Hoş geldin!

Forum sitemize kayıt olarak fitness ve vücut geliştirme konularında sorular sorabilir, diğer insanlarla iletişime geçebilirsiniz!

Şimdi Kayıt Ol

Evde Vücut Geliştirirken Sakatlanmayın

merttaylankoroglu

Forum Üyesi
Ödüller
1
  • 50. Mesaj!
Fit Puan
0
Vücut geliştirme sporunu evde de yapabilmeniz mümkün.Bunun için yeterli ekipmanınız ve bilginiz varsa antrenmanlarınızı evde de yapabilirsiniz.Ancak dikkat etmeniz gereken birkaç şey var.Bu başlıkta onlara değineceğim.Öncelikle ekipmanlara bir bakalım;

Barfiks demiri : Barfiks sırt bölgesini çalıştıran çok güzel bir hareket.Evde vücut geliştirmek istiyorsanız sırt antrenmanlarınız için barfiks demiri çok iyi olacaktır.

Dumbell Seti: Ayarlanılabilir bir dumbell setinizin olması size çok büyük bir avantaj sunar.Dumbell ile yapabileceğiniz o kadar çok hareket var ki bunlar da vücudunuzun neredeyse bütün kısımlarını çalıştırmanıza yardımcı olacaktır.

Sehpa: Sehpaların ayarlanılabilir ve düz olanları mevcut.Bu biraz da maddiyatla alakalı.Eğer alabiliyorsanız ayarlanılabilir olanını öneririm üst göğüs ve alt göğüse daha iyi baskı yapabilmek adına.Ancak düz sehpa da büyük ölçüde görür işinizi.

Bunların dışında pek bir şeye ihtiyacınız yok.Cardio mu yapmak istiyorsunuz ? Çıkın dışarı koşun.İp atlayın.Eve koşu bandı,kondisyon bisikleti almanıza gerek yok.Göğüs yayı vb. şeyleri pek önermiyorum.Göğüsten çok her yere etki ediyor ve sakatlık riski büyük.İyi sporlar dilerim.

Şahin İzgi

Forum Üyesi
Ödüller
0
Fit Puan
0
Son düzenleme:

Fatih A.

Moderatör
SMS Onaylı
Ödüller
3
  • 250. Mesaj!
  • 100. Mesaj!
  • 100. Beğeni!
Fit Puan
4
[MENTION=133]merttaylankoroglu[/MENTION] Merhaba. Bende evime sehpa, dumbell seti, z ve düz bar almayı düşünüyorum maliyetleri 600 tl civarı. Etrafıma danışıyorum salona gitmen daha uygun olur diyorlar, evde havaya giremezsin vesaire gibi şeyler söylüyorlar. Bana salona gitmek mantıklı gelmiyor maliyeti ucuz olsada(senelik 450), sadece 1 senelik olması ve zaman kaybını beraberinde getirmesi(ulaşım). Salonda bir kaç haftalık tecrübem var, ciddi ciddi bu sporu yapmayı istiyorum imkanlarım var azmim var. Eve bunları almak mantıksızlık mıdır sizce? Salondaki aletler tamam pro aletler ama yinede baya kas kütlesi elde edebileceğimi düşünüyorum. Sehpada curl ve extension bile yapılabiliyor free weight . İlerde 600 liralık birde istasyon alayım diyorum. Almış olan arkadaşlar yada fikir vermek isteyen arkadaşlardan cevap bekliyorum.

0BuRaK0

Forum Üyesi
Ödüller
1
  • 100. Mesaj!
Fit Puan
0
[MENTION=133]merttaylankoroglu[/MENTION] Merhaba. Bende evime sehpa, dumbell seti, z ve düz bar almayı düşünüyorum maliyetleri 600 tl civarı. Etrafıma danışıyorum salona gitmen daha uygun olur diyorlar, evde havaya giremezsin vesaire gibi şeyler söylüyorlar. Bana salona gitmek mantıklı gelmiyor maliyeti ucuz olsada(senelik 450), sadece 1 senelik olması ve zaman kaybını beraberinde getirmesi(ulaşım). Salonda bir kaç haftalık tecrübem var, ciddi ciddi bu sporu yapmayı istiyorum imkanlarım var azmim var. Eve bunları almak mantıksızlık mıdır sizce? Salondaki aletler tamam pro aletler ama yinede baya kas kütlesi elde edebileceğimi düşünüyorum. Sehpada curl ve extension bile yapılabiliyor free weight . İlerde 600 liralık birde istasyon alayım diyorum. Almış olan arkadaşlar yada fikir vermek isteyen arkadaşlardan cevap bekliyorum.
Istanbulda isen ben seti 350 tl ye birakiyorum

merttaylankoroglu

Forum Üyesi
Ödüller
1
  • 50. Mesaj!
Fit Puan
0
@merttaylankoroglu Merhaba. Bende evime sehpa, dumbell seti, z ve düz bar almayı düşünüyorum maliyetleri 600 tl civarı. Etrafıma danışıyorum salona gitmen daha uygun olur diyorlar, evde havaya giremezsin vesaire gibi şeyler söylüyorlar. Bana salona gitmek mantıklı gelmiyor maliyeti ucuz olsada(senelik 450), sadece 1 senelik olması ve zaman kaybını beraberinde getirmesi(ulaşım). Salonda bir kaç haftalık tecrübem var, ciddi ciddi bu sporu yapmayı istiyorum imkanlarım var azmim var. Eve bunları almak mantıksızlık mıdır sizce? Salondaki aletler tamam pro aletler ama yinede baya kas kütlesi elde edebileceğimi düşünüyorum. Sehpada curl ve extension bile yapılabiliyor free weight . İlerde 600 liralık birde istasyon alayım diyorum. Almış olan arkadaşlar yada fikir vermek isteyen arkadaşlardan cevap bekliyorum.
Evde çalışmak ile salonda çalışmak arasında mutlaka fark olacaktır.Evde yapabileceğin hareket sınırlı.Salonda her bölgeyi ayrı ayrı çalıştıracak kadar imkanın var.Evde uzun süre çalışmış biri olarak tecrübelerimi aktarayım.Maximum verim için;

-Ayarlanabilir ağırlık seti (içinde zaten uzun düz bar ve 2 adet kısa bar oluyor.)
-Ayarlanabilir sehpa (düzde olabilir)
-Barfiks demiri

Bunların ortalama maliyetleri şu şekilde oluyor internetten alırsan;

Ağırlık seti döküm olursa 50 kg. 250-300 tl.Vinly kaplama olursa 50 kg 150-170 tl.
Sehpa 150-300 tl arası değişiyor kalite kalite.
Barfiks demiri 25-40 tl arası

İstasyonu çok gerekli görmüyorum ben.Çok yer kaplıyor,çok aşırı faydası da yok,maliyeti de yüksek.

Bu şekilde bir set yaparsan senin için verimli olur.Beslenmene de dikkat edersen,yol alırsın.

Şahin İzgi

Forum Üyesi
Ödüller
0
Fit Puan
0
agırlık istasyonu almayı düşünüyorum evde yerim var bende kendim için daha faydalı olacagını düşünüyorum ve evde spor yaperken tüm hareketlerin yapabiliriz bence yeterki yapmak istesin
[h=2]Kai Greene değilizki :D[/h]

Şafak Bilgili

Forum Üyesi
Ödüller
1
  • 100. Mesaj!
Fit Puan
0
Benimde babam zamanında deltanın ayarlanabilir dumbellini almıştı . 1-2 Heveslenmiş galiba :)

abc12345

Forum Üyesi
Ödüller
0
Fit Puan
0
lutfen yardim edin/konui acmak istiyorum.nasil aca bilirim?

ares1905

Onaylı Üye
SMS Onaylı
Forum Üyesi
Ödüller
1
  • 20. Mesaj!
Fit Puan
0
agırlık istasyonu almayı düşünüyorum evde yerim var bende kendim için daha faydalı olacagını düşünüyorum ve evde spor yaperken tüm hareketlerin yapabiliriz bence yeterki yapmak istesin
[h=2]Kai Greene değilizki :D[/h]
Ben de görev yaptığım yerde salona gitme imkanım olmadığından evde çalışmaya çalışanlardanım bu da benim istasyon bi inceliyin isterseniz istasyon almayı düşünüyorsanız

Sent from my iPhone using Tapatalk

Fatih A.

Moderatör
SMS Onaylı
Ödüller
3
  • 250. Mesaj!
  • 100. Mesaj!
  • 100. Beğeni!
Fit Puan
4
[MENTION=2971]ares1905[/MENTION] kaça aldınız istasyonu, güzel ürün. Salondaki aletler kadar olmazda yinede işe yarıyor mu ?