Hoşgeldin!

Forum sitemiz tamamen ücretsizdir.

Şimdi Kayıt Ol!
Forum Üyesi
1613383972907.png

Merhaba arkadaşlar,
Biraz kendimden bahsederek hepinize selamları sunmak istiyorum.

Bu konuyu açmadan önce mevcut başlıkları bir gözden geçirdim sanırım benim ki hani derler ya tam amatör işi olacak :)...
Fitness kelimesi benim için sihirli bir kelime, sağlıklı yaşam tüyoları gibi içinde uçsuz bucaksız kavramları barındıyor.

Gelin görün ki bu sihirli kelimeye adapte olabilmeyi bir türlü başaramayan biriyim, kendini eleştirmeye açık biriyimdir bu yüzden yazdıklarımda beni eleştirmenize açık olduğumu belirteyim, insanların güçlü yönlerini sunmalarından hoşlanırım iletişimde benim için sanırım öyle.

Gelelim beni eleştirmeye;

Madde 1 Beslenme ve Ben
  • Un, Şeker? ahh ahh şekersiz çay içemem! (Sanırım gluten her anımda yanımda)
  • Kahve ve türevlerini çok severim
  • Gazlı içecekler (Hafta en az 2/3 defa hunharca tarafımdan tüketilir.)
  • Yağlı olan tüm fast food ürünlerine bağımlıyım (Buraya kocaman bir kalp çiziyoruz)
  • Alkol kullanım ne durumda diye soracak olanlara (Şarap severim, birada çok olmamakla birlikte tüketim mevcut.)
  • Sebze tüketimi konusunda başarılı biri olamadım hiç, ama salataları çok severim.
  • Tatlılarıda severim diyorum...
Madde 2 Spor ve Ben
  • Yaşamımın bir çok anında (Evlilik öncesi, sonrası yaşamı renklendiren ufaklıklar sonrası) spor yapmak istedim hatta kendi iradesine bu konuda güvenemeyen biri olarak spor merkezlerine yazılıp çok bıraktım ama bir koç eşliğinde bir çalışmam olmadı.
  • Bisiklete binmeyi severdim, severdim diyorum onuda 13 aydır pandemi süreçleri nedeni ile doğru düzgün yapamıyoruz.
  • X-Box üzerinde spor yapmayı deneyen bir bireyim buna sesli gülebilirsiniz :)...
Madde 3 İş Yaşamım ve Ben
  • Office çalışanı olarak güne 08:00 da başlayarak 17:00 da sonlandırıyorum, günlük adım mesafem 30 günde 3.200 ortalamada.
  • Gün boyunca bir sandalyeye yaptığımız iş nedeni ile bağlı kalabiliyoruz.
  • Çok tempolu bir iş hayatım yok.
Madde 4 Boy Kilo Endeksi

İşte bu maddeye gelmek istemiyorum ama bu gün itiraf günü ,
  • Yaş 40 arkadaşlar, boy 1.79 cm kilo 85-86 arasında anlık değişimler gösterebiliyor
Buraya kadar yazdığıma göre gelelim beklentilerime,

10 kg civarı bir fazlalık hissediyorum kendimde, buna sanki bir önlem almazsam bu durum biraz kötü bir tabloya gidecek gibi duruyor, bende buna kötüleşme süreci başlamadan sizlerin tavsiyeleri ile engel olmak istiyorum.

TLC'de şişman hayatlara katılmaya niyetim yok!

1613384238856.png

Bir tanışma konusu için uzun mu oldu bilmiyorum? Ama zaman ayırıp okuyanlara tavsiyelerini esirgemeyenlere şimdiden çok teşekkürler.
İzmir'den saygılar.

Öncelikle merhaba. Foruma hoşgeldiniz. :) ilk olarak herşeyi tamamen detaylı ve açık bir şekilde dile getirdiğiniz için teşekkür ederim. Mevcut durumumuzun her yönüyle farkında olmak ve bunu kabul etmek, hedefimize emin adımlarla yürüme yolundaki en önemli adımdır. Öncelikle biraz kilo verme kısmından başlayalım. Aslında "kilo vermek" çok doğru bir ifade değildir. Çünkü asıl önemli olan şey kilo vermekten ziyade nasıl kilo verdiğimizdir. Aslında bakarsanız kilo vermenin matematiği son derece basittir. Bunun için gerçekleştirmemiz gereken 2 durum vardır. Ya beslenmemize dikkat ederek kalori açığı oluşturmalı ya da gün içerisindeki hareketliliğimizi arttırarak daha fazla enerji harcamalıyız. Buradanda anlaşılacağı gibi sadece gün içerisinde yediğimiz yemeğin porsiyon ve miktarını azaltarakta kilo vermemiz mümkün. Ama bu sağlıklı kilo verdiğimiz anlamına gelmez. Çünkü her ne kadar tartıya çıktığımızda çıkan sonuçtan memnunda olsak, azalan kilolarımızı sadece yağdan değil kaslarımızdanda kaybetmiş olacağımız için aynadaki görüntümüz istediğimiz gibi olmayabilir. İşte tam burada spor ve sağlıklı beslenme devreye giriyor. Bizim amacımız, bu şekilde sağlıklı kilo vererek kaslarımızı korurken yağlarımızdan kurtulmak ve böylelikle sıkı ve güzel görünümlü bir hale ulaşmaktır. Bunun için isterseniz yapmamız gerekenlerden bahsedeyim. Öncelikle hazır ve paketlenmiş gıdalar tüketmekten, fast food ürünleri tüketmekten, gazlı ve alkollü içecekler tüketmekten kurtulmamız gerekir. Bunun yerine günlük almamız gereken makro ve mikro besin değerlerimizi hesaplamamız ve buna yönelik sağlıklı bir beslenme programı oluşturmamız gerekir. Tabiki bununla birlikte düzenli bir şekilde spora başlamamızda şarttır. Çünkü spor yaparak hem gün içerisindeki kalori açığımızı arttırmış hemde mevcut kaslarımızı çalıştırarak ve uyararak korumuş oluruz. Evet, ilk bakışta yaşamımızı bu şekilde değiştirmemiz zor gibi gelsede, ulaşacağımız hedefe inanarak ve azmederek bunu başarabiliriz. Bunu yaparken ihtiyacımız olan en önemli şey sizin sağlıklı bir şekilde kilo vermeyi gerçekten istemenizdir. Bu yolda kararınız doğrultusunda size uygun beslenme düzenini oluşturmayı ve beraber yürümeyi çok isteriz.

Yorum
Yönetici
SMS Onaylı
Merhaba foruma hoşgeldiniz , Kaan hocam her şeyi çok güzel özetlemiş biraz da ben ekleme yapayım , dost acı söyler :)

Yaşınız 40 hocam öncelikle zaten babamdan biraz küçüksünüz eminim hayat tecrübeniz benimkine bin basar :)

Ama spor ve beslenme konusunda yaşınız 40 olmadığı için söylediklerime kulak vermenizi rica edeceğim .

Sabah kalkıp şekerli çay içip simit poğaçalı kahvaltı yapıyorsanız açıkçası yaptığınız sporun pek önemi kalmıyor.

Böyle hayat tarzında istediğiniz vücuda ulaşmak için doping kullanıyor olmanız gerekiyor , malum onlarda adamı kalpten götürür Allah korusun .
Bkz: https://www.fitnessbilim.com/forum/konu/madalyonun-karanlik-yuzu-steroidler.8437/

Gluten,şeker,fastfood, ambalajlı gıdalar sigaradan farkı yok bana göre , her gün düzenli olarak tüketiyorsanız ömrünüzden veriyorsunuz , hepimizin babannesi ,anneannesi bir sürü hastalığa sahip , insülin iğneleri , kalp hapları eksik olmuyor yanlarından .
Çünkü gençlikleri hep şekerli , glutenli ürünlerle geçmiş .
Güzel bir vücuda ulaşmaktan ziyade çocuklarınızla daha uzun yıllar geçirmek istiyorsanız bırakmanız gerekiyor .

Tamamen bırakın demiyorum , çavdar unlu , tam buğdaylı ürünler tercih edin en azından ..

Şekeri çıkarın hayatınızdan , evde bulunmasın , çocuklarınıza da yedirmeyin basit şekeri alısmasınlar , şeker ortalama 40-45 güne vücudunuz unutur ve emin olun çok daha enerjik,mutlu bir hayatınız olacak . Vücudunuz unuttuğu için bir daha istemeyeceksiniz .

Basit şeker yerine meyve tüketin .
Abur cubur olarak %60,%80 bitterli gıdalar tüketin , bitter çikolata hem mutluluk hormonu salgılatır hem de kortizol seviyesini düşürür .

Evinizde eliptik bisiklet varsa alın önünüze netflixden diziyi , sabahları aç karnına 1 bölüm bitirene kadar bisiklet sürün.

Beslenme programı :

Antrenman programı :

Yorum
Ekli dosyayı görüntüle 1981

Merhaba arkadaşlar,
Biraz kendimden bahsederek hepinize selamları sunmak istiyorum.

Bu konuyu açmadan önce mevcut başlıkları bir gözden geçirdim sanırım benim ki hani derler ya tam amatör işi olacak :)...
Fitness kelimesi benim için sihirli bir kelime, sağlıklı yaşam tüyoları gibi içinde uçsuz bucaksız kavramları barındıyor.

Gelin görün ki bu sihirli kelimeye adapte olabilmeyi bir türlü başaramayan biriyim, kendini eleştirmeye açık biriyimdir bu yüzden yazdıklarımda beni eleştirmenize açık olduğumu belirteyim, insanların güçlü yönlerini sunmalarından hoşlanırım iletişimde benim için sanırım öyle.

Gelelim beni eleştirmeye;

Madde 1 Beslenme ve Ben
  • Un, Şeker? ahh ahh şekersiz çay içemem! (Sanırım gluten her anımda yanımda)
  • Kahve ve türevlerini çok severim
  • Gazlı içecekler (Hafta en az 2/3 defa hunharca tarafımdan tüketilir.)
  • Yağlı olan tüm fast food ürünlerine bağımlıyım (Buraya kocaman bir kalp çiziyoruz)
  • Alkol kullanım ne durumda diye soracak olanlara (Şarap severim, birada çok olmamakla birlikte tüketim mevcut.)
  • Sebze tüketimi konusunda başarılı biri olamadım hiç, ama salataları çok severim.
  • Tatlılarıda severim diyorum...
Madde 2 Spor ve Ben
  • Yaşamımın bir çok anında (Evlilik öncesi, sonrası yaşamı renklendiren ufaklıklar sonrası) spor yapmak istedim hatta kendi iradesine bu konuda güvenemeyen biri olarak spor merkezlerine yazılıp çok bıraktım ama bir koç eşliğinde bir çalışmam olmadı.
  • Bisiklete binmeyi severdim, severdim diyorum onuda 13 aydır pandemi süreçleri nedeni ile doğru düzgün yapamıyoruz.
  • X-Box üzerinde spor yapmayı deneyen bir bireyim buna sesli gülebilirsiniz :)...
Madde 3 İş Yaşamım ve Ben
  • Office çalışanı olarak güne 08:00 da başlayarak 17:00 da sonlandırıyorum, günlük adım mesafem 30 günde 3.200 ortalamada.
  • Gün boyunca bir sandalyeye yaptığımız iş nedeni ile bağlı kalabiliyoruz.
  • Çok tempolu bir iş hayatım yok.
Madde 4 Boy Kilo Endeksi

İşte bu maddeye gelmek istemiyorum ama bu gün itiraf günü ,
  • Yaş 40 arkadaşlar, boy 1.79 cm kilo 85-86 arasında anlık değişimler gösterebiliyor
Buraya kadar yazdığıma göre gelelim beklentilerime,

10 kg civarı bir fazlalık hissediyorum kendimde, buna sanki bir önlem almazsam bu durum biraz kötü bir tabloya gidecek gibi duruyor, bende buna kötüleşme süreci başlamadan sizlerin tavsiyeleri ile engel olmak istiyorum.

TLC'de şişman hayatlara katılmaya niyetim yok!

Ekli dosyayı görüntüle 1982

Bir tanışma konusu için uzun mu oldu bilmiyorum? Ama zaman ayırıp okuyanlara tavsiyelerini esirgemeyenlere şimdiden çok teşekkürler.
İzmir'den saygılar.
Merhaba , öncelikle fitness bilim aliesine hoş geldiniz.Arkadaşlar yazsınlar , mesai çıkışı , bizzat ilgilenmeyi düşünüyorum bu konuyla.

Empati kurmak konusuna gelince , Sabah 6:30'da uyanırım , kahvaltı ve duş derken 7:30'da evden işe gitmek için çıkarım.

Akşam mesai çıkışım 21:00 bazende 21:30'u buluyor.Ki bunun rahat 10 saati , PC başında geçiyor.

Spor salonuna yıllardır gitmiyorum.! Aşırı yoğun bir iş temposu ile çalışıyorum.O Nedenle 1 saat bile benim için çok önemli bir zaman dilimi.
Evde bir oda dolusu ekipmanım var , ağırlık setleri , sehpa , kum torbası , eliptik bisiklet , AB weel v.s v.s
Yani bahane yok , Acı Rocky sen sen yaparsın. !
" Z Bar dâhi var :) "

Ağırlık çalışması =60 dakika
Kardiyolar bazen , 60 dakika bazen ise 1,5 saati buluyor.Kum torbası ile oynamayı seviyorum , fakat her maçın sonunda, kazanan kum torbası , yenilen halden düşen ben oluyorum.Kanka olduk yıllar boyunca , canı sağ olsun. ;)
Her akşam yemeği sonrası.
Hiç şaşmaz haftanın 4 günü ağırlık antrenmanı , 3 günü Kardiyo , her akşam spor illaki olacaktır.Gözunde fazla büyütme derim , aç kalmadan , sıkıcı diyetlere girmeden , amacına ulaşmak çok kolay bu spor ile tek yapman gereken , yaşam şekli değişikliği.

Tüm Kadro bunun için sana yardımcı olacağız.90 gün sonra , aynadaki Adamı tanımakta güçlük çekebilirsin.

O nedenle şimdiden kıyafetleri için alışverişe başlaya bilirsin.

Antrenman programı işi Yusuf'ta

Zorluk derecesini ben ayarlayacağım.Beslenme kısmı ile de bizzat ben ilgileceğim.

Herkes ne biliyor döksün , ortaya son rutuşler bizde. ;)

Şimdilik kalın sağlıcakla , akşam mesai çıkışında tekrardan görüşmek dileğiyle.

Yorum
Merhaba foruma hoşgeldiniz , Kaan hocam her şeyi çok güzel özetlemiş biraz da ben ekleme yapayım , dost acı söyler :)

Yaşınız 40 hocam öncelikle zaten babamdan biraz küçüksünüz eminim hayat tecrübeniz benimkine bin basar :)

Ama spor ve beslenme konusunda yaşınız 40 olmadığı için söylediklerime kulak vermenizi rica edeceğim .

Sabah kalkıp şekerli çay içip simit poğaçalı kahvaltı yapıyorsanız açıkçası yaptığınız sporun pek önemi kalmıyor.

Böyle hayat tarzında istediğiniz vücuda ulaşmak için doping kullanıyor olmanız gerekiyor , malum onlarda adamı kalpten götürür Allah korusun .
Bkz: Madalyonun Karanlık Yüzü STEROİDLER

Gluten,şeker,fastfood, ambalajlı gıdalar sigaradan farkı yok bana göre , her gün düzenli olarak tüketiyorsanız ömrünüzden veriyorsunuz , hepimizin babannesi ,anneannesi bir sürü hastalığa sahip , insülin iğneleri , kalp hapları eksik olmuyor yanlarından .
Çünkü gençlikleri hep şekerli , glutenli ürünlerle geçmiş .
Güzel bir vücuda ulaşmaktan ziyade çocuklarınızla daha uzun yıllar geçirmek istiyorsanız bırakmanız gerekiyor .

Tamamen bırakın demiyorum , çavdar unlu , tam buğdaylı ürünler tercih edin en azından ..

Şekeri çıkarın hayatınızdan , evde bulunmasın , çocuklarınıza da yedirmeyin basit şekeri alısmasınlar , şeker ortalama 40-45 güne vücudunuz unutur ve emin olun çok daha enerjik,mutlu bir hayatınız olacak . Vücudunuz unuttuğu için bir daha istemeyeceksiniz .

Basit şeker yerine meyve tüketin .
Abur cubur olarak %60,%80 bitterli gıdalar tüketin , bitter çikolata hem mutluluk hormonu salgılatır hem de kortizol seviyesini düşürür .

Evinizde eliptik bisiklet varsa alın önünüze netflixden diziyi , sabahları aç karnına 1 bölüm bitirene kadar bisiklet sürün.

Beslenme programı :

Antrenman programı :
Yaş sadece sayılsal bir değer , sen oradan 15 yaş düş , 90 günün sonunda 25 yaşında biriyle konuşuyor olacaksın.! ;)

Yorum
Forum Üyesi
@Kaan Gültürk , @Yusuf İhsan @Nurettin Olgun
Harika tavsiyeleriniz için çok teşekkür ederim.

İnanın bu güzel yanıtları alınca o kadar mutlu oldum ki forumun before-after yüzü olmaya hazırım!
Uzun uzun yazmayı seven biriyim her birinize ilginiz için ayrı ayrı yanıtlarım, teşekkürlerim olacak.

Bu akşam elimde bulunan ekipmanları bu konuda detaylı şekilde paylaşacağım, ayrıca birde benden baskül ile bir resim :)...
Benim bu desteğe karşılık vermem gerekiyor, an itibari ile şekeri bırakıyorum, buna karar verdim.
FitnessBilim hazırlanın harika bir hikaye doğacak.

Bu arada bir forumda ilk defa destek alan taraftayım bu duygu çok güzelmiş ya hiç bitmesin....

Yorum

İnanın bu güzel yanıtları alınca o kadar mutlu oldum ki forumun before-after yüzü olmaya hazırım!
Uzun uzun yazmayı seven biriyim her birinize ilginiz için ayrı ayrı yanıtlarım, teşekkürlerim olacak.

Bu akşam elimde bulunan ekipmanları bu konuda detaylı şekilde paylaşacağım, ayrıca birde benden baskül ile bir resim :)...
Benim bu desteğe karşılık vermem gerekiyor, an itibari ile şekeri bırakıyorum, buna karar verdim.

Bu arada bir forumda ilk defa destek alan taraftayım bu duygu çok güzelmiş ya hiç bitmesin....
Rica ederiz ne demek.Fitness bilimde aile ortamı hakim , şimdi kurumsallığı bir yana bırakıp işin uygulama kısmına geçelim.1-2 tane link bırakaçağım soğuk olarak , ana yemek , ve şefin tavsiyesine sonra geçeğiz. Bu arada ciddiyet ile aram pek iyi değil , admin dediğin sempatik ve güler yüzlü olacak , asık suratlı , dominant admin olmayı pek sevmiyorum.Tabi'ki adamına göre , nabza göre şerbet derler ya , bizim ki o durum işte :)

/

Şimdilik bunları okuyun , akşama yazılı yoklama var demiyorum ama , dursun bir yerde değerli bilgiler.Her bilgi , katedeceğiniz yolda size rehber olacaktır.

Bu arada faast food gereksiz kalori , şeker ile olan sınavınızda beslenme konusunda yardımcı olacağız.İnanın bıraktıktan sonra , sigarayı bırakmaya benziyor , hani sigara içmeyi bırakırsın , yanında biri sigara içince miden bulanır şekerde keza öyle , bıraktıktan sonra şekeri ağzınıza aldığınızda bile , tiksinti duyarsınız.

Şekerin Bilinen Zararları !

Her bağımlılık için 21 gün uzak durma kuralı geçerlidir.Spor dışında tabi , spor bağımlığı ömür boyu kefiy verir.

İlk başta Şu sözler ile başlıyoruz. , Hastalıkta ve sağlıkta, iyi günde ve kötü günde, yoksullukta ve bollukta, ölüm bizi ayırana kadar , dambelim , emektar barım ve ağırlık setlerim , sizlerden ayrılmayaağıma diye .... Bitiriyoruz , :D Spor gördüğünüz üzere karşı konulmaz bir aşktır.

IMG_20210214_134309.jpg

Şimdilik kalın sağlıcak , keyifli okumalar dilerim

Yorum
Web Sitesi
www.fitnessbilim.com

Bu konu sizin hikayenizi başlangıcı olsun. After konusunu da göreceğiz elbette.

Hedef 90 gün de değişim. Bu 90 günde Günlük / Log bu kategoride günlük yaptıklarınızı bir konu altında yazabilir.

Log geçmişi tutabilirsiniz. Biz o Log geçmişine katkıda bulunacağız.

Tüm yaptıklarınızı yazarsanız bizim müdahalemiz yerinde olacaktır.

Şimdi değişim zamanı! Hadi başlayalım..

Yorum
Yağ yakarken kas kütlesini korumak için BCAA ekleyin diyetinize , bunun yanında destek ürün olarak kompleks vitamin takviyesi alın , bu hem sizi dinç tutar , hemde antrenmanlarınızı verimli hale getirecektir.
Supradin tarzı bişey de olur.
Bunun dışında herhangi hiçbir takviye ürün kullanmayın.!

Peki nedir bu BCAA ?
videoyu sonuna kadar izleyin.

Yorum
Günlük kalori miktarı kişiden kişiye değişir çünkü bunu belirleyen metabolizma hızımızdır. Bazal metabolizma hızınızı bir diyetisyende veyahutta hastanede , öğrenip tercihinize göre , günlük kalori miktarından düşüm yapabilir veya arttırabilirsiniz.

Amaca göre Hacim. = (+) 500 kalori
Definasyon "Yağ Yakımı". =. (-) 500 kalori
images - 2021-02-16T010937.477.jpeg

Metabolizmayı Etkileyen başlıca Faktörler

1.Yaş

2.Cinsiyet

3.Boy

4.Kilo

5.Gün içinde yaptığımız fiziksel aktivite

6.Genler

Bunu belirleyip yağ yakmayı pilanladığınız dönemde basit kalori açıkları ve fiziksel aktivite ile kombine edildiğinde kesin sonuçlar alırsınız.

Âğırlık çalışması elzemdir , ağırlık çalışması ile antrenmandan sonraki günde bile kalori harcarsınız , kardiyo gereklidir gereksiz diye bir kavram oluşturmayın sakın, ama ağırlık çalışmalarının avantajı vardır.
images - 2021-02-16T010800.450.jpeg
Çünkü ;kaslarda oluşturduğunuz mikroskobik yırtılmaları onarmak için vücut enerji kullanır.
Bu enerjiyi çoğunlukla , daha sonra kullanım için , vücudun deri altında , biriktirdiği , yağları enerji olarak kulnaarak sağlar , buda dinlendiğiniz , veya uyurken hatta oturup televizyon izlerken bile kalori harcamanız anlamına geliyor

Antrenman ile günlük 500 kalori açık , beslenme ile de günlük 500 kalori açığı oluşturmanız gerekiyor.

Günde 1000 kalori 7*1000=7000 kalori
7000 kalori=1 kğ yağ kaybı
Özetle bu oluşturduğumuz kalori açığı Hafta'da bir kğ yağ kaybetmek anlamına geliyor.
Öncelikle amacımız kilo vermek değil , yağ oranımızı düşürmek.
images - 2021-02-16T013019.122.jpeg
Bu nedenle tartıya veda edip , mazura ile tanışma vaktiniz gelmiştir.Tartıdaki değişiklikler , psikolojik olarak motivasyonunuzu etkiler , buda hiç istemediğimiz bişey , motivasyon daima tam olacak.

Gelişimlerinizi ölçülerinizi düzenli olarak her hafta not alıp ,ne kadar yol katetedilğini hesaplayın.

images - 2021-02-16T013003.765.jpeg

Yorum
  • :)
  • :D
  • ;D
  • :lollol:
  • :lol:
  • ;)
  • :(
  • :cool:
  • :p
  • :eek: