L-CARNİTİNE - Savaş Cebeci

Hoşgeldin!

Forum sitemiz tamamen ücretsizdir.

Şimdi Kayıt Ol!
SMS Onaylı
Forum Üyesi
L-CARNİTİNE

• Yağ asitlerinin hücreye taşınmasını sağlayan, amino asitlerden üretilen bir besindir.
  • Kandan yağları hücrede mitokondriye taşır. Mitokondri de yağları enerji olarak üretir ve yağ yakımı gerçekleşir.
  • 100 gr ette 100 mg vardır.
  • 1 bardak sütte 10 mg vardır.
  • 100 gr balıkta 8 mg vardır.
  • 100 gr tavukta 5 mg vardır.
  • Günde 1-2 gr alınabilir.

Forum Üyesi
takviye alınan l-carnitin in somut bi faydası olup olmadığı konusunda kesin bi bilgi/makale var mı? hala para tuzağı olduğunu savunanlar var da

Yorum
SMS Onaylı
Forum Üyesi
takviye alınan l-carnitin in somut bi faydası olup olmadığı konusunda kesin bi bilgi/makale var mı? hala para tuzağı olduğunu savunanlar var da

• Aslında karnitin tüm hücrelerimizde bulunan veya orada üretilen bir aminoasit türevi olarak değerlendirilir. Aminoasit olarak değerlendirilmesinin asıl sebebi kimyasal yapısıdır. Kimsayasal yapı itibarıyla temel olmayan aminoasitlere benzemekle birlikte tam bir aminoasit değildir.
  • Vücudumuz Lysine ve Methionine aminoasitlerinden karnitin sentezler. Bebeklerin büyümesinde faydaları olduğu için kimileri tarafından vitamin olarak değerlendirilir.
  • Vücudumuzda karnitin üretimi karaciğerde, böbreklerde ve beyinde olmaktadır.
  • Piyasada Carnitine ve L-Carnitine olarak iki çeşit görmekteyiz. Piyasadaki satıcılara sorduğumuzda L liquid yani sıvı anlamına gelir deselerde durum böyle değildir. L harfi vücutta aktif hale geleceği anlamına gelmektedir. Bu sebeple alacağımız ürünün L-Carnitine olmasında dikkat etmeliyiz.
  • Karbonhidrat depolarımızı tükettikten sonra karnitin üreterek ve salgılayarak depolamış olduğumuz yağların inceltir ve mitokondriye dolayısıyla hücreye daha kolay girmesini sağlar. Buradan anlayacağımız gibi karnitin yağların seyreltilmesini ve hücrelere enerji amaçlı olarak geçmesini sağlamaktadır. Bu maddeyi dışarıdan direk olarak aldığımızda vücudumuzda depolanmış durumda bulunan yağları seyreltmiş oluyoruz. Böylece vücudumuz enerji ihtiyacı olarak yağlarımızı kullanarak hem karbonhidratın bize vereceğinden çok daha fazla enerji açığa çıkarmaktadır hem de yağlarımızdan kurtulmuş olmaktayız. Tabiki bu işlemin gerçekleşebilmesi için hareket ve nabzımızın belirli bir seviyeye ulaşması gerekmektedir. Çünkü enerji açığa çıkması için öncelikle enerji ihtiyacı doğması gerekmektedir. Aksi takdirde yağlar çözünse bile ihtiyaç olmadığından kullanılmamaktadır. Spordan önce alacağımız karnitin ile hem spor esnasında çok daha az yorulacağız çünkü yüksek enerji açığa çıkardık, hem de yağlardan kurtulmuş olacağız. (1 gr karbonhidrat ve 1 gr proteinin yakılması sonucu 4 kalori açığa çıkarken, 1 gr yağın yakılmasında 9 kalori enerji açığa çıkmaktadır. Bu da bizim daha uzun süreli sporu daha az yorularak yapabilmemizi sağlamaktadır.)
  • Karnitin bu esnada mitokondride oluşan atıkların temizlenmesinde de faydalı olmaktadır.
  • Kemik erimesine mani olmak. L-carnitine kullanımı kemiklerde bulunan hücreleri güçlendirerek kemik erimesini azaltmaktadır. Bu problem özellikle ileriki yaşlarda erkeklerde andropoz, bayanlarda menopoz döneminde ortaya çıkmaktadır. Dolayısıyla bu yaşlara gelinmeden sporla birlikte kullanımı ileriki yaşlarda bizi bu problemle karşılaşmaktan kurtarır.
  • Erkek üretkenliğinin arttırılması. Amerika’da yapılan bir araştırmada çocuk yapmakta sıkıntı yaşayan erkekler üzerinde yapılan araştırma sonucunda, bu bireylerde sperm kalitesinde artışla birlikte sperm sayılarında da artış gözlemlenmiştir.
  • II. Tip diyabet hastaları. Bu rahatsızlıkla başetmeye çalışan bireylerde glikoz oksidasyonu, glikoz depolanması ve glikoz tutulması konularında iyileşme tespit edilmiştir.
  • Bağışıklık sistamine faydaları. Karnitin bir antioksidan gibi görev yapar bu sebeple hücrelerin yıpranmasını yavaşlatmakla beraber hücre yenilenmesine de katkıları bulunur. Bağışıklık sistemimiz özellikle yoğun antrenman ve müsabaka dönemlerde düşüş gösterir. Bu dönemlerde bizi ayakta tutacak ve metabolizmamızın düşmesini engelleyecektir.
  • Beyne faydaları. Yine antioksidan görevi gördüğünden dolayı beyin fonksiyonlarında yavaşlamayı azaltmakla beraber yaşlılıktan kaynaklanan beyin hücrelerinin ölümünü de yavaşlatmakta, hatta bazı durumlarda durdurmaktadır.
  • Böbreklerde karnitin üretimi problemleri. Karnitinin böbreklerde de üretildiğini söylemiştik. Kimi böbrek hastalarının böbreklerde üretemediği karnitini dışarıdan alarak bu problemi giderdiği bilinmektedir.
  • Kalp krizini engellemesi. Kalp krizi geçirmiş olan kişilerde yapılan araştırma sonucunda karnitin takviyesi yoluna gidilmiş ve kalp krizi geçirme risklerinin ve geçirdikleri kalp krizlerinin sayısının azaldığı tespit edilmiştir.
[h=2]Doğal yoldan karnitin nelerde bulunur?[/h]Doğal yollardan almak da mümkündür tabiki ve zaten çok daha iyi sonuç verecektir. İçerdikleri miktara göre sıralayacak olursak belirttiğim ürünlerde karnitin bulunmaktadır: Kırmızı et, morina balığı, tavuk göğüs eti, kaşar peyniri, dondurma, eski kaşar, tam buğday ekmeği, beyaz ekmek, pilav, yumurta.

Yorum
Forum Üyesi
L-Karnitinin tablet olanını mı önerirsiniz yoksa ampul şeklinde satılanını mı ? Salondaki arkadaşlardan bir tanesi eczaneden almış ampul şeklinde olanını bir gün kullanıyor iki gün ara veriyordu. Sizin öneriniz nedir ?

Yorum
SMS Onaylı
Forum Üyesi
L-Karnitinin tablet olanını mı önerirsiniz yoksa ampul şeklinde satılanını mı ? Salondaki arkadaşlardan bir tanesi eczaneden almış ampul şeklinde olanını bir gün kullanıyor iki gün ara veriyordu. Sizin öneriniz nedir ?

Benim fikrim, vücut tıkandığında L-Carnitine kullanılabilir. Yani, %7 yağ oranına sahip olup, % 5 yağ oranınına düşmek istendiğinde yağ yakıcıya başvurulmalıdır.. Veyahut sene boyunca kullanılmasını öneririm.. Bir kutu aldım bitirdim, pek etki görenini şuana kadar sporcularım arasında görmedim..

Sıvı öneririm ve antrenmandan 40 dk önce tüketin cardiyonuzu da antrenmanın sonuna ekleyin l-carnitine den tam performans sağlamış olursunuz..

Yorum
Forum Üyesi
Benim fikrim, vücut tıkandığında L-Carnitine kullanılabilir. Yani, %7 yağ oranına sahip olup, % 5 yağ oranınına düşmek istendiğinde yağ yakıcıya başvurulmalıdır.. Veyahut sene boyunca kullanılmasını öneririm..Bir kutu aldım bitirdim, pek etki görenini şuana kadar sporcularım arasında görmedim..

Sıvı öneririm ve antrenmandan 40 dk önce tüketin cardiyonuzu da antrenmanın sonuna ekleyin l-carnitine den tam performans sağlamış olursunuz..

Hocam merhaba,
yaş 29 boy 1,90 kilo 95 yağ oranım %19(gym deki alete göre)
haftaiçi 5 gun gym e gidiyorum 1 saat ağırlık antremanının ardından 30 - 40 dk spinning dersine katılıyorum.
gym deki pers.trainer spinningin kardiyo olmadığını kas kaybı yaşayacağımı söyledi. Nabzın 180 lere çıktığını bu yuzden yağ yakamayacağımı kas kaybedecegımı söyledi. ilk sorum spin kardıyo degil mi ?
ve son olarak amacım en azından yuzde 10-12 yag oranına inmek. bu yuzden her agırlık antremanından sonra kardiyo yapmalımıyım ?

Yorum
Forum Üyesi
Merhaba hocam öncelikle CLA hakkında konu açılmamış o nedenle buradan soru soruyorum. 1 sene önce bir birbuçuk ay kadar CLA kullanıp birbuçuk saat kadar cardio yaparak 10kilo verdim (1,75 boy - 80 kilodan 70 kiloya) fakat aklımda hep sağlıklı olup olmadığı konusunda şüphelerim oldu. CLA konusunda doğru ve net bilgilere ulaşamadım. Bu konu hakkında bizi aydınlatırsanız sevinirim.

Yorum
Forum Üyesi
Ne cla ne carnitine adam gibi işe yaramaz yarasa yarasa ki o da %5-10 civarıdır termojenik yağ yakıcı işe yarar. Yağ yakımında tek ve gerçek sonuç adam gibi diyetle olur. Carnitine sevdasına kapılıp paranızı çöpe atmayın.

Yorum
Forum Üyesi
Ne cla ne carnitine adam gibi işe yaramaz yarasa yarasa ki o da %5-10 civarıdır termojenik yağ yakıcı işe yarar. Yağ yakımında tek ve gerçek sonuç adam gibi diyetle olur. Carnitine sevdasına kapılıp paranızı çöpe atmayın.
L-carnitine,cla gibi ürünler size verimden ziyade motivasyon sağlar.Bunları kullanmaya başladığınızda diyetinize daha dikkat edersiniz.Keza dikkat etmediğiniz taktirde mucizeler beklemeyiniz.Aralarında en çok verim alacağınız termojenik yağ yakıcıların yüksek bir bölümü etken madde olarak "kafein" kullanıyor.Yanında destekleyici birkaç madde daha konuluyor ancak onların da miktarı devede kulak kalıyor.Bu nedenle fiyatlarını hak etmediklerini düşünüyorum.Antrenman öncesi içilen sert sade bir kahve ile de yüksek verim alınabilir kanısındayım.

Yorum
  • :)
  • :D
  • ;D
  • :lollol:
  • :lol:
  • ;)
  • :(
  • :cool:
  • :p
  • :eek:
  • :laugh: