Over training ?

Hoşgeldin!

Forum sitemiz tamamen ücretsizdir.

Şimdi Kayıt Ol!
Site Admini
Over Training ?

Over training diye bir şey yok diyen insanlara şaşırıyorum doğrusu.
Basarsan binlerce mg anabolizani over training olmazsın tabi. Bakın over training yoktur diyen insanlara hemen hemen hepsinin yedikleri iğneler buradan fizana kopru olur. Sen olmazsın tabi.
Over training vardır. Ancak bu öyle hemen olabileceğin bir şey değil. Bir antreman sonunda olmaz. Yani bu bir süreç uzun bir dönem sürekli olarak AĞIR stres altında olman gerekir. ( Fiziksel stres ) Yani sen her gün salonda saatler geçirirsen, 400/500 tekrarlar yaparsan. Bir süre sonra over training olursun. Bunu da anlarsın zaten.

1: Canın egzersiz yapmak istemez ( lack of motivation )
2: Kendini yorgun hissedersin ( fatigue )
3: Gelişim durur ( no results )
4: Bütün gün kendinizi yorgun, bitkin, b..k gibi hissedersiniz ( feeling like shit )
5: Eklemleriniz, kemiklerinizde ağrı hissedersiniz.

Neler Yapabilirsiniz

1: Gym'de bir saatten fazla ağırlık çalışmayın ( ortalama 200 tekrar )
2: Yeterli uyku ( 7/9 saat )
3: Kaliteli uyku ( deliksiz uyku gece sürekli uyanmadan )
4: Yeterli beslenme ( tavuk pilav degil ) Her şey sebzeler, baklagiller, yogurt, et, balik, meyve vs…. )
5: Sürekli ağır çalışmayın. Birkaç hafta ağır 4 x 6/10 birkaç hafta daha hafif ve uzun setler 3/4x 12/15 gibi.

Moderatörün son düzenlenenleri:
Forum Üyesi
Hocam overtraining olmamiz icin ne kadar zaman lazim yani ne kadar zamandan sonra anlaya biliriz? Oveertraining oldugumuzu?

Yorum
Forum Üyesi
Hocam overtraining konusu sanırım sizinle ters düştüğüm ender konulardan bir tanesi. Ben türkiyedeki amatör salonlarda kimsenin overtraining olacak kadar çalıştığını ve öğrencisini çalıştırttığını düşünmüyorum. Bence gelişmemelerinin sebebi overtraining değil sadece yanlış beslenme ve yanlış antrenman. Adama ilk gün dumbbell fly yaptırıyorlar ,vermişler eline ağırlığı barbell curl yapıyor. Yahu bi dur bi deadlift yap squat yap barfiks çek vücut kuvvetlensin. Antrenman süresi de bence değişkendir birine 45 dakika fazla gelir birine 1 saat az gelir tamamen kişiden kişiye değişir kanaatindeyim. Yani bizdeki overtraining korkusu tamamen egodan kaynaklanıyor diye düşünüyorum eline iki üç ağırlık alan zor bir iş matah bir iş yaptığını haliyle overtraining olacağını düşünüyor. Keşke overtraining olacak kadar çalışşak.

Yorum
Forum Üyesi
Aynen öyle hocam kastettiğim şey aynen bu, daha birkaç gün önce bi öğrenci sordu bacağı haftada 2 gün çalışşsam overtraining olurmuyum diyor, Kaç hareket yapıyorsun dedim 3 hareket dedi kaçar set dedim 3er set dedi hey allahım bir tanesi de baldırmış zaten bir squat bir de leg extension. Overtraining olurmuyum diye soruyor. Yani bu antrenmanla bacak çalıştığını düşünüyor. Salonlardaki genel kanı bu yönde 2 3 hareket yapınca antrenman yaptım zannediyorlar.

Yorum
Forum Üyesi
Benim bir türlü çözemediğim bir sorun bu. uzun yıllar boks yaptım. son 3 senedir vücut geliştirmeye odaklandım. 2.5 saat antrenman yaptığım zamanlar olmuştu ki gerçekten çalışıyodum. salondakiler bazen soruyodu nası bu kadar disiplinli çalışıyosun enerjin kalıyo vs. Hatta üzerine haftasonu boksa devam ediyodum yine de kondisyon olarak çok fazla düştüğüm olmadı. 2 ayda bir 2 haftalık ara veriyodum dinlenmek için ama gelişimim çok yavaştı tabi. gitgide düşürdüm tabi ama ben yine de 1 buçuk saatten az çalışamıyorum. parmağımı sakatladım sparring yaparken bu sene biraz dinleyim sadece gelişime odaklanayım diye bahane oldu boksa ara verdim. programı daha temel hareketlerde yoğunlaştırdım ama olmuyo hocam. şahsen biraz ağırkanlıyım ama salonda boş vakit geçirmem asla. telefon bile götürmem dikkatimi dağıtmasın diye ama gene de yetmiyo. hareketleri daha yavaş, doğru ağırlıkla ve forma çok dikkat ederek yapıyorum acaba ondan mı vakit alıyo diye düşünüyorum. Harbiden anlamadım sırf bunun için özel hoca tutucam over training mi under training mi nedir diye.

Yorum
  • :)
  • :D
  • ;D
  • :lollol:
  • :lol:
  • ;)
  • :(
  • :cool:
  • :p
  • :eek:
  • :laugh: