Kardiyo yapamıyorum

Hoşgeldin!

Forum sitemiz tamamen ücretsizdir.

Şimdi Kayıt Ol!
Forum Üyesi
Arkadaşlar merhaba ben 1.72 boy 90 kiloyum kilomun 5 kilosunu bacaklarım genetik fazlasıyla ordan geldiğini var sayarak 85 kilo diyorum.Yağ oranım 25 oranlarında ve kardio yapmayı sevmiyorum.Yaparken çok kolay yoruluyorum ve tabanlarım ağrıyor.Bu arada 1 yıl spor yaptım ve 1 yılda ara verdim tekrar başladım.Bana tavsiyesi olan var mıdır?Savaş hocaya çok selamlar iyi ki var <3

Forum Üyesi
Web Sitesi
www.instagram.com
Merhaba Deniz,

Kilo vermek, yağ oranını düşürmek istiyor fakat kardiyo yapamıyorsan sana HIIT antrenmanlarını öneririm. Google'da biraz araştırma yap, çok güzel antrenmanlar bulacaksın. Haftada 1-2 defa yapabilirsin. Beslenmene dikkat ederek biraz kalori açığı da oluşturursan yavaş ama sağlıklı kilo verebilirsin.

Yorum
Forum Üyesi
Merhaba arkadaşım, yağ yakmak istiyosan yani kilo vermek istiyosan kardiyoyla zamanını ve gücünü boşuna harcama yapılan son araştırmaların birinin sonucunda 'kardiyoda yapılan monoton egzersizler yağ yakmadığı gibi, kaslarınızın gelişmesinede yardımcı olmaz HATTA KİLO ALMANIZA NEDEN OLABİLİR.' (Dr.Pizzi-West Virgininia Ünv.) böyle bir sonuca ulaşılmıştır. Sana en önemli ve tek tavsiyem biran önce 'ağırsağlam' antremanlara başlaman.

Yorum
Forum Üyesi
Merhaba Deniz,

Kilo vermek, yağ oranını düşürmek istiyor fakat kardiyo yapamıyorsan sana HIIT antrenmanlarını öneririm. Google'da biraz araştırma yap, çok güzel antrenmanlar bulacaksın. Haftada 1-2 defa yapabilirsin. Beslenmene dikkat ederek biraz kalori açığı da oluşturursan yavaş ama sağlıklı kilo verebilirsin.

HIIT dediğiniz kalbi ani yukseltmek sanırım

Yorum
Forum Üyesi
Web Sitesi
www.instagram.com
HIIT dediğiniz kalbi ani yukseltmek sanırım

Kalbi ani yükseltmek demeyelim de, yüksek nabız ile kısa süreli çalışmak daha doğru olur. Mesela şınav, mekik ve squat hareketlerini seçtiğimizi düşünelim. 10 şınav, 15 mekik, 20 squat. Bu bir set. Hiç veya çok kısa süre ara vererek ve aynı hareketleri tekrar tekrar baştan yaparak bu döngüyü 20-25 dk. boyunca tekrar etmek bir HIIT antrenmanına örnek olacaktır. Fakat hiç kardiyo veya HIIT antrenman yapmadan da kilo vermen mümkün. Kardiyo yapman kalori yakmanı ve besinlerinden çok fazla kısmadan kalori açığı oluşturmana yardımcı olacaktır.

Yorum
Forum Üyesi
Kalbi ani yükseltmek demeyelim de, yüksek nabız ile kısa süreli çalışmak daha doğru olur. Mesela şınav, mekik ve squat hareketlerini seçtiğimizi düşünelim. 10 şınav, 15 mekik, 20 squat. Bu bir set. Hiç veya çok kısa süre ara vererek ve aynı hareketleri tekrar tekrar baştan yaparak bu döngüyü 20-25 dk. boyunca tekrar etmek bir HIIT antrenmanına örnek olacaktır. Fakat hiç kardiyo veya HIIT antrenman yapmadan da kilo vermen mümkün. Kardiyo yapman kalori yakmanı ve besinlerinden çok fazla kısmadan kalori açığı oluşturmana yardımcı olacaktır.
Peki bana yardımcı oluırmusunuz?Koşu bandında ne yapmam gerekir detaylı anlatır mısınız?Yani şu seviyeye al koşu hızını su dakikada falan anlatırsan sevinirim :)

Yorum
Forum Üyesi
Hocam ben 1,76 cm ve 156 kg. dım.Bu işlerde bu süreci yaşamış biri olarak,hatta daha sıkıntılısını yaşamış biri olarak sana çok basit şekilde birkaç tavsiye vermek isterim.

"Yapılan son bilimsel araştırmalar..." diye başlayan cümlelerden artık bana nefret geldi.Üstte yorum yapan Azizcan arkadaşımızı kesinlikle kast etmiyorum.Ancak gün geçmiyor ki yeni bir haber çıkıp da bir önceki doğruları (!) çürütmesin.Zayıflama işi belli ve yapılacaklar da çok basit.Sofradan doymadan kalkacak ve hareketsiz yaşamdan uzak duracaksın.Bu kadar basit.Günlük kalori açığı ile zayıflamaman mümkün değil.

Hit kardiyodan kesinlikle ve kesinlikle uzak dur.İnsanlar bunu önerirken bazı gerçekleri fark edemiyorlar.Mesela bana interval kardiyo önerdiler.Ben de salak gibi yaptım.Koşu bandında 2 dakika orta tempo 1 dakika son sürat koşu yaptım.Sonuç olarak bu bana iki dizimde de menisküs yırtığı olarak geri döndü.Bunu bana tavsiye eden sanal ortamdaki arkadaş bu yöntemle sonuç almış ve aldırmış.Ancak hesap edemediği bunu 150 kiloluk birinin koşu yapması sonucu binecek yükü dizlerinin kaldırıp kaldıramayacağıydı.Sana tavsiye verenler genelde zayıf ve fit arkadaşlardır ve senin fizyolojik durumunu bilmeleri de mümkün değil.

Şimdi Hit kardiyo deniyor.Ama 1,72 boy,90 kilo ve %25 yağ ile yapacağın 20 squat dizlerini bitirebilir,kalbine sorun çıkarabilir Allah göstermesin.Öncelikle doğru düzgün bir yerden adam gibi bir doktordan kalp grafiğine baktıracak ve bu tarz egzersizlerin ve sporların sana sıkıntı olup risk oluşturup oluşturmayacağını kontrol ettirmelisin.Ardından bir 5-10 kilo verene kadar diz ve eklemlerine çok baskı yapmayacak seçeneklere bak.Mesela 10 dak. 4 veya 5 hızında yürüyüş bandı,ardından 10 dak. bisiklet.Sonra ağırlık antrenmanı ardından 5-10 dak. yine kardiyo ve esneme hareketleri.Aslında kardiyonun sana zayıflamadaki etkisi,yakacağı kalori ancak 1 saat sonra başlar.Buradaki mantık kardiyo ile nabzı hızlandırmak ve vücudu ağırlık öncesi ısındırmaktır.Fit durumda olsan 3-5 dakika kardiyo yeterli olurdu.Zira fazlasını yaparsan ağırlık kısmını yapacak direncin düşecekti.Ancak bizim şimdiki hedefimiz ağırlık değil.

Beslenmene dikkat etmez,üstüne kardiyo da yapmaz ve sadece ağırlık çalışırsan sonuç daha da kötü olacaktır.Yakamayacağın yağlar yerinde dururken kazanacağın kas kütlesi ile daha da irileşecek ancak yağlı ve kilolu görüntünden birşey kaybetmeyeceksin.Sadece olduğundan daha da iri olacaksın.Bu işi kafaya koyduysan aburcubur ve fast food dan uzak dur.Günlük hiç değilse orta tempoda yarım saat yürümeye çalış.Salonda ilk başlarken 20-30 dak. kardiyo ardından da hafif kilolarda çok tekrarlı setler ile vücudu belli bir kondisyona alıştır.Ben 156 kiloyken dahi 1,5 saat kardiyo yapabiliyordum ve dikkatini çekerim yaşım da 42.Yorulumanın kondisyon ile alakalı,taban ağrılarının da ortopedik bir sıkıntı olduğunu düşünüyorum ?

Hocam kilon aşırı değil.Biraz dişini sıkarak ve vücudunu ağırlıklara alıştırana kadar kontrollü git.Kendini riske atacak şeylerden uzak dur.Sağlık elden bir gittimi bir daha geri gelmiyor.5-6 kilo verdikten ve kas ile eklemlerini ağırlık antrenmanına alıştırdıktan sonra üstte de tavsiye edildiği gibi ağırlığa full girebilirsin.Ama yağ oranını düşürebilmek için mutlaka ve mutlaka diyetine çok çok dikkat etmelisin.Tek başına spor sana hiçbir fayda vermeyecektir.

Yorum
Forum Üyesi
Hocam ben 1,76 cm ve 156 kg. dım.Bu işlerde bu süreci yaşamış biri olarak,hatta daha sıkıntılısını yaşamış biri olarak sana çok basit şekilde birkaç tavsiye vermek isterim.

"Yapılan son bilimsel araştırmalar..." diye başlayan cümlelerden artık bana nefret geldi.Üstte yorum yapan Azizcan arkadaşımızı kesinlikle kast etmiyorum.Ancak gün geçmiyor ki yeni bir haber çıkıp da bir önceki doğruları (!) çürütmesin.Zayıflama işi belli ve yapılacaklar da çok basit.Sofradan doymadan kalkacak ve hareketsiz yaşamdan uzak duracaksın.Bu kadar basit.Günlük kalori açığı ile zayıflamaman mümkün değil.

Hit kardiyodan kesinlikle ve kesinlikle uzak dur.İnsanlar bunu önerirken bazı gerçekleri fark edemiyorlar.Mesela bana interval kardiyo önerdiler.Ben de salak gibi yaptım.Koşu bandında 2 dakika orta tempo 1 dakika son sürat koşu yaptım.Sonuç olarak bu bana iki dizimde de menisküs yırtığı olarak geri döndü.Bunu bana tavsiye eden sanal ortamdaki arkadaş bu yöntemle sonuç almış ve aldırmış.Ancak hesap edemediği bunu 150 kiloluk birinin koşu yapması sonucu binecek yükü dizlerinin kaldırıp kaldıramayacağıydı.Sana tavsiye verenler genelde zayıf ve fit arkadaşlardır ve senin fizyolojik durumunu bilmeleri de mümkün değil.

Şimdi Hit kardiyo deniyor.Ama 1,72 boy,90 kilo ve %25 yağ ile yapacağın 20 squat dizlerini bitirebilir,kalbine sorun çıkarabilir Allah göstermesin.Öncelikle doğru düzgün bir yerden adam gibi bir doktordan kalp grafiğine baktıracak ve bu tarz egzersizlerin ve sporların sana sıkıntı olup risk oluşturup oluşturmayacağını kontrol ettirmelisin.Ardından bir 5-10 kilo verene kadar diz ve eklemlerine çok baskı yapmayacak seçeneklere bak.Mesela 10 dak. 4 veya 5 hızında yürüyüş bandı,ardından 10 dak. bisiklet.Sonra ağırlık antrenmanı ardından 5-10 dak. yine kardiyo ve esneme hareketleri.Aslında kardiyonun sana zayıflamadaki etkisi,yakacağı kalori ancak 1 saat sonra başlar.Buradaki mantık kardiyo ile nabzı hızlandırmak ve vücudu ağırlık öncesi ısındırmaktır.Fit durumda olsan 3-5 dakika kardiyo yeterli olurdu.Zira fazlasını yaparsan ağırlık kısmını yapacak direncin düşecekti.Ancak bizim şimdiki hedefimiz ağırlık değil.

Beslenmene dikkat etmez,üstüne kardiyo da yapmaz ve sadece ağırlık çalışırsan sonuç daha da kötü olacaktır.Yakamayacağın yağlar yerinde dururken kazanacağın kas kütlesi ile daha da irileşecek ancak yağlı ve kilolu görüntünden birşey kaybetmeyeceksin.Sadece olduğundan daha da iri olacaksın.Bu işi kafaya koyduysan aburcubur ve fast food dan uzak dur.Günlük hiç değilse orta tempoda yarım saat yürümeye çalış.Salonda ilk başlarken 20-30 dak. kardiyo ardından da hafif kilolarda çok tekrarlı setler ile vücudu belli bir kondisyona alıştır.Ben 156 kiloyken dahi 1,5 saat kardiyo yapabiliyordum ve dikkatini çekerim yaşım da 42.Yorulumanın kondisyon ile alakalı,taban ağrılarının da ortopedik bir sıkıntı olduğunu düşünüyorum ?

Hocam kilon aşırı değil.Biraz dişini sıkarak ve vücudunu ağırlıklara alıştırana kadar kontrollü git.Kendini riske atacak şeylerden uzak dur.Sağlık elden bir gittimi bir daha geri gelmiyor.5-6 kilo verdikten ve kas ile eklemlerini ağırlık antrenmanına alıştırdıktan sonra üstte de tavsiye edildiği gibi ağırlığa full girebilirsin.Ama yağ oranını düşürebilmek için mutlaka ve mutlaka diyetine çok çok dikkat etmelisin.Tek başına spor sana hiçbir fayda vermeyecektir.
Çok güzel açıklanmış tebrik ederim. Bütün bunlara dayanarak, ben de kardiyodan nefret ettiğim için kürek önerdim. Hem daha eğlenceli hem de başlangıçta ideal olduğunu düşündüğüm için.

Yorum
Forum Üyesi
Selam,
Herşeyden önce atladığımız şey şu: koşulları ve durumu herşeyi ile değerlendiriyor muyuz?
Bilimsel araştırma sonuçları tek başına yeterli mi?
Araştırmalar neyi baz almış?
Çok uzatmayacağım fakat bir işe başlarken ki bu iş spor yapmak, o zaman değerlendirme yaparken her türlü şartı değerlendirmek gerek.
Mesela:
Sağlık durumu, yaş, boy, kilo, hastalık geçmişi, beslenme şekli,zayıf bölgeler, hassas bölgeler, amaç vs-vs...
Bir işi meslek olarak da yapsan acemi olarak da yapsan, bu böyle olmalıdır bence.
O nedenle buradan bilgi toplamak faydalıdır ama radikal bir karar alırken veya ciddi bir karar alırken bu gibi yerler kesin karar yeri olmamalıdır. Çünkü Savaş Cebeci (saygılar :) ) bile tavsiyede bulunsa, o senin sağlık durumunu bilemez ne şartlarda olduğunu bilemez. Tabi sağlık sonuçların ve diğer yaşam bilgilerini belgeleri ile verirsen sana özel ve uygulanabilir program sunarlar. Fakat seni kim denetleyecek spor esnasında? Sonrada olası sakatlıklardan da sorumlu forumdaki üyeler veya internetteki falanca yazar filanca youmcu mu? :)
Ben de hata yaptım ve boynumu sakatladım, dikkatsizliğimden ve inatçılığımdan :)) . Sorumlusu yine benim. Özür dilerim fikrimi çok uzatarak söyledim.
Ben bu işi meslek olarak yapmıyorum, okulunu okumadım. Paylaştığım fikirler de buna göredir.
Kardiyo mu ağırlık mı? yoksa her ikisi de mi? Amaç nedir?
Fikrime göre ağırlık çalışmaları çok önemli. En etkili sonuçlar ağırlık çalışmaları ile alınır. Forumda bunun için gereken programlar var. Bunun yanı sıra kardiyo da yapılabilir ve bence yapılmalıdır. Kendim denedim, koştum ve sadece kardiyo yaparak, çok az kilo(yağ) verdim. çok yoruldum. Fakat araştırmalarım sonucu ağırlık çalışmaları ile çok daha keyifli bir biçimde daha az stresle çok daha fazla yağ yaktım. Ayrıca nadiren de kardiyo çalışmaları yaptım, özellikle sabah aç karna. Kendimde deneyimlediğim budur.
Bunun için kendi bedenimi mümkün oldunca tanımaya, yapabileceklerimin en iyisini yapmaya çalıştım. Kendi vücuduma zararı olabilecek, sağlığıma zararı olabilecek hareketlerden ve besinlerden mümkün olduğunca uzak durmaya çalıştım. Eğer bir hocamız yoksa, bu işi gözetim altında yapamıyorsak, ve kafamıza koyduysak gerçekten, önce kendi bedenimizi tanıyıp, sağlığımızdan emin olup, düşük zorluktan başlayarak ve kademeli zorlaştırarak yapmalıyız. Nasıl ki bir 100 metre koşucusu o 100 metreyi koşmak için önce hafif tempolu koşularla başlayıp çalışma yapıyorsa, biz de öyle yapmalıyız.

Sağlığımızı da korumak çok önemli, sakatlanırsak sonra pişman olabiliriz. En iyisini yapmak, en zoru başarmak muhteşem bir zevktir riskine rağmen. Fakat her şeyin ölçülüsü de garantidir :) Amaç ve seçim bizim.
Bunlar benim görüşlerim. Yanlışım varsa şimdiden özür dilerim.
İyi çalışmalar saygılar selamlar :)

Yorum
  • :)
  • :D
  • ;D
  • :lollol:
  • :lol:
  • ;)
  • :(
  • :cool:
  • :p
  • :eek: