Hoşgeldin!

Forum sitemiz tamamen ücretsizdir.

Şimdi Kayıt Ol!
Forum Üyesi
Merhaba arkadaşlar ben spora başladığımdan beri su ve soda dışında herhangi bir içecek içmemeye başladım. Fakat son zamanlarda suyu çok fazla içiyorum her gün en az 5-6 litre su içiyorum. Bazen 2 günde 1 damacana su bitirdiğimi hatırlarım. Bu kadar suyun sizce bir zararı olur mu? Birde göbeğim devamlı belli oranda şişik duruyor su buna sebebiyet verir mi ?

Yönetici
SMS Onaylı
Çok fazla su içmek iyi değildir. Besinlerle beraber vücudumuza bazı değerli vitamin ve mineralleri dışarıdan alırız. Bazı yağları ve aminoasitleri de dışarıdan alırız. Fazla su içtiğimizde bazı mineraller vücudumuzdan atılabileceğinden, mineral kaybı yaşarız. Her ne kadar dışarıdan takviye alınsa da bazı durumlarda karşılamayabilir. Bu bazen iyidir, tabiki kararında tüketildiğinde. Ama 20 litre gibi damacanayı tutup içiyorum tabiri normal bir davranış değil. Eğer ki böyle birşey var ise de normale çekilmesi gerekiyor. Bazı beslenme, uyuma gibi hayat ritüellerimiz bizim alışkanlıklarımızdır, yani belli bir zaman içinde sürekli günde 1 ekmek yiyen insan, hergün o ekmeği arayacaktır, bu su içme de bunun gibidir. O kişiye kararında bir beslenme şekli verdiğinizde, buna alışacak ve düzenli ritüel haline getirecektir. Fazla protein almak, fazla karbonhidrat almak ya da fazla su içebiliyorum demek mataf bir ölçü değildir. Adı üstünde FAZLA'dır. Bu forumda vücut geliştirmenin yanında beslenme ile ilgili "KARARINDA" ölçüler ile beslenme bilgileri de veriliyor. Mesela artık FAZLA'nın zarar oluşturabileceğini anladık. Yapmamız gereken "KARARINDA" yiyip, içip beslenmemizi oturtmak. Ayrıca fazla su tüketimi "Su zehirlenmesi" denilen duruma yol açabilir. Bu durum; aşırı miktarda su içilmesiyle olur. Vücut bu kadar cok suyu dışarı atamayıp, dokularda biriktirir. Dokuda azalan tuz konsantrasyonuyla vucuttaki sıvılar yer değiştirip beyinde şişlige yol acar. İşbu şişliğin kafatasına baskı yapıp hasar olusturması durumudur. Ölümle sonuçlanabilir.

Yorum
  • :)
  • :D
  • ;D
  • :lollol:
  • :lol:
  • ;)
  • :(
  • :cool:
  • :p
  • :eek:
  • :laugh: