Hoş geldin!

Forum sitemize kayıt olarak fitness ve vücut geliştirme konularında sorular sorabilir, diğer insanlarla iletişime geçebilirsiniz!

Şimdi Kayıt Ol

Glutamin nedir?

Eprotein

Onaylı Üye
SMS Onaylı
Forum Üyesi
Katılım
29 Ocak 2018
Mesajlar
4
Tepkime puanı
2
Ödüller
0
Fit Puan
0
L-GLUTAMINE Nedir?
L-GLUTAMINE
, besinlerde bulunan standart AMİNO ASİT’lerden biridir ve vücutta en fazla bulunan türlerinden biridir. Vücudun ihtiyaç duyduğu temel yapı taşlarından birisidir. başta beyin fonksiyonları olmak üzere vücut için gerekli olan mucizevi bir kaynaktır.
Glutamine, atletler ve sporla uğraşanlar arasında yaygın olarak kullanılır.
Glutamine kas dokusunda oldukça fazla bulunmaktadır.

L-GLUTAMINE’NİN Faydaları Nelerdir?
Glutamine enerji düzeyi ve kas tamir oranını yükseltir, bağışıklık sistemini güçlendirir.
Protein sentezini arttırmada, büyüme (Growth) hormonu salgılanmasında, kas yıkımını (antikatabolik) engellemede, vücutta oluşan toksin (antioksidant) maddelerin atılımında, kas yapımı oluşturmada (anabolizma), bağışıklık sisteminin güçlenmesinde ve daha birçok alanda fayda sağlamaktadır.
Glutamine, gastrointestinal (sindirim) sisteminin sağlığında da önemli bir role sahiptir. Glutamine, ayrıca yanık tedavileri ve ameliyat sonrası (nekahet) döneminde de hastalara fayda sağlamaktadır.
Glutamine takviyeleri, villusların (ince bağırsakta besinlerin emilimini sağlayan yapıların) ebatlarını büyüterek, emilim yüzey alanlarının genişlemesine neden olabilir.
Bu nedenle, daha rahat ve sağlıklı çalışan bir sindirim sistemine sahip olmak kişiye zihinsel olarak fayda sağlamaktadır.

L-GLUTAMINE Eksikliği Neden Olur?
Grip, hastalık, kötü beslenme alışkanlığı hatta yoğun egzersizlerin yol açtığı stres, Glutamine eksikliğine yol açabilir. Düzensiz beslenen kişiler bu oluşan kaybı Glutamine takviyesiyle rahat bir şekilde karşılayabilirler.

Hangi Besinlerde Bulunur?
Glutamine
, Hemen Hemen her türlü besinde bulunur;.süt, yoğurt, lor, buğday, bakliyat ve ıspanak, lahana gibi çiğ sebzeler, et, tavuk ve balık proteinlerinde yaygın olarak bulunan bir AMİNO ASİT’tir.

Nasıl Kullanılır?
L-GLUTAMINE
, toz, kapsül, tablet ya da likit formda da bulunur. Serbest L-GLUTAMINE, ya da başka AMİNO ASİT’lerle bağlı olarak Glutamine peptit halinde de bulunabilir. Düzenli olarak idman yapanlara günde 2-3 doz Glutamine takviyesi öneriliyor. Her bir doz, 5 gr civarında olmalıdır. Eğer bir sporla uğraşmıyorsanız ve düzenli olarak antrenman yapmıyorsanız, günlük 3-5 gr, size yeterli bir kullanım olacaktır.Ayrıca eğitmeninizden destek alarak diğer gıda takviyeleriyle (Protein tozu ile .) kombine edilebilirsiniz.

Püf Noktalar: Glutamine takviyesi gece yatmadan önce alındığında GH (growth hormone - büyüme hormonu) seviyesinin yükselmesine yardımcı olur.Özellikle gece 1 servis (3-5 gr) kullanmanızda fayda var.
 
Moderatör tarafında düzenlendi:

Ozanjuan

Onaylı Üye
SMS Onaylı
Forum Üyesi
Katılım
21 Ocak 2018
Mesajlar
116
Tepkime puanı
25
Ödüller
1
Yaş
22
  • 100. Mesaj!
Fit Puan
0
Güzel açıklama
 
Üst