Hoş geldin!

Forum sitemize kayıt olarak fitness ve vücut geliştirme konularında sorular sorabilir, diğer insanlarla iletişime geçebilirsiniz!

Şimdi Kayıt Ol

Pilatesin tarihçesi!

Sena

Forum Üyesi
Katılım
17 Şubat 2017
Mesajlar
365
Tepkime puanı
121
Ödüller
3
  • 250. Mesaj!
  • 100. Mesaj!
  • 100. Beğeni!
Fit Puan
0
Pilatesin kurucusu Joseph Hubertus Pilates 1. Dünya Savaşı'nın başlamasıyla, Alman uyrukluların olduğu bir kampa alınmış ve burada daha sonradan "Contrology"(Pilates) diye adlandıracağı metodu oluşturarak orijinal egzersizleri geliştirmiştir.

Kamptaki koğuş arkadaşlarına fitness, güreş ve savunma eğitimleri vermeye başlamış sonrasında sakatlarla çalışmalarını devam ettirmiş. Yatalak hastaların güçlerini geri kazanması için yataklara kayış, yay ve makara ilave ederek "Neden kendi gücümü harcayayım ki diye düşünüp yardımcı olması için bir alet yaptım" demiş. İşte bizim bugün kullandığımız pilates aletlerinin ilkel halleri böyle ortaya çıkmıştır. 100 yıllık bir oluşumdan bahsediyoruz.
Ne güzel demiş Joe Amca : "Doğru yapılan iki hareket, düşünmeden ve kontrolsüzce yapılan 10 hareketten daha iyidir!" Bu arada 100 yıllık PİLATES'i PLATES diye yazan ve telaffuz eden tek ırk biziz sanırım :)

Arkadaşlar,
Pilatesi sadece bayanlar yapmıyor. Amerikada 10 milyondan fazla insan yapıyor bu sporu.
Pilates egzersizlerinin temel amacı zihin-beden bütünlüğünü sağlamaktır. Verimli bir çalışma için her egzersizde nefese ve hareketlerin doğru yapılmasına odaklanılır. Pilates vücudun merkezini (core) güçlendirip, denge ve koordinasyonu arttırarak stresi azaltmaktadır. Egzersizler güvenli ve kontrollü yapıldığından her yaş seviyesine uygundur. Pilates vücudumuzu daha iyi tanımamızı sağlar ve faydalarını günlük hayatımızda da hissederiz.

Pilates günümüzde fitness kulüplerinde, özel stüdyolarda, rehabilitasyon merkezlerinde ve hastanelerde çeşitli rahatsızlıkları olan insanlardan profesyonel sporculara kadar (Bknz:Ronaldo) herkesin sağlığını iyileştirmek için kullanılmaktadır. Pilates, katılımcıların günden güne artmasıyla insanların ihtiyaçları doğrultusunda hareket kabiliyetlerini kolaylaştırmaya devam etmektedir. Özellikle reformer aletiyle yapılan pilates ile boncuk boncuk terler, tir tir titrersiniz :DKobe Bryant NBA in yıldızı


Cristiano Ronaldo


Slyvester Stallone
 
Son düzenleme:

Üçgenvücutlu

Forum Üyesi
Katılım
18 Kasım 2016
Mesajlar
35
Tepkime puanı
0
Ödüller
0
Yaş
27
Fit Puan
0
Teşekkürler bilgiler için, bu kadar eskiye dayandığını bilmiyordum :D
 
Üst