Fitness failure hakkında

Hoşgeldin!

Forum sitemiz tamamen ücretsizdir.

Şimdi Kayıt Ol!
Forum Üyesi
Kilo (kg)
73
Spor Geçmişi
0
Boy (cm)
184
Merhabalar, internetten bulduğum bir antrenman programında bir harekette 3x6 şeklinde bir set ve tekrar düzeni var ve tükenişe gitmemi söylüyor. Ancak şunu anlamadım. Ben 3x6'lık düzeni bozup tekrar sayısını geçmem mi lazım, yoksa kaldırdığım ağırlığı 6 tekrar kaldıramıyorsam ona mı zorlamam lazım tükeniş için? Yardımcı olursanız sevinirim.

Forum Üyesi
Düzgün bir formda tek tekrar daha çıkaramayacak hale gelmek tükeniştir.
Yani o ağırlık ile 5 tekrar düzgün form yapacaksın içinde 1 tekrar kalacak sonra 1 tekrar daha yapacaksın düzgün formda 6 tekrarda tükenmiş olacaksın

1 Yorum
E
enesfrkan yorum yaptı
Teşekkürler. Bir şey daha sormak istiyorum. Mesela 4x12 lik bir hareket var. Son iki set tükeniş öneriyor. 3. set tükenişe gidersem 4. sette nasıl 12 tekrar çıkaracağım?

Forum Üyesi
Düzgün bir formda tek tekrar daha çıkaramayacak hale gelmek tükeniştir.
Yani o ağırlık ile 5 tekrar düzgün form yapacaksın içinde 1 tekrar kalacak sonra 1 tekrar daha yapacaksın düzgün formda 6 tekrarda tükenmiş olacaksın
Teşekkürler. Bir şey daha sormak istiyorum. Mesela 4x12 lik bir hareket var. Son iki set tükeniş öneriyor. 3. set tükenişe gidersem 4. sette nasıl 12 tekrar çıkaracağım?

Yorum
Forum Üyesi
Bu yüzden tekrar aralıkları geniş olması gerek. Dediğiniz gibi mümkün değil, ilk seti rir 4, falan bırakmanız lazım ki son setler 12 çıksın. 6-30 arası minimum 3 tekrar bırakacak şekilde yaptığınız her set hipertrofi açısından muazzamdır zaten. O yüzden örnek bench press için 4x12 değil de, 4x6-12 arası bir tekrar koyabilirsiniz.

Yorum
Forum Üyesi
Bu yüzden tekrar aralıkları geniş olması gerek. Dediğiniz gibi mümkün değil, ilk seti rir 4, falan bırakmanız lazım ki son setler 12 çıksın. 6-30 arası minimum 3 tekrar bırakacak şekilde yaptığınız her set hipertrofi açısından muazzamdır zaten. O yüzden örnek bench press için 4x12 değil de, 4x6-12 arası bir tekrar koyabilirsiniz.
Yani 4x6-12 tekrar aralığındaki setlerde yeterli ağırlığı secersem 6 tekrar da yapsam sıkıntı olmaz 10 tekrar da yapsamda sıkıntı olmaz mı diyorsunuz? O tekrar aralığında olduğu sürece tükenişe gidince gelişim açısından iyi mi olur?
Yanlış anladıysam kusura bakmayın.

2 Yorumlar
E
enesfrkan yorum yaptı
Yani 6-12 tekrar aralığında son iki set tükenişe farklı tekrarlarda da gitsem sıkıntı olmaz mı?

Alper Kurt
Alper Kurt yorum yaptı
Hedef kası hissediyorsan, pump olabiliyorsan (ağır kg’de bile) evet aynı kas kazancını sağlayacaksın

• :)
  • :D
  • ;D
  • :lollol:
  • :lol:
  • ;)
  • :(
  • :cool:
  • :p
  • :eek:
  • :laugh:
  • :rolleyes: