Hoş geldin!

Forum sitemize kayıt olarak fitness ve vücut geliştirme konularında sorular sorabilir, diğer insanlarla iletişime geçebilirsiniz!

Şimdi Kayıt Ol

serablal parsi hastalığı ve vücut geliştirme ilişkisi

serdar2002

Forum Üyesi
Ödüller
0
Fit Puan
0
Kilo (kg)
54
Spor Geçmişi
4 - 5 ay arası
Boy (cm)
172
hocam ben erken doğum sebebiyle serablal palsi hastası bir insanım sanırım beyin felci olarak geçiyor türkçesi ve bunun sebebiyle kaslarımda 2 yıl gelişim geriliği var biraz araştırdığımda bu hastalığa sahip insanların genelde yürüyemediğini yada kaslarının gelişmediğini veya yavaş geliştiğini okudum fakat ben oldukça şanslıyım ki yürüyebiliyorum ve kaslarım geriden gelse de gelişiyor çalıştığımın sonuçlarını da gayet net alıyorum fakat abim bana inatla vücut geliştirmeyeceğimi benim vücudumun buna uygun olmadığını çökeceğimi söylüyor fakat benim kaslarımda çok net bir gelişim ve net bir güç artışım var bu kadar hafif te olsa hastalığım gerçekten kas geliştirdiğimde vücudumun zarar görmesine sebep olabilir mi cevaplarsanız çok sevinirim ki bahsi geçen abim 110 kilo civarı asla spor yapmayan kendisini hiç bir koşulda hiç birşey için zorlamayan bir insan plank yapıyorum diyor ki sen yapma vücuduna zarar verir şınav çekiyorum az yap zarar verir dumbell curl yapıyorum az yap zorlarsan zarar verir hiç zorlama diye söyleyip duruyor bana o yüzden pek güvenmiyorum ama çok az miktarda olan geçirdiğim serablal parsi hastalığı vücut geliştirdiğim takdirde bana gerçekten zarar verir mi bilmiyorum abim gençken vücudun kaldırır 40 45 yeşında güçten tamamen düşersin gibi şeyler söylüyor buna bir açıklık getirir ve bana bir cevap verirseniz beni çok mutlu edersiniz

Eyüp Baykara

Yönetici
Site Admini
Ödüller
10
  • 1000 Mesaj mı? Durmak Bilmiyorsun!
  • 250. Mesaj!
  • 100. Mesaj!
  • 100. Beğeni!
  • 50. Beğeni!
  • 25. Beğeni!
Fit Puan
154
Öncelikle hirsin için tebrik ederim. Bu tip bir rahatsızlığın var ise bu soruyu abine değil lütfen doktoruna sor. Şimdi burada sizi yönlendirmek istemiyorum o yüzden doktorunuzla görüşün en doğrusunu o bilecektir. Eğer yap diyorsa konuyu güncelleyip farklı bilgiler sorabilirsin. Seve seve cevaplarız.

Engin

Yönetici
SMS Onaylı
Ödüller
2
  • 100. Mesaj!
  • 250. Mesaj!
Fit Puan
292
Serebral Palsi bir tanıdığım var, evde spor aletleri almış kendi çapında tırgırdıyor. İşin açıkçası diğer insanlar da Serebral Palsi hastalığı olmadığı halde hareketsiz yaşıyorlar kardeşim. Ağabeyiniz gibi 110 kilo ve daha üstü hayatında hiç spor yapmamış, yapmamaya niyetli insanlar var. Onlara dahi birşey olmazken.. Kendin gözlemlemelisin, mesela bir teyze minibüse biniyor, hiçbir sağlık sorunu yokken hasta gibi görünüyor ve ona yer veriyorlar. Teyzenin bütün derdi fazla ekmek yemesi belkide. Senin anlıyacağın bu işin beslenme kısmı da çok önemli. Yüksek karbonhidratlar tüketme ve bir dönem ketojenik diyet uygula (ketojenik diyet hakkında yazıları araştır) hastalığında da olumlu yönde seyir edeceği ve sağlıklı kilo vereceğini düşünüyorum. Bir-iki dambıl da alarak kolları arada çalıştırmanda fayda var, yapabildiğini yap, zaman zaman kendini zorla. Sporun kötüsü olmaz, vücudunun heryerine, özellikle beynine olumlu impulslar gönderir yaptığın spor. Faydasını zamanla göreceksin, kendine iyi bak, başarılar diliyorum.

furkanbayer

Onaylı Üye
SMS Onaylı
Forum Üyesi
Ödüller
1
  • 50. Mesaj!
Fit Puan
0
Doktorla görüşmeden tavsiye vermemiz yanlış olabilir. Spor aktiviteleri yapmanızda bir sıkıntı yok ise 2-3 yıl çalışırsanız kaslarınızı yaşınızla denkleştirirsiniz zaten :) Geriden gelmemiş olurlar. Çoğu kişi normal iken zaten kas geliştirmiyor. Hareketsiz yaşıyor. Siz yapmak zorunda hissetmişsiniz kendinizi. Öyle düşünün. Başarılar dilerim.