Kalori açığı bırakmak

Hoşgeldin!

Forum sitemiz tamamen ücretsizdir.

Şimdi Kayıt Ol!
SMS Onaylı
Forum Üyesi
Arkadaşlar her yerde görüyorum kalori açığı bırakmak zayıflamada en önemli etken diye peki aklıma şöyle birşey takıldı benim 2000 kalori almam gerekiyor ben gün içinde 1500 kalori alıp kalan 500 kaloriyi çikolata yiyip alsam yine kilo verebilir miyim?

SMS Onaylı
Forum Üyesi
ahh bu çikolata yokmu adamın nefsini öyle bir zorlarki böyle hesaplar yaptırır bizlere kardeşim 3 ay kadar sık dişini kg leri vereene kadar çok canın istediği vakit dediğin gibi kalori açığı oluşturup bir çikolata göm gitsin göm derken hergün değil haftada 1 gün birde aklında olsun öyle dışardan çikolata alıp yemekdense çok canın çekiyorsa decathlon tarzı bir yerden çikolata barı al ye hem az yağlı ve kalorili hemde bol proteinli olacaktır ve mozaik pasta vs tarzı şeyler seviyorsam youtube fit yemek mozaik pasta yapımı de o pastayı yap evde kendine onu ye bu arada protein tozu lazım olacaktır pasta için onuda gene decathlondan ben 24 gr protein milkshake için olan var onu alıp koyuyorum mozaik pastaya harika oluyor hem bol proteinli hem çok az yağlı bir pasta yemiş oluyorsun ama tabi malzemeler yulaf-kakao-protein tozu - bal bunlardan oluşuyor :)

Yorum
Yönetici
SMS Onaylı
İnsülinin yükselir yağ depolama başlar. Kilo verir misin verirsin ama yağ depolama açık olduğu için kastan verirsin daha çok. Vücut aminoasitleri kullanır. Çikolata diyeti yapmışız sonuç şekil olmuş

Yorum
SMS Onaylı
Forum Üyesi
Yorum
SMS Onaylı
Forum Üyesi
Merhabalar, kalori acigi basligini gorunce burada sormak istedim, basit ve temel bir soru olacak belki ama kafami karistiriyor, yardimci olabilirseniz sevinirim:
Kilo vermek icin kalori acigini bazal metabolik hiz (BMR) uzerinden mi yoksa gunluk enerji sarfiyati (TDEE) uzerinden mi hesap etmemiz daha dogru olacaktir? (Haftada 3/5 gun agirlik antremani yaptigimiz goz onunde bulundurulursa)
Simdiden tesekkurler,
Bol sans.

Yorum
SMS Onaylı
Forum Üyesi
Forumda dolasmaya devam edince aradigim cevabi baska bir soruda buldum sanirim, arkadas gunluk kalori ihtiyaci diye bahsetmis, sanirsam TDEE'yi kastetmis.

Yorum
SMS Onaylı
Forum Üyesi
Başka bir başlıktan alıntı:

"Bildiğim en güvenli formül Mifflin-St Jeaor formülü;

Erkekler için; (vucut ağırlığı kg x 10) + (6.25 x boy cm) - (5 x yaş) + 5
Kadınlar için; (vucut ağırlığı kg x 10) + (6.25 x boy cm) - (5 x yaş) -161

İhtiyacın olan kaloriyi bulduktan sonra (RMR) buna günlük aktiviteler için ihtiyacın olan ilave kaloriyi eklemek lazım. Bunu da taa 1919'dan kalma Harris-Benedict formülüyle belirliyoruz;
Hiç veya çok az hareketli; RMR x 1.2
Az aktif (hafif ve kısa süreli hareketlilik veya haftada 2-3 defa sportif faaliyet.) RMR x 1.375
Ortalama (gün içinde biraz hareketli veya haftada 3-5 defa sportif faaliyet) RMR x 1.55
Aktif (Haftada 5-6 gün cuzun süreli ağır egzersiz) RMR x 1.725
Aşırı aktif (Her gün uzun süreli ağır egzersiz ve vucudunu kullandığın bir iş) RMR x 1.9

Bu formüllerle hesapladıktan sonra yaklaşık günlük kalori ihtiyacın ortaya çıkacak. Yağ yakmak için bu miktardan minimum 500kalori daha az almaya çalışmalısın. Ama yeterli proteini aldığına emin ol.

Yeterli protein de şöyle: Ağırlık çalışan birisi için vucut ağırlığı kg x gr protein almak iyi fikir. Yani sen 120 gr tam protein almalısın her gün. Bu minimum. Daha fazlasının bir zararı falan yok. Kalori miktarını arttırmadıkça hiç bir besin yağlanma yapmaz merak etme.
Yeterli proteini aldığına emin olduktan sonra geri kalan kalorilerin nereden geldiği çok daha önemsiz. Hedeflediğin kalori miktarına sadık kaldıkça, diğer besinlerin (yağ-karbonhidrat) %'lerinin pek bir önemi yok."

Yorum
  • :)
  • :D
  • ;D
  • :lollol:
  • :lol:
  • ;)
  • :(
  • :cool:
  • :p
  • :eek:
  • :laugh: