Hoş geldin!

Forum sitemize kayıt olarak fitness ve vücut geliştirme konularında sorular sorabilir, diğer insanlarla iletişime geçebilirsiniz!

Şimdi Kayıt Ol

Karabuğday bulgurun pabucunu dama atıyor.

erselaltiparmak

Forum Üyesi
Ödüller
0
Fit Puan
0
Karabuğday (Greçka), isminden dolayı tahıllarla birlikte ele alınıp sınıflandırılmasına rağmen Gramineae (Buğdaygiller) familyasına dahil değildir. Üçgen şeklindeki tohumları tüketilen, Rusya, Ukrayna, Kuzey ve Doğu Avrupa, Kuzey Amerika, Japonya ve Çin gibi ülke ve bölgelerde üretilen bir bitkidir. Polygonaceae (Kuzukulağıgiller) familyasına dahildir.

1.) Karabuğday, vitamin P ihtiva eder. Vitamin P de flavonoid rutin içerir. Rutin' in kandaki kolestrolü azaltıcı etkisi bilinmektedir. Buna ilaveten yüksek kan basıncını önleyici bir etkisi de vardır. Rutin damarlara esneklik ve güç kazandırır. Rutin' in etkisi vitamin C ilavesiyle daha da artırılabilir.

2.) Japon araştırmacılar karabuğdayın çok besleyici bir gıda olduğunu ve vücudu rahatlatıcı bir etkisinin bulunduğu ve iltihaplanmayı, aşırı terlemeyi, burun kanamasını önlediğini belirtmişlerdir.

3.) Karabuğday unu raf ömrünü artması için hafif bir ısıl işleme ihtiyaç duyar.

4.) insan vücudu karabuğday da bulunan proteinin % 74' ünü kullanılabilir. Diğer bazı gıdalarda yüksek proteine sahiptir ancak yüksek oranda da yağ ihtiva ederler. Oysa karabuğday yağ çok azdır ve Glüten de bulunmaz.

5.) Karabuğday mükemmel bir Amino asit kompozisyonuna sahiptir. Lysine çok yüksek oranda bulunur. Bu oran buğday ve beyaz pirinçdekinin iki katı kadardır.

6.) Karabuğday önemli miktarlarda vitamin B1 ve B2 ihtiva eder. Vitamin B1' in sinirlerin çalışmasını kolaylaştırıcı bir etkisi vardır. Vitamin B2 ise yağların işlevlerinde yardımcıdır. Günde 100 gram karabuğday tüketilirse yetişkin bir insanın günlük Vitamin B1 ihtiyacının %40' ı karşılanır.

7.) Karabuğday insan vücudunda istenmeyen kolestrolün azaltılmasında etkilidir. Karabuğdaydaki steroller kan serumunda kolestrol artışını engeller.

8.) Potasyum, magnezyum, fosfor ve demir kara buğday ununda bol miktarda bulunur. Demirde diğer tahıllarda olduğundan daha yüksektir. Bu minareller yüksek tansiyon ve kansızlıkta çok önemli bir role sahiptirler.

9.) Karabuğday karaciğerin çalışmasında kolaylaştıran choline ihtiva eder

10.) Böbreklerin çalışmasında yararlı etkileri tespit edilmiştir.

11.) Karabuğday az miktarda yumurta, tavuk, sebzelerle birlikte tüketilirse ideal, dengeli ve besleyici bir yemek yenilmiş demektir.
Karabuğday düzenli olarak 30 gram tüketilirse kiloyu ve yüksek kan basıncını düşürdüğü tespit edilmiştir. Buna ilaveten düşük kalorilidir ve kan şekerini optimal bir seviyede tutar. çünkü karabuğday oldukça yavaş sindirilir. Yine yemeklerde tüketilmesi uzun sürekli bir tokluk verir..(kaynak:Yar Bakliyat-Karabuday-Kara buday-Kara bugday-Greçka)

Yukarda anlatılanların yanında düşük glisemik indekse sahip bu gıda kaliteli karbonhidrat ve ayrıca en yüksek kullanılabilir proteine sahiptir. Kepekli pirinç makarna ve bulgura rahatlıkla alternatif olabilecek potansiyele sahiptir. Ben denedim gayet yumuşak bir pilavı oluyor. Şeker hastalarının da rahatlıkla kullanabildiği bu gıda ayrıca Ünlü oyuncu ve Program sunucusu Derya Baykal ın Karabuğday la 20 kg vermesine vesile olmuştur. Tavsiye edebileceğim bir gıda. Ayrıca ülkemizde bu gıdayı mecburen kullanan ve ithal getirtmek durumunda kalan 1 milyona yakın çölyak hastası var. Bunların sindirim sisteminde Gluten karşı allerji olduğu için içeriğinde Gluten içermeyen karabuğdaya yöneliyorlar. Artık ülkemizde de yetiştirilmeye başlayacak olan karabuğdayı tüketmek ilerleyen yıllarda daha da hesaplı olacağa benzer. Avrupa da değeri bilinen bu gıdaya bizim de biran önce tüketmemiz gerekli diye düşünüyorum. Deneyen arkadaşların bu konuda görüşlerini bekliyorum. Herkese kolay gelsin. ;-)

mevsres

Forum Üyesi
Ödüller
1
  • 50. Mesaj!
Fit Puan
0
Bütün Sovyet ülkelerinde bu kullanılır.

Mesela benim memleket Gürcistan orada adamlar karbonhidrat kaynağı olarak biz nasıl Türkiye'de esmer pirinç, bulgur falan yeriz, onlar da bunu yiyorlar.

Aynı şekilde Azerbaycan Rusya ve diğer Sovyet ülkelerinin hepsinde böyle.

BerkayZor

Forum Üyesi
Ödüller
3
  • 250. Mesaj!
  • 100. Mesaj!
  • 50. Beğeni!
Fit Puan
0
yeni keşfettiğim bir ürün bi an önce markete gidip alıp deneyeceğim

mertyaz

Forum Üyesi
Ödüller
2
  • 100. Mesaj!
  • 250. Mesaj!
Fit Puan
0
azerbaycanda da ekmek gibi tuketilen bi urun okullarin kantinlerinde dahi satiliyor tad olarakta fena degil :)

35myoz

Forum Üyesi
Ödüller
1
  • 20. Mesaj!
Fit Puan
0
ben denedim besin değerleri çok iyi , esmer prinçden sıkıldığınızda alternatif olarak kullanılabilir....