Hoş geldin!

Forum sitemize kayıt olarak fitness ve vücut geliştirme konularında sorular sorabilir, diğer insanlarla iletişime geçebilirsiniz!

Şimdi Kayıt Ol

Ön çapraz bağ ameliyatı sonrası bacak antrenmanı

aksungur

Forum Üyesi
Ödüller
0
Fit Puan
0
Bağ dokunun stabilitesini geliştirmeden
Hamstring ten alındı yırtık seviyesi grade bilmiyorum ama diz komple dağıldı tibia plato kırığı meniscus yirtiklari mcl kısmı yırtık vs ama hızlı rehabilite oldu proprioception oturdu Quadriceps eskiye çok yaklaştı bayram ertesi cybex var ve hamstring gelişmesi lazım fizyoterapi doktor kararıyla zaten kestik ama onun verdiği bileğe ağırlık bağlayıp yüzükoyun yatar vaziyette bacak şarkitma artık is görmüyor onun için alternatif lazim
Cybex izokinetik bir cihazdır ve salonda yaptığınız egzersizlerin aksine, sabit bir hızda farklı rangelerde çalışma imkanı sağlar. Kuvvetin yanı sıra ekzentrik kontraksiyon ve konsentrik fazda her açıda eşit gelişimi stimüle eder. Cybex bu konuda size fark sağlayacaktır.

dizi25

Forum Üyesi
Ödüller
0
Fit Puan
0
Aslinda doktorum cybexi sadece gelişimi görmek için test amaçlı uygulayacak onun içinde yaklaşık 4 haftam var ve hamstring güçlenmesi gormek istiyor bende de aksi gibi Quadriceps gelişti ki Bunuda hiç istemiyor

aksungur

Forum Üyesi
Ödüller
0
Fit Puan
0
Aslinda doktorum cybexi sadece gelişimi görmek için test amaçlı uygulayacak onun içinde yaklaşık 4 haftam var ve hamstring güçlenmesi gormek istiyor bende de aksi gibi Quadriceps gelişti ki Bunuda hiç istemiyor
Hamstring'in antagonist olmasından ötürü, Quadriceps'i frenlemesi gerek. Bunun için de safe alanda ekzentrik egzersizler, Quadriceps'in frenlenmesine katkı sağlayacaktır. Bunun için ağırlık antrenmanlarından ziyade kalistenik egzersizleri uygulamayı tercih edebilirsiniz.

Bkz; Köprü kurma + ters bacağı düz kaldırma
Swissball üzerinde köprü kurma + düz bacak kaldırma (ters bacak yine)
Nordic Hamstring Egzersizi

dizi25

Forum Üyesi
Ödüller
0
Fit Puan
0
Bkz; Köprü kurma + ters bacağı düz kaldırma
Swissball üzerinde köprü kurma + düz bacak kaldırma (ters bacak yine)
Nordic Hamstring Egzersizi[/QUOTE]
Aynı fizyoterapistim gibi konuştunuz fakat önerdiğiniz hareketler çok daha etkili görünüyor bunları bilmeme rağmen yapmamıştım teşekkür ederim bu arada doktormu fizyoterapistmisiniz

dizi25

Forum Üyesi
Ödüller
0
Fit Puan
0
Söylemiştim aynı fizyoterapistim gibi tavsiyeler veriyorsunuz çok memnun oldum teşekkür ederim

aksungur

Forum Üyesi
Ödüller
0
Fit Puan
0
Rica ederim, yardımcı olabildiysem ne mutlu bana. İyi geceler.

Yoldaş44

Forum Üyesi
Ödüller
0
Fit Puan
0
Merhaba. Ben 26.12.2017 tarihinde ön çapraz bağ menisküs ve kıkırdak ameliyatı oldum. iyi bir fizik tedavi süreci geçirdim hiç bir aksatmadan şu an hiç bir ağrı sızı vs yoktur. Kontrol olmadan halı sahaya başladım tabi futbol oynarken patella destekleyici dizlik takıyorum. Sanki bacağımda aşırı bir güçsüzlük hissediyorum. en iyi güçlendirme egzersizleri neler? Ve tavsiyeleriniz var mı?