Hoş geldin!

Forum sitemize kayıt olarak fitness ve vücut geliştirme konularında sorular sorabilir, diğer insanlarla iletişime geçebilirsiniz!

Şimdi Kayıt Ol

Fitness Kaynak Sikintisi

Savas Cebeci

Yönetici
Site Admini
Ödüller
1
  • 100. Mesaj!
Fit Puan
0

Bana fitness,agirlik calismalari ile ilgili kitaplar soruluyor. Ben turkce kaynak bilmiyorum. Benim kullandigim kaynaklar ingilizcedir.
Size enteresan birsey soyliyim: Agirlik calismalari ile ilgili bilimsel kitaplar bulmak Amerikada bile cok zor. Yani ciddi kaynak sikintisi var. Ben 15/20 kitap aldim. Bunlarin cogu iste resimli hani hareketler nasil yapiliyor tarzinda kitaplar. Biraz beslenme onerileri var okadar.
Iki kitap buldum biraz isi bilimsel tarafina inen. Ondada yazar hipertrofi icin ( kasin buyumesi ) tekrarlarin 4-6 arasinda olmasi gerektigini,cunku maksimum mikroskobik yirtilmalarin ancak bu sekilde olabilecegini iddia ediyor. Bu yaklasim bana cok uygun degil.
Yani Amerikada bile kaynak sikintisi var. Neden peki ? Sebebi su arkadaslar. Bu is bilimsel bir istir bu tip kitaplari egzersiz fizyolojisi uzmanlari yazmalidir. Yani PHD olan bilim adamlari. Boyle bilim adami Amerikada cok var. Ancak bu adamlar kendileri agirlik calismiyorlar. Benim bildigim egzersiz fizyolojisi uzmani PHD unvani olan ve agirlik calisan Jim Stoppani var. Diger kitap yazanlar universite egitimi olmayan kisilerdir. Genel olarak eski yarismacilar yada personal trainerlardir.
Benim kullandigim, ogrendigim, ogrenmeye calistigim butun kaynaklar benim ders kitaplarimdir. Bu kitaplarda genel olarak 500 sayfanin uzerinde atlas tarzinda buyuk kitaplardir. Bunlarin yazarlarida egzersiz fizyolojisi uzmanlaridir yani ¾ kisi bir araya gelmis bir kitap olusturmuslar. Tabi bunun icin 300 den fazla kaynaktan yararlanmislar.
Size tavsiyem, boyle notlarinizi toparlayin kendinize kaynak yapin. Benim kitap projem var. Aslinda bilgilerde hazir sadece toparlamam gerekiyor. Hangi dilde yapacagim bilmiyorum. Muhtemelen ingilizce cikartacagim ilk once. Bakalim ilerideki zaman ne gosterecek.

SaVaS

Forum Üyesi
Ödüller
3
  • 250. Mesaj!
  • 100. Mesaj!
  • 100. Beğeni!
Fit Puan
0

Bana fitness,agirlik calismalari ile ilgili kitaplar soruluyor. Ben turkce kaynak bilmiyorum. Benim kullandigim kaynaklar ingilizcedir.
Size enteresan birsey soyliyim: Agirlik calismalari ile ilgili bilimsel kitaplar bulmak Amerikada bile cok zor. Yani ciddi kaynak sikintisi var. Ben 15/20 kitap aldim. Bunlarin cogu iste resimli hani hareketler nasil yapiliyor tarzinda kitaplar. Biraz beslenme onerileri var okadar.
Iki kitap buldum biraz isi bilimsel tarafina inen. Ondada yazar hipertrofi icin ( kasin buyumesi ) tekrarlarin 4-6 arasinda olmasi gerektigini,cunku maksimum mikroskobik yirtilmalarin ancak bu sekilde olabilecegini iddia ediyor. Bu yaklasim bana cok uygun degil.
Yani Amerikada bile kaynak sikintisi var. Neden peki ? Sebebi su arkadaslar. Bu is bilimsel bir istir bu tip kitaplari egzersiz fizyolojisi uzmanlari yazmalidir. Yani PHD olan bilim adamlari. Boyle bilim adami Amerikada cok var. Ancak bu adamlar kendileri agirlik calismiyorlar. Benim bildigim egzersiz fizyolojisi uzmani PHD unvani olan ve agirlik calisan Jim Stoppani var. Diger kitap yazanlar universite egitimi olmayan kisilerdir. Genel olarak eski yarismacilar yada personal trainerlardir.
Benim kullandigim, ogrendigim, ogrenmeye calistigim butun kaynaklar benim ders kitaplarimdir. Bu kitaplarda genel olarak 500 sayfanin uzerinde atlas tarzinda buyuk kitaplardir. Bunlarin yazarlarida egzersiz fizyolojisi uzmanlaridir yani ¾ kisi bir araya gelmis bir kitap olusturmuslar. Tabi bunun icin 300 den fazla kaynaktan yararlanmislar.
Size tavsiyem, boyle notlarinizi toparlayin kendinize kaynak yapin. Benim kitap projem var. Aslinda bilgilerde hazir sadece toparlamam gerekiyor. Hangi dilde yapacagim bilmiyorum. Muhtemelen ingilizce cikartacagim ilk once. Bakalim ilerideki gunlerde zaman ne gosterecek.
kaynak sıkıntısından ziyade en büyük sorunlardan biride yarı cahiller 1 2 şey bilip herşeyini bildiğini sanıp boş konuşanlar çok var ve çoğu kişiyi yanlış yönlendiriyorlar :(

tesla

Forum Üyesi
Ödüller
0
Fit Puan
0
10 numara olur hocam. dil fark etmez de Türkiyede satışı olsun yeter

akn

Forum Üyesi
Ödüller
0
Fit Puan
0
hocam kaynak olarak şuanda çok kısa bi kaynak hazırlama aşamasındayım antrenmanlar ve beslenme bilimini içermekte türkçe bbir şekilde sizin muhammetin ve çeşitli yerden derlemelerle bi kaynak hazırlıyorum inşallah 2-3 haftaya elinizde olacak şekilde forumda paylaşacagım. :)

The Iron

Forum Üyesi
Ödüller
0
Fit Puan
0
Aşağıdakiler piyasadaki kitaplar arasından seçtiklerim, güncel bilimsel makale çevirilerini vs..takip etmek istiyorsanız MD (Muscular Development) dergisini almanızı öneririm.

1. Podyum Gerekmez, (Neoklasik Fitness; 21D.M.A.S.S. Bedensel Form Değişimi İçin 21 Gün Prensibi), Orhan Tezişçi, İkinciadam yayınları
2. Egzersiz ve Spor Yapanlar İçin Beslenme, Gülgün Ersoy, Nobel Yayınları
3. SPOR VE BESLENME - Antrenör ve Sporcu El Kitabı, Ziyanur Güneş, Nobel Yayınları
4. Antrenman Teorisi, Uğur Dündar, Nobel Yay.
5. Egzersiz Fizyolojisi, Kolektif, Nobel Yay.
6. (Akademik) EGZERSİZ FİZYOLOJİSİ - LABORATUVAR EL KİTABI - Exercise Physiology - Laboratory Manual. William C. BEAM, Gene M. ADAMS, Nobel yay.
7. Spor ve Egzersiz Psikolojisi, Hülya YELTEPE ERCAN, Nobel Yay.
8. STRETCHING İLKELERİ Egzersiz Dağarcığı, Yrd. Doç. Dr. Murat BİLGE, Nobel Yay.
9. Kas Geliştirme Anatomisi, Craig Ramsay, Akılçelen Kitaplar Yayınevi
10. Kuvvet Antrenmanı Anatomisi, Pat Manocchia, Akılçelen Kitaplar Yayınevi
11. Vücut Antrenmanı Anatomisi, Abigail Ellsworth, Akılçelen Kitaplar Yayınevi
12. Egzersiz Anatomisi (Egzersizleriniz İçin Eğitmen Rehberi), Pat Manocchia, Akılçelen Kitaplar Yayınevi
13. Modern Fitness, Zülküf Turan, İlpress yayınları
14. Bilek Güreşi - Arm Wrestling, Erol uğur, İlpress Yay.
15. Egzersiz Yapan Herkes İçin Sağlıklı Fitness(Spor Profesyonelleri İçin Rehber), Mehmet Üzel, Ziya Yazıcı, Deomed Medikal Yayıncılık
16. Sporda Doping, Özer Baysaling , İlpress yay.
17. Herkes İçin Spor,(Vücut Geliştirme, Fitness ve Formda Kalma), Erol uğur, İlpress yay.
18. Arnold:Bir Vücutçunun Eğitimi, Arnold Schwarzenegger, Douglas Kent Hall, Akaşa Yayın
19. Modern Vücut Geliştirme, Zulküf Turan, İlpress yay.
20. Hard Drive Body Building - Vücut Geliştirme, Özer Baysaling , İlpress yay.

Herkese keyifli okumalar,
Saygılar

Savas Cebeci

Yönetici
Site Admini
Ödüller
1
  • 100. Mesaj!
Fit Puan
0
Tesekkur Ederiz, The Iron, Okuyabileceginiz kaynaklar size tavsiyem tarihlerinede dikkat edin. Cunku cok cabuk degisen bir sektor fitness. Cunku cok buyuk paralarin dondugu bir sektordur. Amerikada yillik 24 milyar dolarlik bir butcedir. Dolayisiyla supplementten,egzersize kadar, fizyolojiye kadar surekli yeniliklerin oldugu bir sektordur. Bazi bilgiler gecerliligini yitirmis olabilir.

The Iron

Forum Üyesi
Ödüller
0
Fit Puan
0
Rica ederim. Haklısın, o yüzden bazı sporcuları, antrenörleri, dergileri, kuruluşları vs kısaca bilgili alınabilecek herkesi takip etmekte fayda var. Özellikle seni takip etmelerini öneriyorum arkadaşlara, bu sporun gelişmesi için senin gibi insanlara ihtiyaç var bu ülkede..İstanbulda farklı semtlerde farklı salonlara gitme imkanım var, salonlarda en çok dikkatimi çeken dar görüşlü insanlar neyse okumuş görmüş, ufku geniş insanlarla daha etkin, daha güzel bir spor olması dileğiyle diyeyim. : )

İlpress yayınlarının kitapları eski biraz ama yazdıklarım temel bilgiler içeren kitaplar genelde, nobel'inkiler zaten ders kitabı olarak kullanılıyor. Büyük ihtimalle iş görürler yine : )

DrBurakkk

Forum Üyesi
Ödüller
0
Fit Puan
0

Size tavsiyem, boyle notlarinizi toparlayin kendinize kaynak yapin. Benim kitap projem var. Aslinda bilgilerde hazir sadece toparlamam gerekiyor. Hangi dilde yapacagim bilmiyorum. Muhtemelen ingilizce cikartacagim ilk once. Bakalim ilerideki zaman ne gosterecek.

Hocam yakın zamanda lazar bir kitap cıkardı sanıyorsam baktınız mı?

bostonblue

Forum Üyesi
Ödüller
0
Fit Puan
0
Hocam madem bu işin %70/80 i mutfak diyoruz, "on food and cooking" Harold McGee (isbn 978-0-684-80001-1 U.S) yiyecek/pişirme üzerine yazılmış en baba bilimsel kitaptır. mektepli şef kardeşinizden nacizane tavsiyedir hocam, crispy on the outside juicy on the inside, maksat tavuklar haşat olmasın dökme demirde :) bu ilk mesaj vesilesiyle de, iyiki varsınız herşey için teşekkürler hocam.

HeavyDuty

Forum Üyesi
Ödüller
0
Fit Puan
0
Savaş hocam. Bir öğünde 35 gramdan fazla protein sindirilebileceği ile ilgili makaleyi atarmısınız. İnsanlar bilimsel makale istiyor.