Makale Et Tüketimi Bize Gerçekten Fayda Sağlıyor mu?

Hoşgeldin!

Forum sitemiz tamamen ücretsizdir.

Şimdi Kayıt Ol!
Et tüketimi bize gerçekten fayda sağlıyor mu? Eti diyetinize dahil etmeyi seçerseniz, sağladığı sağlık yararlarını ve en sağlıklı etleri nasıl seçeceğinizi bilmek önemlidir.

İşte et tüketiminin bazı bilinen faydaları şunlardır:

Protein: Et yüksek kaliteli protein sağlar (yaklaşık 7 gramlık peroksiz). Yüksek protein tüketimi ile ilgili bazı efsaneler vardır. Örneğin, bazıları vücudun aynı anda sadece 40 gram protein alabildiğini düşünmektedir. Tek bir doz protein seviyesinin 30-40 gram civarında etkin olduğu doğru olsa da, bu, vücudun 40 gramdan fazla kullanamayacağı veya otomatik olarak yağa dönüşeceği anlamına gelmez.

Yüksek proteinli bir diyet de, böbreklerinizin veya kemiklerden liç kalsiyumunun bozulmasına neden olmaz. Önceden var olan bir durumunuz olmadığında (yüksek tansiyon, diyabet veya böbrek hastalığı gibi) ve sıvı alımınız yeterli değilse, yüksek proteinli bir diyet böbrekleri aşırı etkilemeyecektir. Ve aslında kemik sağlığı üzerinde en büyük olumsuz etkiye sahip olan protein değil, aşırı miktarda fosfor (kolalardaki fosforik asit gibi) fazladır.

Demir: Proteinin aksine demir yetersiz tüketilmiş bir besin olarak kabul edilir ve demir eksikliği ergen, premenopozal ve gebe kadınlar için halk sağlığı kaygısı olarak kabul edilir. Et, özellikle kırmızı et, çok iyi bir biyolojik değere sahip olan ve iyi emildiği anlamına gelen çok miktarda demir içerir. Hayvansal olmayan kaynaklardan elde edilen demir daha düşük bir biyolojik değere sahiptir.

B12 vitamini: B12 vitamini sadece hayvan kaynaklarından elde edilebilir ve sindirim (mide asidi) ve enerji üretiminde önemli bir rol oynar. Et, süt veya yumurta yemeyen kişiler diyetlerini B12 ile takviye etmelidir.

Lipid Profili ve Kardiyovasküler Sağlık: Bu araştırma, düşük karbonhidratlı diyetlerin, düşük yağ diyetleri olarak kilo vermede ve kardiyovasküler risk faktörlerini iyileştirmede eşit derecede etkili olduğunu göstermektedir. Düşük karbonhidratlı yemek planları genellikle nişastaları, tahılları ve meyveleri et ve sağlıklı yağlarla değiştirir. Böylece, doğru proteinler ve yağlar ile değiştirildiği zaman, yüksek etli bir diyet saglisağ olabilir.

Et, kolesterol içerdiği halde (tüm hayvansal ürünlerde olduğu gibi), en yeni Diyet Yönergeleri kolesterol tüketimini kaldırmıştır. Araştırma, diyet kolesterolünün kan kolesterolü üzerinde çok az etkiye sahip olduğunu göstermektedir.

Ayrıca, bilimsel literatürün son zamanlarda yapılan kapsamlı bir incelemesinin, vücudun işlenmiş etlerden ve işlenmemiş etlerden doymuş yağlara farklı şekilde davrandığı sonucuna varmıştır. Yani, yerel kasabın küçük bir bifteği ve birkaç dilim şarküteri (nitrat ve diğer koruyucularla yüklü) her biri 5 gram doymuş yağ içerebilir, ancak ikincisi sağlığımız üzerinde daha büyük ve olumsuz bir etkiye sahip olacaktır.


Et Tüketimi Bize Gerçekten Fayda Sağlıyor mu?


Hangi etler en iyisidir?


İşlenmemiş Etler : Genel kural olarak, daha az işlenmiş ve orijinal formlarına daha yakın olma eğiliminde olduğundan, en az içerikli yiyecekler almak en iyisidir. Çoğu etin bir içerik listesi yoktur, çünkü gıda tek madde (aynı şey taze ve dondurulmuş sebzeler için geçerlidir). Bu çeşit yiyecekleri, yemek planlamanızın ve hazırladığınız menülerin iceriginde bulundurun.

Çimenle beslenen sığır eti: Sağlıklı hayvanların etlerini tüketirken kendimizde sağlıklı oluruz. Muhtemelen, genel sağlık için en önemli faktörlerden biri diyetinizdeki omega-6’ların omega-3’lere oranıdır. Otla beslenen sığırlar, tahılla beslenen sığırlara göre daha fazla miktarda omega-3 yağlarına ve daha düşük bakteriyel enfeksiyonlara ve parazitlere sahiptir (yani daha az antibiyotik gerektirir). Yem türü de yem kalitesinden daha önemlidir. Yani, organik olarak beslenen hayvanlar, asla yemek istemedikleri yiyecek (mısır, soya) ile beslenebilirler.

İLGİLİ YAZI: Beyin Sağlığını Etkileyen Besinler ve Özellikleri

Yumurtalar: İnsanlar çoğu zaman yumurtaları mandıra olarak sınıflandırırlar, ancak yumurtalar tavukların “meyveleri”, sütler ise ineklerden (ve birkaç başka hayvandan) gelir. Yumurtalar, peynir altı suyu, kazein ve laktoz gibi süt ürünlerinden tamamen mahrumdur ve proteinin en yüksek biyolojik değerini sunar. Yumurtalar ayrıca A vitamini, çeşitli B vitaminleri, mineraller ve bitkisel besin maddelerinde yüksektir ve tartışıldığı gibi, yüksek miktarlarda kolesterolüne rağmen, tekrar yemeye güvenlidir.

Balıklar: Ton balığı, çiftlik somon balığı, köpekbalığı, kırmızı balığı ve kılıç balığı yemek zamanı gelse de, daha fazla midye, istiridye, sardalye, taraklı Pasifik halibut, gökkuşağı alabalığı, ıstakoz ve kerevit tüketmeye çalışın. Bu küçük balıklar yırtıcı balıklara kıyasla daha düşük cıva seviyelerine de sahiptir.

Genel olarak, et ile bitki bazlı bir diyet, en sağlık yararları sunuyor gibi görünüyor. İdeal tabakayı 2/1 oranında sebze, et ve meyve / nişasta ile düşünün. Çoğu insan için bu, toplam et tüketimini yarıya düşürmek anlamına gelir, ancak daha çok otla beslenen sığır eti, yumurta ve küçük balık gibi kaliteli etleri tüketmek daha önemlidir. Genel olarak biraz daha az et yiyerek, işlenmemiş, daha kaliteli etleri vurgularken, bütçenizde net bir değişiklik olmayacak, ancak yemeklerin daha keyifli hale getirileceği ve sağlıkla ilgili faydaların kalıcı olacağı anlamına gelecektir.


Et Tüketimi Bize Gerçekten Fayda Sağlıyor mu? isimli makale Eyüp Baykara tarafından yazılmıştır.
 
 • :)
 • :D
 • ;D
 • :lollol:
 • :lol:
 • ;)
 • :(
 • :cool:
 • :p
 • :eek:
 • :laugh:
 • :rolleyes:
 • :angry:
 • :mad:
 • :embarras:
 • :undecided:
 • :cry:
 • :evil:
 • :heart:
 • %p
 • :bravo:
Üst