Ketojen Diyeti, Ketosis hakkında bilgi?

Hoşgeldin!

Forum sitemiz tamamen ücretsizdir.

Şimdi Kayıt Ol!
SMS Onaylı
Forum Üyesi
ketojen diyeti hakkında detaylı bilgi sahibi olan, deneyen arkadaşlar var mı?
bildiğim kadarıyla bolca yağ tüketerek yağ yakmaya yarıyormuş, vücudun enerji için kaynak olarak karbonhidrat yerine yağ kullanmasını sağlıyormuş. böylece yağ yakarken kas kaybını da engellemiş oluyor. ancak çok dikkatli bi şekilde uygulamak gerekiyor.

uygulaması nasıldır, etkileri-yan etkileri nelerdir, nelere dikkat etmek gerekir? bilgi sahibi arkadaşlar aydınlatırsa sevinirim

Forum Üyesi
Öncelikle merhaba,

Ketojen diyeti yaptım. Günlük 500kcal alarak (Özel bir içecek, günde 3 defa tükettim su, çay, kahve hariç herşey yasak) karbonhitratı minimuma indirdim. 1 ayda 90 kilodan 77'ye düştüm.
Bel 105 cm den 88cm'e düştü. İlk 3 gün (Ketoza girme dönemi) oldukca zorlu oluyor lakin o 3-4 günü atlatınca oldukca kolay.
Yan etki olarak biraz saç dökülmesi yaşadım ama şu an normale döndü zaten. Tabi ağız kokusu birde... Günde 5 kere diş fırçalamakla halletik onuda =)

Dikkat etmen gereken bu tarz diyetlerde tadımlık dahi yemek yememen, çunki ketozdan çıktığın zaman deli bir açlık hissi geliyor ve sen tadımlık yerim diye niyetlenmiş olursun ama bir bakmışsın 2 tabak mideye inmiş...

Bol şans

Yorum
Forum Üyesi
Özel içecek nr oluyor birde sebze tükettin mi vücut ölçülerinde yazarsan daha faydalı olur

Yorum
Forum Üyesi
@İlbilge_11

Cambridge diet plan diye araştırırsan bulabilirsin, lakin Türkiye'de varmı bilmiyorum.
Ben Hollanda'da yaşıyorum.

Bol şans

Yorum
Yönetici
SMS Onaylı
Vücut bildiğim kadarıyla 7-8 günden sonra ketosise düşüyor, ben bunu yaptım fakat sonradan öğrendim ketojenik diyet olduğunu ve açıkçası biz Ege'li olduğumuz için herşeyi zeytinyağlı besleniyoruz normalde de, ketojenik diyette dikkat edilmesi gereken şey bence karbonhidratları yeşil sebze ve meyvelerden almak. Eğerki ben bir dilim ekmek yiyeyim filan öyle bişey yok, ketosisi bozarsanız yağ ile alınan karbpnhidratlar vucudun enerji kaynağı yağ olarak görmesini anında bitiriyor ve karbonhidratlardan beslenirmişçesine vucudunuz direnç sağlıyor, ona göre beslenme ve yağ yakım modunu arabadaki vites değiştirirmiş gibi değiştiriyor. Ben bir ay yaptım sanırım bunu ve sabah kardiyolarını aç karnına yaptım tabiki. Yeterli protein ve yeşil bir salata ile günlerimi geçirdim. İşe yarıyor çünkü periyodik olarak yağ oranlarını ve kas oranlarını profesyonel bir tıbbi cihazda ölçtürdüğümde yağ oranımın düştüğünü aynı şekilde kas oranımın da yükseldiğini tespit ettik. Ama şuan durum biraz farklı 3 aylık diyetlerden sonra vucudum adeta direnç sağladı, sabah ve akşam kardiyoların yanında ağırlık çalışmaları yaptığım halde gram oynama olmadı, sanırım ciddi anlamda vücud uyum sağladı bu sisteme. Buna göre kalori hesabına geçmeyi planlıyorum, aksi takdirde hedeflediğim yağ oranına düşemeyeceğim, çünkü 50 gündür aynı kilodayım, kesinlikle kıpırdama yok ve bu motivasyon eksikliği yaratıyor insanda.

Yorum
Forum Üyesi
googlea gır
keto calculator yaz
ordan makrolarını cıkart

-step 2-
3 gun ac karna ıdman yap.
proteının cok dıkkatlı ayarla proteın fazlası ketodan atar senı.3. gunun gecesı yada 4. gunun gecesi %101 ketosisde olman gerek.

ketosisdeyken olacaklar:
soguk elın ayagın
kabızlık
siyah dışkı (kömür)
her zaman sarı idrar
aseton kokulu idrar
ağızda pis koku
ağızda hep kuruluk , susama hissi olcak
çok daha sık idrar yapmaya başlıcan
miden bulanabilir
karnın ağrıyabilir
başın ağrıya-cak-.
vsvsvsvs

ketoda carb up yaparsan bu CKD ye girer yanı cyclinical keto diet donusumlu ketodur. haftanın 6 gunu keto beslenıp 7. gunu karbonhidrat yuklemesi yaparsın.

ben dun refeed yaptım suan 48 saate tekrar ketosise girecegim mesela.

makroların 70/25/5 seklınde olsun ki ben ketosise daha cabuk gırmek ıcın refeed gununden sonra yağ makrosunu %80 cıvarına cekıyorum.

Ketoda karb miktarın NET KARBONHİDRAT. karb değil yani NET KARB.

NET KARB FORMÜLÜ: Karbonhidrat - Lif = Net karb

ketoda sayacagın karb cınsı bu olacak işte lifleri saymıyorsun haberın olsun.

bol bol su iç çok çabuk dehidrasyona uğruyorsun ketodayken.

baska bır forumda yazdım bu yazıyı...

Tekrar yazayım sızlere:
Ketodakı olay metabolık degısıklıge ugratmaktır vucudu glıkoz met.'dan yag metabolızmasına gecıs yapılır ve 1. ana (primary) enerji kaynagi yag olur.

TR'de ne yazikki cogu insan ketojen yapiyorum zannediyor ancak aldiklari fazladan protein (%30 protein ve yukarisi) onlari glycolysis metabolizmasina sokuyor tekrar...yani beyin glikoz ariyor ve fazladan protein bulup onlari glikoza ceviriyor.Buna zaten
Gluconeogenesis adi veriliyor.Ketoda hipoglisemi riski var o yuzden saglikli bireylere tavsiye ediyorum ozellikle intermittent fasting + ketogenic ikilisini birlestirirseniz antremanlarda cok sıkıntı cekebilirsiniz.

Yukarida arkadas kas kaybı ne kadar demıs.
Arkadaslar kas kaybı ketoda mınımal sevıyededır.Zaten 1.cil kaynak olarak yag kullanıyoruz.

Ketosis metabolizma: Yag - protein - kas
Glikoz metabolizma - Glikojen - Yag - Protein/kas

Ketojende protein dusuk dıye kas kaybı yasayacagını zannedenler var ancak vucudun zaten metabolık degısıklıge ugramıs nasıl kas kaybedeceksın kı ?

yanlıs oldugum yerler varsa duzeltin.

Daha fazla yazayım - düzenleme -

Ketojen diyetin adıdır Ketosis ise glikoz metabolızmasından yağ metabolızmasına gecis donemıdır.
Ketonların,glikozların,yağ asitlerinin,ketojenik aminoasitlerin bunların döngülerini gösteren (aseton üretiminin vs) tablolar var,Ancak ben bır sey anlamadıgım ıcın o tablolardan pek bırsey dıyemıyorum.

Ketosisdeyken 25 gram NET karbonhidrat miktarını aşarsanız vücut sızı ketosisten atar ve glikosise metabolizmaya yanı geri atar sizi...Fruktoz kesınlıkle tavsıye etmıyorum ketodayken kayısı kuru uzum vb
keten tohumu tuketın ve zeytınyagı ıcın , kabız olmayın.

Son düzenleme:
Yorum
Forum Üyesi
Web Sitesi
hotmail.com
arkadaşlar tehlikeli mi bu diyet öyle bir anlatmışsınız ki tek solukta okudum :) en fazla ne kadar yapmak gerekiyor düşük karbonhidrat diyetinin ardından yapılsa nasıl olur

Yorum
Forum Üyesi
googlea gır
keto calculator yaz
ordan makrolarını cıkart

-step 2-
3 gun ac karna ıdman yap.
proteının cok dıkkatlı ayarla proteın fazlası ketodan atar senı.3. gunun gecesı yada 4. gunun gecesi %101 ketosisde olman gerek.

ketosisdeyken olacaklar:
soguk elın ayagın
kabızlık
siyah dışkı (kömür)
her zaman sarı idrar
aseton kokulu idrar
ağızda pis koku
ağızda hep kuruluk , susama hissi olcak
çok daha sık idrar yapmaya başlıcan
miden bulanabilir
karnın ağrıyabilir
başın ağrıya-cak-.
vsvsvsvs

ketoda carb up yaparsan bu CKD ye girer yanı cyclinical keto diet donusumlu ketodur. haftanın 6 gunu keto beslenıp 7. gunu karbonhidrat yuklemesi yaparsın.

ben dun refeed yaptım suan 48 saate tekrar ketosise girecegim mesela.

makroların 70/25/5 seklınde olsun ki ben ketosise daha cabuk gırmek ıcın refeed gununden sonra yağ makrosunu %80 cıvarına cekıyorum.

Ketoda karb miktarın NET KARBONHİDRAT. karb değil yani NET KARB.

NET KARB FORMÜLÜ: Karbonhidrat - Lif = Net karb

ketoda sayacagın karb cınsı bu olacak işte lifleri saymıyorsun haberın olsun.

bol bol su iç çok çabuk dehidrasyona uğruyorsun ketodayken.

baska bır forumda yazdım bu yazıyı...

Tekrar yazayım sızlere:
Ketodakı olay metabolık degısıklıge ugratmaktır vucudu glıkoz met.'dan yag metabolızmasına gecıs yapılır ve 1. ana (primary) enerji kaynagi yag olur.

TR'de ne yazikki cogu insan ketojen yapiyorum zannediyor ancak aldiklari fazladan protein (%30 protein ve yukarisi) onlari glycolysis metabolizmasina sokuyor tekrar...yani beyin glikoz ariyor ve fazladan protein bulup onlari glikoza ceviriyor.Buna zaten
Gluconeogenesis adi veriliyor.Ketoda hipoglisemi riski var o yuzden saglikli bireylere tavsiye ediyorum ozellikle intermittent fasting + ketogenic ikilisini birlestirirseniz antremanlarda cok sıkıntı cekebilirsiniz.

Yukarida arkadas kas kaybı ne kadar demıs.
Arkadaslar kas kaybı ketoda mınımal sevıyededır.Zaten 1.cil kaynak olarak yag kullanıyoruz.

Ketosis metabolizma: Yag - protein - kas
Glikoz metabolizma - Glikojen - Yag - Protein/kas

Ketojende protein dusuk dıye kas kaybı yasayacagını zannedenler var ancak vucudun zaten metabolık degısıklıge ugramıs nasıl kas kaybedeceksın kı ?

yanlıs oldugum yerler varsa duzeltin.

Daha fazla yazayım - düzenleme -

Ketojen diyetin adıdır Ketosis ise glikoz metabolızmasından yağ metabolızmasına gecis donemıdır.
Ketonların,glikozların,yağ asitlerinin,ketojenik aminoasitlerin bunların döngülerini gösteren (aseton üretiminin vs) tablolar var,Ancak ben bır sey anlamadıgım ıcın o tablolardan pek bırsey dıyemıyorum.

Ketosisdeyken 25 gram NET karbonhidrat miktarını aşarsanız vücut sızı ketosisten atar ve glikosise metabolizmaya yanı geri atar sizi...Fruktoz kesınlıkle tavsıye etmıyorum ketodayken kayısı kuru uzum vb
keten tohumu tuketın ve zeytınyagı ıcın , kabız olmayın.

Hocam ben 1800 kcale göre makrolari ayarladım yağ yakımı için, bana karbonhidrat yüklenmesini açıklar mısın?

General Mobile 4G Dual cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Yorum
  • :)
  • :D
  • ;D
  • :lollol:
  • :lol:
  • ;)
  • :(
  • :cool:
  • :p
  • :eek: