Hoş geldin!

Forum sitemize kayıt olarak fitness ve vücut geliştirme konularında sorular sorabilir, diğer insanlarla iletişime geçebilirsiniz!

Şimdi Kayıt Ol

omuz problemi hk.

yasar_39

Forum Üyesi
Ödüller
1
  • İlk Mesaj
Fit Puan
34
yaklaşık 6 aydır spor salonuna gidiyorum. ama omuzlarımdan çok sıkıntı çekiyorum. bir defasında bench press yaparken sağ omzumun ac ekleminde sıkıntı oldu. ama daha önce göğüs press hareketinde zorlamışım. spor hocası postur bozukluğu olduğunu ve rotator cuff ları kuvvetlendirmek için hareketler verdi. omuzlarım bayağı kuvvetlendi ve düzeldi derken bu seferde özellikler sırt yada kol hareketlerini yaparken sol omuzumdan değilde sırt kaslarımdan kuvvet aldığımı görüyorum. ayrıca sol omuz hareketlerini yaparken sürekli kıtlama sesi var. sırtım azda olsa asimetrik gelişmeye başladı gibi. çok az bir şey ama yinede belli oluyor. sol kürek kemiğim daha fazla çıkık. mesela front raise bile yaparken sol sırt kasımda ağrı oluyor. çünkü omuz yerine sırttan güç alıyorum.kürek kemiği kilitlemesini yapamıyorum. bunu nasıl düzeltebilirim. spor hocası platesi tavsiye etti. lütfen yardım eder misiniz?

Fatma

Moderatör
Forum Prensesi
Ödüller
2
  • 25. Beğeni!
  • 50. Mesaj!
Fit Puan
16
benim anlamadığım kısım şu ağrı sürekli yer mi değiştiriyor yoksa, hareketlerde istediğiniz bölge değilde yardımcı kaslar mı çalışıyor?

yasar_39

Forum Üyesi
Ödüller
1
  • İlk Mesaj
Fit Puan
34
ağrı yer değiştirmiyor. ben yardımcı kasın çalıştığını hissediyorum. omuzun kullanılması gereken yerde sırt kası çalışıyor diye hissediyorum. sırt gelişince daha belirgin gibi diğerleri normal dedi ama spor hocasının bir tanesi hafif scapula alata var dedi. zaten bazı egzersizlerden sonra kürek kemiğinin üzerinde bazen karıncalanma gibi var. omuzda sürekli kıtırdama. fitness yapmaya korkuyorum farklı kaslar güçlenirse daha da artar diye.

Fatma

Moderatör
Forum Prensesi
Ödüller
2
  • 25. Beğeni!
  • 50. Mesaj!
Fit Puan
16
Benim iki görüşüm var,
1. anatomik olarak her insan farklıdır, örn olarak söylemem gerekirse.. squat fazla oturamassan yanlış,gibi ifadeler kullanır bazı hocalarımız tarafından ama her insanın kas ve kemik sistemi farklıdır, uzun boylu bireyler ile kısa boylu bireyler arasında bile antreman tekniği farkı var
sonuç olarak demek istediğim hareketi yaparken ki açınızla oynayın hissettiğiniz açıyı bulana kadar kendinizi sakatlamadan( boş yada az ağırlıkla)
deneyin.
2. Olarak salonunuzdaki eğitmen medical fitness trainer belgesine sahip değilse, ortopediye görünmeniz daha sağlıklı olur. Sizden istenen filmler çekildiğinde medical fitness olarak bu işi yapan hocaya danışın,maalesef akademi mezunu olmadan iki haftalık eğitimle fitness antrenörü olan binlerce insan var, o yüzden sağlık sorunların da direk doktor veya bu işi gerçekten bilen birileri sizlere sağlıklı sonucu vericektir :)