Hoş geldin!

Forum sitemize kayıt olarak fitness ve vücut geliştirme konularında sorular sorabilir, diğer insanlarla iletişime geçebilirsiniz!

Şimdi Kayıt Ol

Kadınlar neden spor yapmalı?

Sena

Forum Üyesi
Ödüller
3
  • 250. Mesaj!
  • 100. Mesaj!
  • 100. Beğeni!
Fit Puan
0
Merhaba,
Bir çoğumuza spor yapmak eziyet gelir, hep bir bahanemiz vardır kaçmak için. Spor yapmanın size neler katacağını bir bilseniz ne demek isteğimi anlardınız. İnsan kendine spor yapmak için imkan yaratmalı.

Ben şanslıyım çünkü işim spor :) Kadınlar için spor yapmanın önemini şöyle açıklayabilirim. Mesleğim gereği pilatese gelen üyelerde gözlemleyebildiğim birçok şey var.

Gelenlerin bir çoğu hiç spor yapmamış. 10-30 aralığındakilerin bir çoğunda omurga problemi söz konusu. Kifoz(kamburluk), lordos(bel çukurunun gereğinden fazla olması). Bu kişiler erken yaşta spor yapmazsa 30 undan sonra ki süreç çok daha dikkat edilmesi gereken bir süreç haline geliyor.

Menapoz, osteoporoz(kemik erimesi), romatoid artrit(iltihabik eklem hastalığı), ankilozan spondilit(iltihaplı eklem romatizması), bel fıtığı, bel kayması, boyun düzleşmesi, boyun fıtığı vs vs vs.

Bu liste uzar gider. Omurgamızı ayakta tutan şey kaslarımız. Kaslarımız ne kadar güçlü ve esnek olursa kemiklerimiz ve eklemlerimizde o kadar güçlü olur. Yürüyün, yüzün, ağırlık kaldırın, pilates yapın, düzenli beslenin, iyi uyuyun.

Özellikle pilates kaslarınız ve omurganız için çok çok iyi bir seçenek. Farkındalığınızı arttırıp, omurganızı, kaslarınızı, eklemlerinizi nasıl kullanacağınızı size öğreten bir egzersiz sistemi. Merkez bölgenizi(en derin karın kaslarınız) güçlendirmenizde size en iyi yardımcı olan methot.

Tembellik etmeyin. Yaşa takılmayın. Spor yapın. Kendiniz ve geleceğiniz için, öz güveniniz için, sağlığınız için spor yapın. 20 yaşındaydım ve İstanbul dışında ünide okuyordum 73 kiloya çıktım o dönemde. Şuan 37 yaşındayım ve 62 kiloyum. 20 yaşındaki halimden daha fit ve daha genç gösteriyorum. Spor sizi hem sağlıklı kılar hem daha genç görünmenizi sağlar. Önemli olan doğru methotla sporu yapmanız.

Kendinizi sevin, spor yapın, zinde kalın ...