Makale MCT Yağı ve Hindistan Cevizi Yağı Faydaları ve Özellikleri Nelerdir?

Hoşgeldin!

Forum sitemiz tamamen ücretsizdir.

Şimdi Kayıt Ol!
MCT Yağı ve Hindistan Cevizi Yağı Faydaları ve Özellikleri Nelerdir?

Yağlar(lipidler)
, hayvansal orginazmaların en zengin enerji kaynaklarıdır. Canlının enerjiyi karbonhidratlardan karşılayamadığı yerlerde, karbonhidratların yetersiz olduğu durumlarda enerjinin kaynağı lipidlerdir.

Lipidler çoğunlukla ince bağırsaklarda sindirilir. Bu sindirim pankreatik lipaz enzimi tarafından gerçekleştirilir. Karaciğerden salgılanan safra tuzları bu sindirimde yardımcı rol oynar.Kısaltması MCT(Medium chain triglyceride) olan orta zincirli yağlarda bu olayın işleyişi diğer yağların sindiriminden farklı işlemektedir. Sindirimi midede başlar ince bağırsakta çoktan tamamlanır. İnce bağırsaktan emilen bu yağ asitleri, kan yoluyla karaciğer taşınır. Karaciğerde metabolize edilir. Tekrar esterleşmeye gerek duymadan mitekondriye taşınır hızlı bir şekilde okside olur. Bu da MCT dediğimiz yağ asidi türünün, LCT(Long chain triglyceride) denilen uzun zincirli yağ asidi türüne göre hızlı bir şekilde enerji vermesine yol açar. MCT’lerin okside olma hızı 6-9 g/saatken LCT ‘lerin sindirim hızı 2-5 g/saattir[1]. Yapılan araştırmalarda MCT tüketen bireylerin daha fazla yağ yaktığı görülmüştür. Aynı zamanda açlık hissini baskılayarak iştah kontrolüne ve daha az kalori alımını sağlamaktadır [2][3][4][5].

mct-yağı


Fitness ve vücut geliştirmeyle ilgilenlerin son zamanlarda adını sık duyduğu bu “MCT oil” denilen yağ maalesef söylenenin aksine hindistan cevizinde yüksek oranlarda bulunmuyor. Bu fitness sektörünün pazarlama taktiklerinden biri. Son zamanlardaki “Hindistan cevizi yağının yüzde 62’si MCT’tir. Bu yüzden hindistan cevizi yağı bizim, fitness yapanlar, için mükemmel bir yağ kaynağıdır!” iddiası yalnızca bu endüstrinin satış taktiklerinden birisidir. ABD’de, hindistan cevizi yağı ve MCT yağı üreticilerine, laurik asite MCT yağı denilmesine izin veriliyor; çünkü biyokimyacılar laurik asitin gerçek MCT yağları gibi davranmadığını anlamasına rağmen bu yağların isminin MCT olarak geçmesine göz yumuyor.Pazarlamacılar, hindistan cevizinde dört çeşit MCT olduğunu iddia ediyolar. Bunlar C6, C8, C10, C12. Bu rakamlar karbon zincilerinin uzunluğunu tanımlar. Yukarıdaki araştırma çıkarımlarında da bahsettiğim LCT ve MCT yi kimyasal olarak ayıran nokta karbon zincilerinin uzunlarılarıdır. Biyolojik açıdan laurik asit LCT gibi işler. Laurik asit LCT olarak düşünülmelidir. MCT’in aksine işlenmesi ve enerjiye dönmesi daha uzun sürer.

Öyleyse “MCT Yağı” nedir?

Aşağıdaki yağ asitlerinden yalnızca ilk üçü MCT gibi metabolize edilir.

C6(Caproik Asit): Hindistan cevizi yağında yeteri miktarda yoktur. Tadı kötüdür, tüketildiğinde sıklıkla mide rahatsızlıklarına yol açar. Ancak hızlı bir şekilde ketona dönüşür. Tükettiğiniz MCT yağı tuhaf bir tada sahipse yeterinde C6’dan damıtılmamıştır.

C8(Caprilik Asit): Hindistan cevizi yağının ~%6 sı caprilik asittir. Anti-mikrobik etkilere sahiptir. Hızlı bir şekilde metabolize olur. Yaklaşık 1 kaşık caprilik tüketebilmek için 18 kaşık hindistan cevizi yağı tüketmek gerekir.

C10(Capric Asit): Hindistan cevizi yağının ~%10u capric asitten oluşur. MCT diyebileceğimiz bir formdur. Tüketildiğinde enerjiye dönüşümü C8’e göre uzun sürer fakat C8’den daha ekonomiktir.

C12(Laurik Asit): Hindistan cevizi yağının yüzde 50den fazlası laurik asitten meydana gelir. Kolestrolünü diğer yağ asitlerine göre daha çok yükseltir. Antimikrobiyal etkisi vardır. Enerjiye dönüşüm hızı MCT’e oranla düşüktür[6][7]. Karaciğerdeki metabolizesi uzun sürer. Fitness sektöründe MCT olarak nitelendirilir.

C14 ve üzeri: Bu yağ asitleri LCT olarak kabul görmüştür. Stearik asit (C18:0), oleik asit (C18:1) ve lineoleik asit (C18:2) dahil olmak üzere çoğunlukla doymuş yağ asitleridir. Hindistan cevizi yağı içerisinde bulunan bu uzun zincirli yağ asitlerinin yüzdeleri, meyvenin yetiştiği bölgeye ve diğer değişkenlere bağlıdır.

Hindistan cevizi yağı lezzetli bir yağdır. Aynı zamanda iyi bir yağ kaynağıdır; fakat elde etmek için harcayacağınız para, özellikle Türkiye’de yaşıyorsanız, gereksizdir. Her insan yaşadığı bölgenin kaynaklarından beslenmesi gerekir. Ataları buna göre evrilmiştir bu yüzden canlı, efrafındaki besin kaynaklardan daha çok verim alacaktır. Bu yüzden yağ kaynağınızın hindistan cevizi yağı olması o kadar önemli değildir.

Kaynak

1) Jeukendrup AE, Saris WHM, Schrauwen P, Brouns F, Wagenmakers AJM. Metabolic availability of medium-chain triglycerides coingested with carbohydrates during prolonged exercise. J Appl Physiol 1995; 79:756–62.

2) Flatt, J. P., Ravussin, E., Acheson, K. J. & Jequier, E. (1985) Effects of dietary fat on postprandial substrate oxidation and on carbohydrate and fat balances. J. Clin. Investig. 76:1019-1024.

3) Hainer V, Kunesova M, Stich V, Zak A, Parizkova J. The role of oils containing triacylglycerols and medium-chain fatty acids in the dietary treatment of obesity. The effect on resting energy expenditure and serum lipids. Cas Lek Cesk 1994 Jun 13;133(12):373-5.

4) Stewart, J.W., Wiggers, K.D., Jacobsen, N.L., Berger, P.J. Effect of various triglycerides on blood and tissue cholesterol of calves, J Nutr, 1978, 108: 561-566.

5) Stubbs RJ, Harbron CG. Covert manipulation of the ratio of medium- to long-chain triglycerides in isoenergetically dense diets: effect on food intake in ad libitum feeding men. Int J Obes Relat Metab Disord 1996 May;20(5):435-44 6)


MCT Yağı ve Hindistan Cevizi Yağı Faydaları ve Özellikleri Nelerdir? isimli makale mustafa-tasci tarafından yazılmıştır.
 
 • :)
 • :D
 • ;D
 • :lollol:
 • :lol:
 • ;)
 • :(
 • :cool:
 • :p
 • :eek:
 • :laugh:
 • :rolleyes:
 • :angry:
 • :mad:
 • :embarras:
 • :undecided:
 • :cry:
 • :evil:
 • :heart:
 • %p
 • :bravo:
Üst