şöyle yazmış:
"jelatindeki protein ile tavuktaki protein yapıları farklı. Jelatindeki protein kas şişirmez"
Protein yapılarının farklı olması doğru mudur? Protein yapıları farklı olabilir ancak farklı olması hedeflediğimiz amaca uygun değil midir?

Bunu doktorsitesi ne de sordum. Başka diyetisyen arkadaşa da sordum. Hepsinden cevap bekliyorum. Nette bununla ilgili bir detay bulamadım.
Anlatılan tarif gerçekten görünüşte güzel ve kolay. Ve sadece protein değil çok faydası var bu jelatinin.
Bilgisi olan arkadaştan bu konuda bizleri bilgilendirmesini rica ederiz.

Forum Üyesi
Öncelikle merhaba. Aranıza yeni katıldım. Fitness yapmaya da yeni başladım. Bu sebeple herkes gibi ben de derin araştırmalara girdim. Konuyu çok uzatmadan belki bildiğiniz belki de bilmediğiniz bir hususta sizlere/bilenlere danışmak istiyorum.
Bu konuda forumda konu açılmış mı diye baktım. Biri soru sormuş ama sorusuna cevap gelmemiş. Soru da net değil açıkçası.

Bir youtube kanalında "sığır jelatini" ile ilgili kolay aperitif bir tarif gördüm. Adam 100g sığır jelatininin 86g proteni içerdiğini söylüyor. Araştırdım, evet gerçekten de 80+ protein içerdiği ve vücuda çok faydasının olduğunu gördüm. Bu tarifin amacı günlük ihtiyacımız olan proteinin bir kısmını hızlı bir şekilde belli bir seviye karşılamak. Yapılması ve yenmesi pratik bir besin olmuş ( Görünüşte öyle). Yorumların da hepsini okudum. Tadı hakkında çok farklı yorumlar var. Bu ayrı bir konu. Yapılış şekliyle ve ek malzemelerle ilgili...

Ancak dikkatimi çeken başka bir şey var ki asıl sormak istediğim budur. Birisi; jelatin içindeki proteinin kas için gerekli olan protein sentezi için uygun olmadığını, bunun kas yapımında bir faydası olmadığını yazmıştı.
Şöyle yazmış:
"jelatindeki protein ile tavuktaki protein yapıları farklı. Jelatindeki protein kas şişirmez"
Protein yapılarının farklı olması doğru mudur? Protein yapıları farklı olabilir ancak farklı olması hedeflediğimiz amaca uygun değil midir?

Bunu doktorsitesi ne de sordum. Başka diyetisyen arkadaşa da sordum. Hepsinden cevap bekliyorum. Nette bununla ilgili bir detay bulamadım.
Anlatılan tarif gerçekten görünüşte güzel ve kolay. Ve sadece protein değil çok faydası var bu jelatinin.
Bilgisi olan arkadaştan bu konuda bizleri bilgilendirmesini rica ederiz.

Merhaba, Sorunuz için teşekkür ederiz, bu konuda uzman üyelerimiz en kısa sürede size cevap verecektir. Keyifli forumlar dileriz. :)

1 Yorum
C
Codaman yorum yaptı
Teşekkür ederim.

Bu spor için genelde etler çok tercih edilir ve söylenir herkes et yenmesini söylüyor etlerin içinde kaslar için uygun olan çok şey var kırmızı et de falan hatta çoğu bu sporu yapan kişiler bitkisel proteinleri bile tercih etmeyin normal et tüketin diyorlar tam yarar mı bilemem ama bence de et tüket bu kadar araştırmaya gerek yok bence yiyebiliyorsan et ye tavuk,hindi,balık bunlar kas için en yararlı olan şeyler protein bakımından yeni başlamışsın et yiyerek çoğu insanın kas yaptığını duyabilirsin ama o jelatini yiyerek yapıldığını duymamışsın bence gerek yok olmadı protein tozu da alabilirsin jelatin kaslara faydası olsa bile etten vazgeçmem yemeyi seviyorum

2 Yorumlar
C
Codaman yorum yaptı
Günlük protein ihtiyacımı Türkiye koşullarına göre et (tavuk, dana ), mercimek gibi bitkisel ve kuru yemişlerden elimden geldiğince temin etmeye çalışıyorum. Ancak günlük minimum 100g+ protein ihtiyacımın hepsini gene de etten karşılayamam. 100g de 26 gr protein var. 200 gr yesem 52 gr olur. Daha fazlasını her gün ne maddi imkanlar kaldırır ne de zaten vücut kaldırır. Bir de protein kaynağını da çeşitlendirmek gerekir diye düşünüyorum. Protein tozunu da alacağım. Zaten protein tozunun mantığı da alamadığın ve lazım olan proteini bu yolla tamamlamak. Bunlar zaten standart bilinen şeyler olduğu için tekraren yazma-mın bir mantığı yok.

Jelatine gelecek olursak jelatin de zaten hayvansal bir ürün. Protein tozu nasıl hayvansal ise bu da aynı öyle. Pratik bir şekilde günlük eksik kalan ihtiyacımızı protein tozu ile gideriyoruz. Jelatin de aynı öyle. (Eğer içindeki protein amacımıza uygunsa)

Sığır jelatininin faydalarını protein konusundan dolayı araştırma gereği duydum. Sadece protein manasında değil, kemik ve iskelet yapısından saç, cilt ve tırnaklara kadar gerçekten çok faydası var. Ama bu tarafı dolayısıyla öğrendiğim şeyler. Asıl mevzu protein içermesi. 100g da 80+ protein barındırıyor. Bu konu da bir sıkıntı yok. Hem de hayvansal. Bitkisel de değil.

Tek sorun bu protein çeşidinin kas yapımına etkisi var mı yok mu bununla ilgili bilgi edinmek.

Sorduğum diyetisyen arkadaş yanıtımı cevapladı. "Biz şu protein kas için uygun, şu kas için uygun değil diye bir ayrıma hiç girmedik" dedi. Ama sen yine de araştır dedi. Google Akademik'te bunu araştıracağım.

Birinin yazdığı yorum bizi ne hale getirdi. Belki saçma sapan yorum yapmıştır ancak sonuçta gerçekten dediği gibiyse bir manası yok. Eğer gerçekten kas yapıma faydalı ise bu şekilde bir tarif ile kullanmak gerçekten hem pratik olacak hem de bütçeye olan ek maliyetleri düşürecektir. Ek faydaları da yanında artı olarak gelecektir.

C
Codaman yorum yaptı
  • :)
  • :D
  • ;D
  • :lollol:
  • :lol:
  • ;)
  • :(
  • :cool:
  • :p
  • :eek: