Hoş geldin!

Forum sitemize kayıt olarak fitness ve vücut geliştirme konularında sorular sorabilir, diğer insanlarla iletişime geçebilirsiniz!

Şimdi Kayıt Ol

Merhaba

erencan

Forum Üyesi
Ödüller
1
  • İlk Mesaj
Fit Puan
20
Kilo (kg)
56
Spor Geçmişi
0
Boy (cm)
185
merhabalar aranıza yeni katıldım.

18 yaşında bir ektomorfum. 185cm/56kg'yim.

bu spora yeni başlayacağım. hiçbir motivasyonum yok. hayatımda daha önce top bile oynamadım. 30 metreden fazla koşamam. şu an çöp bir durumdayım. bu işe girişme amacım hayatta kalabilmek kısacası.

öncelikle bu sporun jargonunu öğrenmek istiyorum. sağlam bir başlangıç için verebileceğiniz tavsiyeleri bekliyorum. iyi geceler.

bassanaorda

Forum Üyesi
Ödüller
5
  • 50. Mesaj!
  • 25. Beğeni!
  • 20. Mesaj!
  • İlk Beğeni!
  • İlk Mesaj
Fit Puan
596
Kompeksten kurtulmanız lazım,bol bol araştırın yazmaya çok üşeniyorum bir sürü video makale var bununla ilgili.

ThousandYears

Forum Üyesi
Ödüller
9
  • 100. Beğeni!
  • 250. Mesaj!
  • 50. Beğeni!
  • 100. Mesaj!
  • 25. Beğeni!
  • 50. Mesaj!
Fit Puan
1,158
Motivasyon ; Bu spora geçen sene başladım benim de 1 yıl 3 ay kadar bir süre oldu . Başlamadan önce günde 12-13 saat lol oynayan bir bilgisayar bağımlısıydım . Sabah kahvaltısında tost ruffles ketçap mayonez kola , öğlen dışardan pizza vb. Akşam hamburger , lahmacun vb. Ve durmadan LoL oynarken abur cubur yerdim . Annem babam iş gereği evde olmazlardi , yıllarım böyle geçti , 4 yıllık lisede bir tane arkadaşım olmadı , herkes beden dersinde dışarda oynar ben onlari sınıfın penceresinden izlerdim , beni 3 adam daki ibrahime benzetir dalga gecerlerdi , tek amacım eve gidip LoL oynamaktı . Sınav senesi geldi girdik sinava sayısal 144 bin geldi . O an hayattan bir tokat yedim , çünkü çok kötü bir siralamaydi , ama hiç çalışmadım ve hak ettim , derdimi anlatacağım bir arkadaşım bile yoktu , boy 180 kilo olmuş 89-90 günde 5 paket ruffles ketçaplı . Dershaneye yazdırdılar beni , orda isim vermiyim bir arkadasim oldu kendisi de benim gibi bilgisayar bağımlısı ama çok zayıf olanlarından :D ben obezdim . Bunun ablası bizi zorla spor salonuna götürdü . Başladık spora 89 kiloyum ama 5 kg lik dumbell ile curl yapamıyorum o kadar gucsuzum , sporda birisi benimle dalga geçti , o kadar kilolusun 5 kg dumbell kaldiramiyorsun diye . Salondan çıkıp eve gittim açtım bilgisayarı tekrar oynamaya başladım , ertesi gün gene arkadaşımın ablasi bizi zorla götürdü . Ben spordan bir an önce çıkayım diye tüm hareketleri dinlenmeden yapıp çıkmaya başladım , hepsi süper set oldu yani :D , spordan çıkıp burgerkinge gidiyorduk hiçbir bilgimiz yoktu . Hiçbir sosyal medya hesabım yoktu çünkü aşırı çirkindim fotoğraf çekmeye korkuyordum . Aradan zaman geçti , 20 kg Bench press 30 oldu arttı git gide , sonra youtubeden bu sporu deli gibi araştırdım . Artık sağlıklı beslenmeye başladım , gittim heves edip l-karnitin aldım (bence para israfı ) , sabah 5 yumurta 50 Gr yulaf salatalık , öğlen tavuk pilav , antrenmandan sonra da sadece tavuk yedim hiç carb ve yağ almadım , açlık krizleri çektim , tatlı krizleri çektim duvarları yumrukladim , hep açlık gitsin diye kahve içtim veya uyudum . Sonra açlık çekmek yerine kardiyo yapmaya başladım , hep çıktım dışarı yorulana kadar bisiklet sürdüm , bol bol brokoli, yeşillik yedim . Diyeti 4 ay hiç bozmadım her şeyi tam yaptım işkence çeke çeke , iradem bir kaya gibi sertti artık . 89 dan 72 ye düşmüştüm , yüzümde hiç sivilce kalmadı , herkes evrim geçirmişsin demeye başladı , ilk 2 karın kası netti , son ikisi biraz gözüküyordu , bu seferde çok zayiftim , araştırdım bu sporu iyice iyice , sonra clean bulka başladım , bulk yapmama rağmen en son yılbasinda çikolata yedim veya şekerli bişi oda zorla yedirdiler . İradem güçlendigi için derslerim de harika oldu , özgüven desen tavan yaptı . 72 den 83 oldum tekrar şimdi ama 11 kilonun 9 unun kas olduğuna eminim . Yks sonucumda (mf)144 binden 56 bine çektim .

Tavsiye ; 1-2 ay 4x12 li fullbody yap , adaptasyon sağlat kaslarına ; sonra
buna başla .

Fatsecret indir kalori hesabı yap günde 170 Gr protein 70 Gr yağ 300 Gr carb öneririm sana , 40 Gr şekeri geçme günde .

Ekli dosyalar