Mr Olympia Nere Turkiye Nere ☺

Savas Cebeci

Yönetici
Site Admini
Mr Olympia IFBB. Pro Card alan Turk sporculari sadece. ( yanlisim varsa duzeltin )

1993 Hamdullah Aykutlu 17. Olmustur.
Serdar Aktolga ( pro kartini aldiktan sonra ismini duymadim )
Ahmet Enunlu ( pro card almamistir )
Bu kisiler buyuk is yapmistir taktir ederim

75 milyonun yasadigi ve buyuk cogunlugunun genc nufusun olusturdugu bir ulkeden bahsediyoruz. Sonuc ? Adimiz yok. Bugun begenmediginiz arap ulkelerinden bircok yarismaci cikiyor. Hemde baya baya cikiyor.

Nerede hata yapiyoruz ?
1- Oncelikle hemen hersey maddi imkanlarla iliskilidir bugun Pro Card alms bir sporcunun Amerikada yasayanlar icin konusuyorum. Yillik masraflari 20 bin dolarin uzerindedir.
2- Uygun Kurlere ulasma imkani: Turkiyede herseyin sahteciligi oldugu icin steroidlerdede sahtecilik bundan nasibini almistir. Ornek :Amerikada yada arap ulkelerinde kullanilan Deca, yada Anadrol ile Turkiyede kullanilanlanlar arasinda daglar kadar fark vardir. Birakin Anabolic Steroidleri Kullanilan supplementler bile farklidir. Ayni marka urun Amerikada farkli Turkiyede farkli icerik icermektedir. ( Tarim bakanligi ithalat izni vermek icin suplementlerin bircogunda icerik degistirme zorunlulugu getirmistir )
3- Amerikada Sponsor var Turkiyede Yok: Buda dogru degildir. Amerikada bodybuilding yapan bir adamin sponsor bulmasi icin zaten bir yelere gelmis olmasi gerekir ( bir kac amator yarisma kazanip dikkat cekmesi gerekir ) Yoksa Ronnie Coleman bile yillarca polislik yapmak zorunda kalmazdi. Sirf saglik sigortasindan yararlanmak icin hemde.
Yani Amerikadada oyle kolay olmuyor bu isler. Amerikada bu islerin icinde olan birisi olarak soyluyorum. Amerikada tek avantaj supplementler daha ucuzdur.
4- Bilgi Eksikligi: Turkiyede herkes hemen her konuda biraz vakit gecirdiyse uzman olur. Cikikci kendini Ortopedi uzmani zanneder. Body Building yapan biriside kendini body building uzmani zanneder. Bu isler bilimle olur. Oyle pirinc lapasiyla, tavukla OLMAZ
Mr Olympiada kafa adamlari calistiran antenorler vardir. Ama bize gelin adam zirtinci yarismada zurnanin son deligi olmus kendini uzman zanneder.
5- SONUC: Cogunuz Mr olympiadaki adamlarin sadece resimlerini gormussunzdur. Ben size yakinen goren birisi olarak soyliyim: Bu adamlar buyuk gercekten buyuk. I mean they are f..ing huge !! yani bize cok firin ekmek lazim.

1994/1998 yillarinda arasinda Marmara besyo dan sinif arkadasim Rahmeli Zekeriya Guclu ( dunya agir siklet serbest gures sampiyonudur ) Bulgaristan gocmeniydi. Bana bir gun dediki bu haltere baslamis ilk olarak. Sonra bunun kas liflerini falan incelemisler ve gurese daha uygun olduguna karar vermisler adami gurese baslatmislar. Adamda yaniltmamis bunlari dunya sampiyonu olmus. Allah Rahmet eylesin. Ya adamlar bu analizi 30 sene once yapmislar.
Ya begenmedigin Bulgaristandan geldi cogu sampiyonlarimiz :confused:

http://tr.wikipedia.org/wiki/Zekeriya_Güçlü

ONCE KAFAYI DEGISTIRMEK GEREKIR SONRASI DAHA SONRA GELIR

Herkese Bol Sans
Savas Cebeci

foy

Forum Üyesi
Hocam öncelikle siteniz hayırlı olsun bu sitenin ilk üyelerinden biri olmak süper bi duygu sayenizde çok şey öğrendik ve öğrenmeye de devam ediyoruz biz geliştirecez bu sporu sizin bilgilerinizle saygı ve sevgiler size hocam :)

AhmetCandasNuraL

Forum Üyesi
Tesekkur icerikli cevaplar yerine ilgili butonun kullanilmasi gerekmektedir. Tebrik mesajlarınızı Öneri ve İstekler bölümünde açabilirsiniz. Lütfen yararlı olucak yorumlar yapalım forum kirliliğinin önüne geçecektir. Teşekkürler

Son düzenleme:

skater

Forum Üyesi
Ben bu işi kendimden biliyorum üniversite öğrencileri gelip soruyorlar ne kadar zamanda yaptın yada görüp bizde salona yazılalım bizde yaparız bir kaç aya bişeyler ondan sonra efendim 3 ay geliyor adam neden ilerlemiyor... bunun birsürü nedeni var yani hocam nasıl gelişicek Türkiye ??

hakannavruz

Forum Üyesi
Hocam son yıllarda ülkemizi en iyi Mahmut Irmak temsil etmiştir.2 kere Arnold Classic şampiyonu ve IFBB dünya şampiyonu oldu yanlışım varsa düzeltin.Türkiye de sporcuya devletten destek yok adamların aylık masrafı 10.000 Tl yi buluyormuş yarışma döneminde sponsor yok devletten destek buna rağmen bu başarılar çok güzel.Devlet ancak futbola ve basketbola yatırım yapıyor o dallarda da vasatız zaten.Fatih Terim oturduğu yerden 500.000 tl maaş alıyor yazık değilmi bu insanlara neden destek yok ? olmaz tabi protein tozunun zararlı ve uyuşturucu gözüyle bakıldığı bir ülkeden bu sporun ilerlemesini bekleyemeyiz malesef....

Aydn66

Forum Üyesi
Çok haklısınız hocam türkiye daha bu işin başında belki bizim torunlarımız o güzel günleri görür :)

canavarcafer

Forum Üyesi
İnternet öncesi dönemde henüz böyle blgi akışı yokken tek tük yaşadığım şehirde body yapardım.Tek yöntem antreman yap ve yiyebildiğin kadar yemek ye idi :D hocamız ekmek bol bol hamur işi önerirdi protein karbonhidrat ayrımını bilen yoktu sadece yerdik.Allahtan bilgi akışı hızlandıda böyle iş bilen insanları tanımaya başladık.Bizden sonraki jenerasyon bu konuda başarılar elde edebilir.