Geçmeyen omuz ağrısı ve spor sevdası

Hoşgeldin!

Forum sitemiz tamamen ücretsizdir.

Şimdi Kayıt Ol!
  Konu görüntüleme sınırlıdır
Thread Owner
Forum Üyesi
Merhaba arkadaşlar foruma yeni üye oldum.19 yaşındayım .Yaklaşık 7 8 ay önce spora başladım.Isınmadan bilinçsizce sert ağır göğüs antremanları yapınca 2 3 ay sonra vücut artık dayanamadı ön omuz ağrısı başladı:Önemsemedim 1 2 ay daha devam ettim şuan şınav çekerken bile ön omuz ağrısı yaşıyorum ve gücümü aşırı derecede etkiliyor.Sağ omzumda hiçbir şekilde ağrı yokkken sol omzum daha fazla izin vermiyor harekete.Özel hastaheneye doktora gittim MR çektirdim hiçbirşey çıkmadı.Özellikle rotator kılıfı sordum omzunda herhangii bir problem yok dedi doktor da anlayamadı.Çok istememe ragmen şınav bile çekemiyorum.Lütfen bu konuda bilgisi olanlar yardımcı olabilir mi ? Teşekkürler

Forum Üyesi
Geçmiş olsun.Rahatsızlığın hakkında bir fikrim var.Hazır yeri de gelmişken bişey anlatayım...

Spora yeni başladığım dönemler.Bi halltan anladığımız yok , evde oturmak yerine salona gideyim fitness yapayım sağlıklı olayım dedim.Kas derdim de yoktu ha...
Bi hareket gösterdi ''hoca''.Bench pressmiş adı.Yapmaya başladım , dedi yanlış yapıyorsun.Doğrusu omzunu iyice açarak yapılır , yoksa arka kolun çalışır. Emin misin hoca dedim, sanki omuz için iyi değil böyle yapmak..Yok dedi eminim , tamam dedim ''hoca'' sonuçta.. Sonra yaşadığım yer değişti salonum değişti.Orda da bir ''hoca'' vardı.Bench press nasıl yapılıyor dedim aynısını gösterdi.Zamanla bilinçlendik tabi , yanlışmış , dirseği vucuda yakın tutmak gerekmiş.Ama iş işten geçti aynı bu bahsettiğin sorun bende de oldu.Ağrı oluyordu zamanla , bi şekilde idare ediyordum,Dayanamaz duruma gelene kadar...
Gittim doktora , hocam oluyor zaten kendisi.dedi sende ''supraspinatus zedelenmesi var''.Tamam dedim fizik tedaviye başladım , değişme yok aksine kötüye gitti.Başka hocama gittim aynısını dedi.Baktım benim hocalardan hayır yok dış merkeze gittim , özel enjeksiyonlar getirdik yurtdışından çok param gitti.haaa bu arada MR sonucum hep aynı , raporda ''herşey normal''...B.k normal , ben spor yapamıyorum nereye normal ? ama MR görüntüsüne (rapora değil) bakan doktorlar en azından bir sorun olduğunu görüyor.Neyse , aylarım ve çok param gitti.
Sonra omuz üstüne türkiyede oldukça ünlü bir doktora gittim.MRa baktı , muayene etti.Ben hiçbir şey dememiştim daha , dedi ki : ''sende bench press yapan hastalarımda gördüğüm omuz rahatsızlığı var''...Gözlerim ışıldadı 4-5 ay süründükten para harcadıktan sonra gerçekten doğru bi tanı aldım.Benim rahatsızlığım ''distal clavicle edema''.Yani köprücük kemiğinin dış kısmında ödem , kemik ödemi.şimdi yüzde 80 iyileştim , spora devam edebiliyorum...Seninki budur demiyorum , buna benziyor ama.
Çözümü zor , 3-6 ay istirahat.Gerekirse kortizon enjeksiyonu ( emin ellerden)

Neyse sonuç olarak ben , öncelikle gittiğim salondaki o iki ''hoca''yı da ,bana ''supraspinatus zedelenmesi'' tanısı koyup da iyileşmediğimde , '' acaba bende başka bir sorun olabilir mi ?'' diye yönlendirdiğim halde beni sallamayan yanlış tanıda ısrarcı olan doktorları da , MR raporuma her şey normal yazan radyolog bozuntusunu da ara sıra ''sevgi'' ile anıyorum.Sevgi dediysem , neyse...

Olur da yanlış anlayan olur diye not : iyileştiysem de doktorum sayesindedir , Doktorlar kötüdür demiyorum.Türkiyede işini iyi yapan insan sayısı oldukça az diyorum , ama bu oran salonlardaki ''hocamsılar'' için çok daha fazla.Çok hoca gördüm , iyisi denk gelmedi.Artık gittiğim salonlardaki hoca ve çalışanlarının ergen muhabbetlerine tanık olmamak için , sürekli aynı klişeleri duymamak için , bi de gelip de ''sen bu hareketi böyle yapıyosun ama yanlış doğrusu bu '' diyemesinler diye sony nwz-w273 aldım da biraz olsun rahatladım.
Doktorunuzun adı nedir acaba ? Ben de aynı sorunu yaşıyorum

Yorum
Forum Üyesi
Bende de oluyor o bench Presse yaparken sol omuzda ağrı oluyor sıkıntı gerçi 2 haftadır spor yapmıyorum gribi oldum dinleniyorum ama benimde sol omuzda sıkıntı var

Yorum
Forum Üyesi
Bu bahsettiğim oyle omuzda hissedilen bir ağrı gibi değil arkadaşlar. Bu sakatlıktan once 90 kg 5*5 bench press yapabiliyodum suan boş bar ile yapamıyorum . Bende de 4 aydır supraspinatus tendinit tedavisi uygulanıyor ama iyileşme yok maalesef. Bench press i goguse indirdiğim an deltoid den triceps e dogru bir agrı iniyor.

Yorum
SMS Onaylı
Forum Üyesi
benım sıkıntıda sag kaburga kemıgının altı yay gıbı bır alanda ve damarlar elime geliyor 2 hafta dınlendım agrı azaldı basladım ama sımdı hala agrı devam edıyor, çok zorlamıyorum dr. sonuçları kas zedelenmesi ; tedavı yok.
bırde omuzda köprucukte bazen cıtırtı gıbı takılmalar oluyor mınık mınık...cevırınce agrı yapıyor ugrasmazsan bır sey olmuyor

Yorum
SMS Onaylı
Forum Üyesi
Selamlar
Aylarca makinalarda kendimi alıştırıp sonra bench press te boş barla ısındım. Sonra hafif kiloyla 3x8 yaptım dirseklerimi vücudumdan uzak tutup yapmıştım. O gün sıkıntı yoktu 2-3 gün sonra sol omzumda benim de ağrım oldu 3 hafta bench falan girmedim ağrılarım geçti. sonuç olarak sakatlanıyorsak sebebi yanlış yaptığımızdan ve ısınmadığımızdan oluyor inşallah seninkide geçer kardeşim. Şunuda söyleyeyim biz bilmedimiz hareketi girip pat diye yapıyoruz nedir nasıldır nasıl yapılır diye bakmıyoruz.

Yorum
SMS Onaylı
Forum Üyesi
1 sene once bende sakatlanacak duruma geldim. 80 kg bench yaparken 3.tekrarda sol omuz tak etti. hemen farkettim ve bari attim... cikti zannetmistim degilmiş. sonra 1 ay itiş hareketlerini boş barla yaptim en hafif kiloda calistim. eklemleri besledim fakat dips yaparken bazen agriyor. ama 30 30 dumbell shoulder pres yaparken agrimiyor.
yani kisaca dinlen ve agriyi geri getirecek hareketleri yapmaktan kaçin...

Yorum
SMS Onaylı
Forum Üyesi
Bende de omuz ağrısı var bu rotator cuff antrenmanlarını araştırdım onları yaparken ilk 1 2 tekrarda ağrıyor devam edince ağrı geçiyor ve antrenmana geçiyorum 2x20kg dambıllarla göğüs çalışabiliyorum ağrı olmuyor omuz çalışırken shoulderda 15 15 çalışıyorum yine ağrı olmuyor ama antrenman bittikten sonra yada normal otururken omzumu oynattığımda küçük bir noktada sızlama oluyor 1 ay vs. oluyor daha spora başlayalı ilk hafta yaptığım dumbbell bench press yüzünden olduğunu düşünüyorum.. maalesef herkes gibi ağır kilo aldığım için elime kolumu birden aşağı indirdim ve sonuç böyle ağrım çok şiddetli olmadığı için gitmedim doktora ama geçmiyor antrenmanımı da etkilemiyor.. ne yapsam bilemedim.

Yorum
SMS Onaylı
Forum Üyesi
Benim en büyük korkum omuz :( Fitness'a başlamadan yıllar öcne Tenis oynarken servis sırasında sağ omzumda tendon sıkışması yaşamıştım.
6 ay boyunca bırakın tenis oynamak kolumu, sırtımı kaşımak için dahi arkaya doğru çeviremiyordum.

Şimdi bu tür bir rahatsızlık yaşamıyorum yaşamam da umarım. Ama bu kez de omuzların her ikisinde de kütür kütür sesler geliyor.
Sırf sakatlık korkusundan serbest ağırlıklarla çalışmayı bile bıraktık göğüste. Bench Press'e makinada giriyoruz.

Bacağım kırılsın sorun değil ama şu omuzlara bir şey olmasın. Omuzlardan cidden çok korkuyorum.

Yorum
  • :)
  • :D
  • ;D
  • :lollol:
  • :lol:
  • ;)
  • :(
  • :cool:
  • :p
  • :eek:
  • :laugh: