Kalori Miktarı Hesaplama

Hoşgeldin!

Forum sitemiz tamamen ücretsizdir.

Şimdi Kayıt Ol!
Forum Üyesi
Ben günlük kilo kayıb etmem için 2000 kalori almam lazım . Şimdi sorum şu ben neyden ne kadar almam gerektiğini nasıl hesaplıayacam.
Karbonhidrat protein ve yağ olarak sormuyorum , mesela karbonhidrat alıcaz bulgur yaptık ben bundan kaç kaşık almam gerek asıl sorum bu . Birde yabancı ve türk sitelerinden kalori hesabı yapark günlük benim 190 gr protein almam lazımmış, bu miktar protein yaklaşık 1 kg tavuk bonfile de var . Şimdi bir de lise öğrencisiyim bu spor için para ayırıyorum besinler için . Şimdi ben whey protein alsam bu ürün ben kaç günlük protein ihtiyaçımı karşılar . Ama öncelikli hedefim yağ yakmak , yağ yakarken whey protein tarzı şeyler gereksiz mi ?

Personal Trainer
SMS Onaylı
Forum Üyesi
Kaan merhaba.
Öncelikle kalori miktarı değişken birşey ama 2000 olarak baz alabilirsin . 2000in altına düşersen kilo verirsin üstüne çıkarsan kilo alırsın . Sanırım 95 kilosun . Lise öğrencisiysen ortalama bir düzeyde yaparsın sigara migaraya vermezsen paranı adam gibi vücutta yaparsın. Ben sorularına cevap olurum aklına ne takılırsa sor :)

Yorum
Forum Üyesi
Abi sigaraya falan pek vermiyorum , seneye üni. sınavına giricem ona hazırlık kendinize hazırlık. Kilomda şuan 78 6 ay önce 93 tü. Ama hala alt karın ve gögüs uclarında yağ var , gögüs deyince herkes jinokomasti olabilir diyor ama yok. Eskiden şişmam olmayı kabullenmiştim ama nedense herkes bu kadar kilo vermen yeter diyor ama nedense bende takıntu yaptı en başlarda %32 yağ oranım vardı şimdi %24 hedef %14-15 olursa iyi olacak benim için

Yorum
Personal Trainer
SMS Onaylı
Forum Üyesi
Aynen devam et kardeşim kimseye kulak asma hayalindeki neyse ona devam et. Antrenman programlarını düzenle biraz araştır nasıl en doğru şekilde ulaşabilirsin bilgiye ona bak. Çalışabiliyorsan bir antrenörle çalış çalışamıyorsan mesajdan ulaş bana ben ücretsiz destek olurum sana .

Tüm genç arkadaşlarıma ücretsiz hizmet veriyorum :)

Yorum
Forum Üyesi
Yorum
Personal Trainer
SMS Onaylı
Forum Üyesi
Antrenörüne danış beslenme programıyla alakalı ama ortalama seviyede program bu doğru ama beslenme kişiye özgüdür (ekonomik durum, beslenme düzeyi, beslenme alışkanlıkları vs.)

Yorum
Forum Üyesi
kardeşim Fat secret kullan play storeda var tam sana göre ordan kalori takibi protein yağ hepsini yapabilir hatta günlük kalori ihtiyacını kilo verme alma hedeflerini girebilirsin sitelere tek tek girmekle uğraşma derim hem rapor haline getiriyor daha düzenli

Yorum
Merhaba , en etkili formul şudur; Günlük almanız gereken kaloriden 500 kcal daha aşağı alıp.500 kcal da antrenman ile kalori açığı yaratıp disiplinli bir şekilde spor yapmaktır.
Bazal metabolizma hızına göre
+ 500 kalori hacim
- 500 kalori definasyon.
6 gün X 1000 kcal açık = 800 gram yağ yakımı

1 gün izin öğünü ve off verdiğini far edersek.

Olay bu kadar basit , karmaşıkmış gibi göstermeye çalışan insanlar , çünkü işlerine gelmiyor ;)

Yeterli miktarda protein alıp , düzenli bir şekilde haftada 3-4 gün ağırlık çalıştığınız zamanda kas kütlesi kazanırsınız.

Şimdi gelelim sorunun cevabına , bulgur misal beslenme programında 50 gram bulgur var o öğünde , çiğ ağırlğı baz alıp , mutfak terazisi kulanırsın.

Tartıyı bir kenara bırakıp mazura kullan , ölçü birimin ve motivasyonun ayna olmalı.Spor yaptığın ilk 90 gün için eleştirilere kulaklarını kapa , sabır gerektiren yalnız mükafata bakıldığı zaman her damla terin sonuna kadar karşlığını aldığın bir spor branşıdır.

Definasyon beslenme programı ise basitçe şöyle olmalı kas kütlesini koruyup yağ yakmak için önce antrenman :) Sonrasında ise ;

%25 karbonhidrat %25 Yağ geriye kalan % 50'lik proteini % 30 hayvansal % 20 bitkisel protein olarak bölüştür.Çünkü ; Bir beslenme programında mutlaka lif olmalı , kabızlık gibi sağlık sorunları ile karşılaşmayın diye.Misal fasulye gibi bitkisel bir protein , hem lif açısından , hemde vitamin ve minarel bakımından zengindir.Maş fasulye gibi birçok örneği bulunmaktadır.

Soruların varsa sor , iş çıkışı zaman buldukça yanıtlarım.

Son düzenleme:
Yorum
Forum Üyesi
Günlük ihtiyacımız olan kalori miktarı denirken bazal metabolizma kalorisinden mi bahsediyoruz. (Bende 1900 kalori) Yoksa spor dışındaki günlük faaliyetleride kapsayan (ör:1900 cal +400vs=2300 cal) kaloriden mi bahsediyoruz. Ben 1900 üzerinden bir süre diyet uyguladım,evet yağ yaktım ama yağdan çok kas kaybettim,hemen vazgeçtim.

Yorum
  • :)
  • :D
  • ;D
  • :lollol:
  • :lol:
  • ;)
  • :(
  • :cool:
  • :p
  • :eek:
  • :laugh: