Hoşgeldin!

Forum sitemiz tamamen ücretsizdir.

Şimdi Kayıt Ol!Yazı İçeriği


Bu yazıda ketojenik beslenme örnekleri nelerdir ve kilo vermek için ketojenik diyet listesi haftalık uygulamaları nasıldır, ketojenik beslenmek için bilinmesi gerekenler ve bu diyete uygun besinler nelerdir tüm ayrıntıları ile açıklıyoruz.

Aşırı kilolardan kurtulmanın ve bazı ciddi hastalıklardan korunmanın yolu ketojenik diyet beslenme düzenlerinden geçiyor. Sanıldığının aksine bu diyet türü sadece kilo vermek için değil, aynı zamanda kanser ve epilepsi tedavisinde de kullanılıyor.

Özünde vücudun açlığı taklit etmesi yatan bu beslenme düzeninde ekmek, makarna, pilav, meyveler ve baklagiller gibi karbonhidrat içeren yiyecekler minimum düzeye indirilirken, sağlıklı yağlar ve proteinler ile besleniliyor.

Karbonhidrat tüketimi azaltıldığında vücut ketozise giriyor ve yağ yakımı başlayınca kilo verme sürecine giriliyor. Bu diyetle 2 haftada 12 kilo veren ünlüler bile var!

Son zamanların popüler beslenme düzeni ketojenik diyet nedir, nasıl yapılır, kimler yapabilir, bir haftalık ketojenik diyet örnek menü nasıl olmalıdır, ketozis ve keton nedir yazımızın devamında cevap veriyoruz.

Ketojenik Diyet Beslenme Örnekleri


Vücudumuz enerji elde etmek için önce karbonhidratları, sonra yağları ve son olarak da proteinleri kullanılır.

Yeterince karbonhidrat alınmadığında, enerji elde etme mekanizması değişir ve vücut karbonhidrat yerine önce yağları kullanacağından yağ yakımı sürecine girilir.

Düşük karbonhidratlı beslenmek kandaki glikoz miktarını azaltacağı için insülin seviyesi düşer. Böylece yağ yakımına daha meyilli bir ortam oluşur.

 • Ketozise girildiğinde vücut enerji elde etmek için artık karbonhidratları değil, yağları ve proteinleri kullanır.

Enerji elde etmek için yağlarınız kullanıldığında keton adı verilen cisimcikler oluşur. Glikoz yerine keton cisimcikleri kullanılmaya başlanır. Bu süreç böyle devam ettikçe enerji elde etme mekanizması tamamen değişmiş olur.

Ketojenik Diyet Nedir?


Normal beslenme düzenine göre düşük miktarda karbonhidrat, yüksek miktarda yağ ve yeterli miktarda protein tüketilmesine dayalı bir beslenme düzeni olarak açıklanabilir.

Bu diyetin amacı vücudun enerji için karbonhidratları değil, sağlıklı yağları kullanmasını yani daha bilimsel bir ifade ile vücudun ketozise girmesini sağlamaktır. Peki bu diyet sağlıklı mıdır, neden bu uygulanıyor?

Yapılan araştırmalarda düşük miktar karbonhidrat içeren bir program ile beslenmenin hem zayıflamayı sağladığı, hem de bir çok hastalığı önlediği ve sağlıklı bir yaşam rahatlığı sunduğu ortaya çıkmıştır.

Farklı Ketojenik Diyet Çeşitleri


Beslenme programlarının özellikle karbonhidratlar, sağlıklı yağlar ve protein açısından farklı oranlarda uygulanmasıyla diyet farklı isimlerle adlandırılmıştır.

Standart Ketojenik Diyet (SKD): Gün içinde tükettiğiniz besinler toplamda % 5 oranında karbonhidrat, % 20 protein ve % 75 yağ içeriyorsa SKD tarzı beslenmeden söz edilebilir.

 • Bazı uzmanlar ise oran vermek yerine miktar vermenin diyet uygulayıcısına kolaylık sağladığını düşünür ve oran yerine miktar verirler.
 • Karbonhidrat miktarı 20 ile 50 gram, proteinler 40-60 gram arasında ve yağlar ise limitsiz tüketilmelidir.

Döngüsel Ketojenik Diyet (DKD): Standart diyet olan SKD’ye göre biraz daha esnektir. Haftada 5 gününüzü ketojenik geçirdiyseniz devam eden iki günde karbonhidrat tüketebilirsiniz.

 • İlk 5 gün standart keto uygularken, diğer iki günde yüksek karbonhidrat yüklemesi yapmanız gerekiyor.
 • Yüklemenin yapılacağı ilk gün toplam besinler % 70 karbonhidrat, % 15 protein ve % 15 yağ içerir.

Yüklemenin ikinci gününde ise karbonhidrat miktarı biraz düşürülürken protein oranı artırılır. Böylece % 60 karbonhidrat, % 25 protein ve %15 yağ tüketilir. Bu versiyon haftada bir kaç kez yüksek yoğunluklu antrenman yapan sporcular için uygundur.

 • Hem egzersizlerden verim almak hem de standart keto diyetinin nimetlerinden faydalanmak isteyen vücut geliştirmeciler ya da fitness yapanlar bu versiyonu uygulayabilir.

Hedefli Ketojenik Diyet (HKD): Döngüsel versiyona benzer ve egzersiz yapılan günlerde karbonhidrat yenilebilir. Uzun zamana yayılmış bir şekilde yüksek yoğunluklu egzersiz yapan sporculara göre tasarlanmıştır.

 • Glikoz olmadan uzun süre bu tür sporlarda verim almak mümkün değildir. O nedenle egzersiz günlerinde karbonhidrat içeren besinler verimi artırmaktadır.

Kandaki insülin düzeyinin artması her zaman zararlı değildir. Örneğin egzersiz öncesinde kandaki insülin düzeyi artırıldığında anabolik bir etki oluşturur. Bu da kas yıkımını önleyerek kas büyümesine meyilli bir ortam oluşturur.

 • Hedefli ketojenik diyet, performans açısından zorluk çeken, yorgunluktan muzdarip, gücünü iyileştirmek isteyen ve düzenli spor yapanlar için uygundur.

Yüksek Protein Diyeti: Standart versiyona benzemekle birlikte protein oranı daha yüksektir. Ketoya ilk defa başlayacak olanlar için daha uygundur. Birden % 75 oranında yemek zor gelebilir.

Aslında % 60 oranı bile insanı zorlayabilir. Bu versiyonda yağ miktarı % 60, protein miktarı % 35 ve karbonhidrat miktarı ise % 5 düzeyindedir. Daha ayrıntılı bilgi için yüksek protein diyeti başlıklı yazımıza bakabilirsiniz.

Ketojenik Diyetin Faydaları


Kilo vermeye yardımcı olduğunu biliyorsunuz. Ancak yapılan bir çok çalışmada bu diyetin (standart versiyonun) diğer diyet türlerine göre daha fazla kilo verdirdiği hatta kat kat daha fazla zayıflattığı ( Kaynak 1) bulgularına ulaşılmıştır.

Kilo vermeyi sağlaması ve yağ yakımını artırması gibi faydalarının yanında yine bilimsel araştırmalarla desteklenen bir çok faydası var. Bunlar;

 • Bozuk kan değerlerini düzeltmesi
 • Trigliserid ve kötü kolesterol düzeylerini dengelemesi
 • İnsülin duyarlılığını artırması
 • Tip 2 diyabete iyi gelmesi
 • Nörolojik hastalıklarda ilaç gibi bir etki oluşturması
 • Bazı tümörlerin büyümesini yavaşlatması
 • Alzheimer hastalığının ilerlemesini yavaşlatması
 • Çocuklarda görülen epilepsi nöbetlerini azaltması
 • Akneleri kurutmada etkili olması
 • Polikistik over sendromuna iyi gelmesi
 • Parkinson hastalığında iyileştirmeler yapması

olarak sıralanabilir. Ancak bu faydaları olmasına rağmen bir çok uzman zayıflamak için keto diyetine hala mesafeli yaklaşabiliyor.

Ketojenik Diyette Neler Yenir?


Ketojonik diyet programında sağlıklı yağlar ve proteinler ile çok az miktarda da karbonhidratlar tüketilmelidir. Ketojenik diyet için en uygun besinler; et, sakatat, lor peyniri, yumurta, avokado, pırasa, ıspanak, zeytin, Hindistan cevizi, brokoli olarak sıralanabilir.

Yenmemesi gereken yiyecekler, basit şeker, aşırı karbonhidrat içeren bulgur, kek, pasta, börek, çörek, poğaça, simit gibi unlu gıdalar, pirinç pilavı, makarna olarak sıralanır.

Yüksek miktarda şeker içeren üzüm, portakal, mandalina ve muz gibi yiyecekler de minimum düzeye indirilir ancak önemli olan günlük 50 gram karbonhidrat miktarını aşmamaktır.

 • Makarna, ekmek, börek gibi buğdaydan yapılan hiç bir unlu gıda tüketilmemelidir.

50 gram karbonhidrat kuralına uyarak iyi bir seçim yapabilmek için sağlıklı karbonhidratlar rehberinden faydalanabilirsiniz.

Başlangıçta uygulanması zor gelebilen ve keto diyeti olarak da anılan bu beslenme düzenine geçmek ve yenilen yağ miktarını artırmak için bir adaptasyon süreci geçirmeniz gerekiyor.

Diyete yüksek protein diyeti ile giriş yapabilirsiniz. Tabi böyle bir beslenme düzenine geçmek için mutlaka hekiminize ya da diyetisyeninize danışmanız gerekiyor.

Proteinleri tercih ederken mutlaka yağ içermesine de özen göstermek gerekiyor. Çünkü tüm yiyeceklerin toplam içeriğinde % 75 yağ oranını tutturmanız lazım.Keto diyetine uygun besinler:

Karbonhidratlar:


 • Badem, avokado, brokoli, pırasa, soğan, pazı, ıspanak, greyfurt

Proteinler:

 • Kırmızı et, hindi eti, balık eti, tavuk eti, yumurta, peynir çeşitleri

Yağlar:

 • Ceviz yağı, fındık yağı, zeytinyağı, tereyağı


Hem hayvansal hem de bitkisel proteinlerin tüketilmesi hedefe ulaşmanızı sağlayabilir. Daha net anlaşılması açısından bir örnek verelim.

Ketojenik Diyet Menüsü Örnek Hesaplama


Günde 2000 kalori almanız gerektiğini öğrendiniz diyelim. Bu durumda her gün 166 gram sağlıklı yağ, 25 gram karbonhidrat ve 100 gram protein tüketmelisiniz.

Değerler kişiden kişiye değişebilir. Vücudunuzun gerek duyduğu ketojenik diyet protein miktarını öğrenmek için günlük protein ihtiyacı hesaplama aracını kullanabilirsiniz.

Bu miktarları tutturmak zor olduğu için bir diyetisyenden yardım almak en doğru seçenek olacaktır. Ancak aşağıda son bölümde tüm bu hesapları yapılmış 2000 kalorilik ketojenik diyet listesi örneğine göz atabilirsiniz.

Uygun ve aynı zamanda yağlardan da zengin proteinleri diyet programınıza doğru bir şekilde eklemek için en bol proteinli yiyecekler rehberinden faydalanabilirsiniz.

Ketojenik diyet hesaplaması yaparken dikkat edilmesi gereken bir kural var.

 • Yiyeceklerde bulunan lif miktarı karbonhidrat miktarına eklenmeden hesaplama yapılmalıdır.

Yiyeceğin lif miktarı karbonhidrat miktarından çıkarılır. Ancak bazı kaynaklara göre yiyecekte şeker alkolleri varsa o değerleri de çıkarmak gerekiyor.

Sindirilebilir Karbonhidrat Miktarı= Toplam Karbonhidrat – Lif miktarı – Şeker Alkolleri (Varsa)

Avokado meyvesinde yaklaşık 17 gram toplam karbonhidrat ve 13 gram lif bulunduğu için 4 gram net karbonhidrat içerir. O halde hesabı 17 gram toplam karbonhidrata göre değil, 4 gramlık net değere göre yapmalıyız.

Özetlemek gerekirse karbonhidrat miktarı sınırının 25 gram olduğu bir beslenme düzeninde bu sınıra ulaşmamak için yüksek lif içeren yiyecekler ile beslenmek oldukça iyi bir yöntem olarak karşımıza çıkıyor. Çünkü lifler hem kalori içermez, hem de kan şekerini ve insülin düzeylerini etkilemez.

Şimdi karbonhidrat sınırını aşmanızı engelleyecek, yağ ve protein miktarlarını tamamlamanızı sağlayacak olan Tablo 1’deki ketojenik yiyeceklere göz atalım. Çünkü bunlar diyetiniz boyunca en iyi yiyecek seçenekleri arasında yer alacak.

Gıdalar (100 gr)E(kcal)K (gr)P (gr)Y(gr)
Palamut1670247
Sığır eti22501915
Dana Karaciğer1404286
Tavuk21401815
Hindi1600228
Yumurta15801211
Kaşar Peyniri40422731
Badem600191954
Ceviz650151564
Fındık634161362
Kabak Çekirdeği610103050

2000 kalorilik diyette 166 gram yağ tüketebilmek için Tablo 1’deki yiyeceklerden özellikle kuru yemişlere ağırlık verilebilir. Örneğin her gün 50 gram kabak çekirdeği yediğinizde 25 gram yağ elde ederseniz.

Ketojenik Diyet Makro Hesaplama


100 gram kaşar peynirinde yaklaşık 30 gram, 100 gram sığır etinde 15 gram yağ, 50 gram bademde 27 gram yağ vardır. Bu toplamda yaklaşık 97 gram yağ demektir.

Bonus yağ kaynaklarına ihtiyacınız olma olasılığı yüksektir. O kaynaklardan biri zeytinyağı, diğeri ise Hindistan cevizi yağıdır. Ancak bunları yemek tiksintiye neden olabileceği için o kadar da kolay değil. Hesaplamaya devam edelim.

 • 1 çorba kaşığı zeytin yağı: Yaklaşık 13 gram yağ
 • 1 çorba kaşığı Hindistan cevizi yağı: 11 gram yağ
 • 2 yumurta: 10 gram yağ
 • 100 gram tavuk eti: 15 gram yağ

Yağ miktarını tutturabilirseniz gerisi kolay. Belki zeytinyağı 1 kaşık yerine 2 kaşık olabilir. İçilmesi yerine salataya limon sıkılarak tüketilmesi daha kolay olacaktır.

Günde 2 porsiyon et yemeği yerseniz yağ miktarını ancak tutturabilirsiniz. O nedenle bu diyet maliyet açısından pek de olumlu değil. Miktarlar hakkında daha net bir bilgi almak için günlük makro hesaplama aracı ile hesaplama yapmanızı öneririz.

Uzak Durulması Gereken Besinler


Şeker içeren ve kompleks olsa bile aşırı karbonhidrat içeren besinlerden uzak durulması gerekiyor. Özetle tüm tatlılardan, unlu gıdalardan, boş kalori içeren yiyeceklerden uzak durmak lazım. Hatta meyvelerde aşırı şeker içerdikleri için sınırlandırılmalıdır.

 • Şekerli ve unlu gıdalar: Hazır meyve suları, kola, meyveli soda, şekerli çay, meyve tatlıları, kek, pasta, mantı, kurabiye, börek, poğaça gibi yiyecekler
 • Tahıllar ve Nişastalar: Ekmek, bulgur, makarna, pirinç
 • Alkollü içecekler
 • Meyveler: Hepsi yasak ancak çilek, kiraz ve erik gibi meyvelerden en fazla 3 adet
 • Kök sebzeler: Patates, yer elması, havuç
 • Abur cubur gıdalar: Çikolata, cips, çıtırdaklar, kahvaltılık gevrekler
 • Soslar: Evde yapılmayan sos ve çeşniler şeker ve sağlıksız yağ içerdikleri için uzak durulması gereken gıdalardır.
 • Baklagiller: Mercimek, bezelye, barbunya, fasulye, nohut gibi yiyecekler ise oldukça fazla karbonhidrat içerirler. Bunlardan 1 porsiyon kadar yemek neredeyse karbonhidrat sınırın aşılmasına neden olur.

7 Günlük Ketojenik Diyet Listesi Örneği


Bu tür beslenme nasıl yapılır anlamak için bu örnek programa bakabilirsiniz. Ancak keto diyet türlerinin sizin için uygun olup olmadığını öğrenmenin en iyi yolu hemen bir diyetisyenden yardım almaktır.

Ketojenik diyet listeleri hazırlamak kesinlikle uzmanlık gerektirdiği ve kişiye özel olarak hazırlanması lazım geldiği için diyetisyenden onay almadan uygulanmamalıdır.

Aşağıdaki diyet yazar olarak benim kilo aldığım dönemde uyguladığım ve diyetisyen tarafından bana özel olarak hazırlanmış diyet programıdır. O nedenle size uygun olmayabilir.

Diyetisyenin bana yazdığı 1 haftalık keto diyet listesi ve menü örneği:

Birinci Gün: Pazartesi

 • Sabah: 2 tane suda pişmiş yumurta, bolca maydanoz, 1 tane salatalık, 3 yeşil biber, 50 gram kaşar peyniri, avuçiçi yarısı kadar pastırma
 • Ara Öğün: 1 kase yoğurt, 50 gram kavrulmamış çiğ kabak çekirdeği, 15 adet çiğ badem
 • Öğle Yemeği: Bol zeytinyağlı tavuk salatası ve 1 kepçe sebze çorbası
 • Ara Öğün: 2 dilim beyaz peynir ya da 1 bardak ayran
 • Akşam: Fırında pişirilmiş tereyağlı somon balığı ve bol zeytinyağlı salata
 • Yatmadan önce: 10 adet çiğ badem ya da fındık

İkinci Gün: Salı

 • Sabah: 2 yumurta ile tereyağlı omlet, 2 kibrit kutusu kadar keçi peyniri, fesleğen ya da maydanoz, 1 tane domates
 • Ara Öğün: 1 bardak keçi sütü, 4 adet ceviz
 • Öğle Yemeği: Bol zeytinyağlı salata ve 5 adet köfte, 1 bardak ayran
 • Ara Öğün: 4 adet çilek
 • Akşam: 1 kase domates çorbası ve 2 tavuk budu
 • Yatmadan önce: 1 kase yoğurt, 50 gram kabak çekirdeği

Üçüncü Gün: Çarşamba

 • Sabah: 50 gram pastırma, 50 gram kaşar peyniri, 3 biber, 10 adet tuzsuz zeytin, 1 su bardağı şekersiz yeşil çay
 • Ara Öğün: 1 kase manda yoğurdu ve 15 adet çiğ fındık
 • Öğle Yemeği: 100 gram ton balığı ve sınırsız salata
 • Ara Öğün: 1 elma
 • Akşam: 1 kase brokoli haşlama ve 4 adet köfte
 • Yatmadan önce: 1 bardak süt ve 20 adet çiğ badem

Dördüncü Gün: Perşembe

 • Sabah: Soğanlı, biberli, sebzeli omlet, 2 dilim avokado, 5 adet yeşil zeytin
 • Ara Öğün: 1 su bardağı Hindistan cevizi sütü ve 1 yemek kaşığı Hindistan cevizi yağı
 • Öğle Yemeği: Fırında pişmiş 2 tavuk budu ve 1 tabak ıspanak haşlama
 • Ara Öğün: 1 salatalık ve 1 bardak ayran
 • Akşam: 1 kase sebze çorbası ve 5 adet misket köfte
 • Yatmadan önce: 50 gram kabak çekirdeği ve 4 adet ceviz

Beşinci Gün: Cuma

 • Sabah: 1 yemek kaşığı şekersiz fındık ezmesi, 1 haşlanmış yumurta, 1 tane domates, 1 tane salatalık ve 1 bardak papatya çayı
 • Ara Öğün: 1 su bardağı badem sütü
 • Öğle Yemeği: 5 adet köfte ve 1 kase kadar karnabahar haşlama
 • Ara Öğün: 2 adet kuru erik
 • Akşam: Bol zeytinyağlı salata ve 100 gram dana pirzola
 • Yatmadan önce: 1 adet balık yağı takviyesi

Altıncı Gün: Cumartesi

 • Sabah: 25 gram pastırma, 25 gram kaşar peyniri, 2 yemek kaşığı lor peyniri, 1 adet haşlanmış yumurta, 15 gram hindi salam, 2 adet salatalık, 2 yaprak marul
 • Ara Öğün: 2 dilim avokado ve 4 yemek kaşığı yoğurt
 • Öğle Yemeği: 1 kase parmesanlı karnabahar çorbası ve 100 gram hindi göğüs
 • Ara Öğün: 2 adet fırında közlenmiş patlıcan
 • Akşam: 2 kepçe parmesanlı karnabahar çorbası ve zeytinyağlı kırmızı pancar salatası
 • Yatmadan önce: 1 adet balık yağı takviyesi, 2 dilim beyaz peynir

Yedinci Gün: Pazar

 • Sabah: 1 su bardağı şekersiz yeşil çay, 2 yumurtalı tereyağlı sucuklu omlet, 5 adet yeşil biber, 1 domates, 1 salatalık, 10 adet tuzsuz zeytin, 2 yemek kaşığı zeytinyağlı lor peyniri
 • Ara Öğün: 10 adet çiğ badem, 10 fındık
 • Öğle Yemeği: Kişnişli limonlu tavuk incik ve 1 bardak bol limonlu su
 • Ara Öğün: 2 adet kuru erik (ödül)
 • Akşam: 1 kase sebze çorbası ve 4 adet köfte
 • Yatmadan önce: 1 su bardağı keçi sütü

Yukarıda 21 gün boyunca uyguladığım ketojenik diyet programı ile bu sürede 8,5 kilo verdim. Ancak her gün 25 dakika boyunca fitness hareketleri yaptım. Size kesinlikle uygulayın demiyorum ancak diyetisyene danışarak uygulayabilirsiniz.

Uyarı: Bu yazıda verilen diyet örneği epilepsi ketojenik diyet listesi örneği değildir. Yani epilepsi hastaları için uygun olmayabilir. O tür bir problem yaşayanlar mutlaka doktora danışmalıdır. Buradaki liste kilo vermek amaçlı yazarın uyguladığı programdır. Herkese uygun olmayabilir.

Ketozise Girmek Nasıl Anlaşılır?


Peki ama ketozise girdiğimi nasıl anlarım diye düşünmeye başladıysanız demek ki işler yolunda gidiyor.

Uyguladığınız diyetin etkili olup olmadığını anlamak istiyorsanız ketozise girip girmediğinizi de bilmeniz ya da tahmin etmeniz gerekiyor. Bunu anlamanın bir kaç yolu var:

İdrar ve nefes kokusu normalden farklıysa ketozise girdiğiniz anlamı çıkabilir ancak hiç bunlarla uğraşmayın bence.

 • Ketojenik diyet testi yapmak için ketozis çubuklarından alabilirsiniz. 50 adeti 70 lira ile 80 lira arasında değişiyor. Örneğin Keto-Diastix İdrar Ölçüm Stribi ürünü için eczacıya danışabilirsiniz.

D-Lab İdrar Test Stribi gibi çok daha ucuz olanları da var. Karar sizin. Ben birincisini kullanmıştım.

Şekerli ya da karbonhidratlı bir gıda yemiyorsanız ve diyetisyenin önerilerini büyük bir titizlikle uyguluyorsanız zaten keto testi yaptırmanıza gerek yok bence.

Ketozise Girmek Ne Kadar Sürer?


Uyguladığınız keto diyeti türüne göre değişir. Bu süre genellikle 3 ile 7 gün arasında değişir.

 • Çok az karbonhidrat alıyorsanız ve yeterince spor yapıyorsanız ketozise daha erken sürede girebilirsiniz.

Daha erken sürede ve daha hızlı ketozise girmek için yeterince egzersiz yapabilir ve beslenme programınızda Hindistan yağına da yer verebilirsiniz.

Çocukluk Dönemi Epilepsisinde Ketojenik Diyet Nasıl Yapılır?


Çocukluk çağında görülen epilepsilerde keto programı tedavi türlerinden biridir ve ilaç tedavisine rağmen sonuç alınamamışsa ancak doktor onayı ile uygulanabilir.

Çocuğun bunu uygulaması çok zor olduğu için aile bu konuda seminerlere ya da eğitimlere alınmalıdır. Aksi durumda anne, baba farklı bir beslenme düzeni ile beslenirken çocuktan bu diyeti uygulamasını beklemek pek akılcı olmayacaktır.

Ailelere bu konuda büyük görev düşmektedir. Epilepsi hastası çocuklarda birden tam keto diyetine geçilmez.

Çocuğunuz normalde günde 3 öğün besleniyorsa kademeli bir geçiş yapabilirsiniz. Birinci gün 1 öğün keto olurken, ikinci gün 2 öğün keto ve üçüncü gün 3 öğün tam keto uygulanabilir.

 • Karbonhidrat kaynakları olarak; tam tahıllı ürünler ve bulgur, şeker oranı düşük meyveler ve sebzeler, süt ürünleri
 • Protein kaynakları; tavuk, hindi, kırmızı et, süt, lor peyniri, kaşar peyniri, yumurta, kuru yemişler
 • Yağ kaynakları; zeytinyağı, tereyağı, kuru yemiş yağları tüketilebilir.

Tekrar vurgulamak gerekirse çocuğunuzun diyete uygun olup olmadığına ancak bir hekim karar verebilir.

Çocuğunuzda epilepsi ya da halk arasında bilinen ismiyle sara olduğunu düşünüyorsanız nöroloji bölümünden randevu alabilirsiniz. Ancak kesin çözüm için pediatrik nöroloji uzmanlarına danışmalısınız.

Ketojenik Diyet İçin Diyetisyen Taylan Kümeli Ne Diyor?


Ünlü diyetisyen ve bizim de Kaliteli Beslenme ekibi olarak ilgiyle takip ettiğimiz Taylan KÜMELİ, Youtube kanalı üzerinden ketojenik diyet listesi hakkında sık sorulan sorulara cevap verdi.

Diyet hakkında merak edilenleri tüm ayrıntılarıyla açıkladı. Acaba uygulamak zararlı mıdır, uygulanacaksa nasıl uygulanmalıdır ve merak edilen tüm sorulara bu video ile cevap bulabilirsiniz. Kendisini bu güzel video için tebrik ediyoruz.

Ketojenik Diyet isimli makale engin tarafından yazılmıştır.
 
Forum Prensesi
Forum Üyesi
Katılım
15 Tem 2022
Mesajlar
1
Tepki puanı
0
Puanları
1
Yaş
32
ketojenik diyetin özellikle yaz kısmı çok iyi görünüyor. . ellerinize sağlık . . .%p
 
Yorum
 • :)
 • :D
 • ;D
 • :lollol:
 • :lol:
 • ;)
 • :(
 • :cool:
 • :p
 • :eek:
 • :laugh:
 • :rolleyes:
 • :angry:
 • :mad:
 • :embarras:
 • :undecided:
 • :cry:
 • :evil:
 • :heart:
 • %p
 • :bravo:
Üst