Hoş geldin!

Forum sitemize kayıt olarak fitness ve vücut geliştirme konularında sorular sorabilir, diğer insanlarla iletişime geçebilirsiniz!

Şimdi Kayıt Ol

Kas Hafızası Gerçekten Var mı?

Mehmet Kaban

Yönetici
Site Admini
Katılım
13 Ağustos 2014
Mesajlar
878
Tepkime puanı
336
Ödüller
2
  • 100. Mesaj!
  • 250. Mesaj!
Fit Puan
0
Mehmet Kaban blog yazısı gönderdi

Kas Hafızası Gerçekten Var mı?İnsan vücudu yaklaşık 650 tane kas bulundurur. Bu vücut ağırlığımızın neredeyse yarısı kadardır. Tüm kas hücrelerimiz elastik hücrelerden oluşmaktadır. Kas liflerimiz ortalama 40 mm uzunluğundadır. Kas liflerimiz sinir hücreleri tarafından yönetilir ve kasılma sağlanır.

Ortalama bir yetişkin erkek vücut ağırlığının %42’si kas hücreleridir. Kadınlarda ise bu oran %36’dır. Kas hücreleri...
Yazının devamını blog sayfamızdan okuyabilirsiniz.
 

aksungur

Forum Üyesi
Katılım
12 Şubat 2017
Mesajlar
36
Tepkime puanı
5
Ödüller
0
Yaş
25
Fit Puan
0
Yazınızdan ötürü teşekkür ederim ancak ekleyebileceğim belli nüans noktaları var.

Evrime inanıp, inanmamak şahsın özgürlüğündedir ancak insanın evrildiği gerçeğini göz ardı etmemek gerek.
Beyin yüksek çalışma kapasitesi nedeniyle bazı öğrenilen yetileri daha alt merkezlere indirger. Örneğin yürüme hareketi aslında oldukça kinetik ve kinematik tabanlara indirgenmiştir. Kasların ekzentrik ve konsentrik çalışması da bu sistemin koordinasyonu ile mümkündür. Mesela hamstring kası, yürüyüş sırasında topuk vuruşundan önce inanılmaz bir ekzentrik kontraksiyon yaparak, topuk vuruşunun yavaş ve koordineli olarak yapılmasına imkan sunar. Bunu yaparken gram düşünmezsiniz. Hiçbir adımı düşünerek atmazsınız da aslında. Çünkü bunu motor gelişimsel periyotta öğrenmişsinizdir ve bu sistem artık beyin kontrolünün ötesine (örn; bazal ganglionlara) aktarılmıştır.

Bireylerin profesyonel sporlara ileri yaşlarda başlayamaması veya başlasa da olağanüstü başarı gösterememesi de bu eksende şekillenir. Vücudumuz, beynimiz sandığımızdan akıllıdır ve edinsel kazanımlar kişinin vücudunda radikal değişimler yaratır. Bu da spora yatkınlıktan tutun, günlük yaşamda belli yetileri daha fonksiyonel yapmanızı mümkün kılar.

Yani kas hafızası kavramı, aslında beynin oto-kontrol mekanizması üretmesiyle çok yakından alakalı. Beyin, sürekli tekrar edilen aktiviteleri alt kontrol merkezlere gönderir ve serebral iş yükünü azaltmayı arzular. Dolayısıyla yürüme, bisiklet sürme, yüzme gibi çok tekrar neticesinde edinilen deneyimler, kaslardan değil daha üst merkezlerden yönetilir.
 
Üst