Makale Beyin Sağlığını Etkileyen Besinler ve Özellikleri

Hoşgeldin!

Forum sitemiz tamamen ücretsizdir.

Şimdi Kayıt Ol!
Beyin olağanüstü bir organdır. Düşünme, problem çözme, duyguları işleme, hatıraları yapma, beş duyu (görme, tat alma, dokunma, koku alma ve işitme) ve fiziksel hareket etme yeteneğinizden sorumludur. Yapacak çok şey varsa, beyniniz çok fazla enerji gerektirir. Doğru beslenme beyninizi şimdi mutlu tutacak ve genellikle yaşlanma ile ilişkili hastalıkları önleyecektir.

Beynin temel çalışma birimi nörondur. Diğer sinir hücrelerine, kaslara veya salgı bezlerine nörotransmitter olarak bilinen kimyasal haberciler aracılığıyla bilgi ileten özel bir hücredir. Beyninizde, çalışmak için sabit bir enerji akımına dayanan yaklaşık 100 milyar nöron vardır. Doğru besinler beyninize iyi bakacak ve düzgün şekilde çalışacaktır. Aksi halde, yanlış yiyecekler beyninizi beslemeyecek ve Alzheimer hastalığı, demans, bilişsel gerileme ve bozulmuş hafıza da dahil olmak üzere yaşa bağlı beyin hastalıkları ve bozukluklarını hızlandıracaktır.

İyi haber şu ki, sağlıklı bir beyin için hangi yiyeceklerin en iyi olduğunu vurgulayan bu yazıyı okumanızı tavsiye ediyoruz.

ZİHİN DİYETİ

Bu diyet, kan basıncını düşürme, kardiyovasküler hastalık riskini azaltma ve diyabet riskini azaltma yetenekleri nedeniyle saygı duyulan Akdeniz ve DASH diyetlerinin birleşimidir. Diyete katılan katılımcılar Alzheimer’i% 53 kadar geliştirme riskini azaltmıştır. Diyetin, her ikisi de beyine oldukça zararlı olabilen oksidatif stres ve inflamasyonu azaltarak işe yaradığı düşünülmektedir. Bu diyet, antioksidan bakımından zengin meyveler ve sebzeler, yağsız proteinler, vahşi balıklar, baklagiller, fındık, tohumlar, avokado ve zeytinyağı ile doludur, bunların hepsi iltihabı azaltır. Enflamasyonu ne kadar çok kontrol ederseniz, beyniniz daha sağlıklı olur.

VİTAMİN D

“Güneş ışığı” olarak bilinen D vitamini, güçlü kemiklerin gelişimindeki rolüyle uzun süredir bilinmektedir. Daha yeni bulgular vitamin D eksikliğini kardiyovasküler hastalık, diyabet, inme, kanser, kognitif bozukluk ve demans gibi iskelet dışı durumlarla ilişkilendirmiştir. En iyi D vitamini kaynağı güneştir (UVB ışınları), ancak çoğu insan güneşe maruz kalmaya ve cilt kanseri riskini artırmaya sebep olacaktır. Ayrıca, güneş koruyucu krem sürmek, D vitamininin vücuda girmesine izin veren ışınların emilimini engeller. D vitamini açısından zengin olan sınırlı gıdalar vardır, bu yüzden Vitamin D3 ile takviye yapılması tavsiye edilir. D vitamini düzeylerinin, D vitamini takviyesi için ne kadar ihtiyacınız olduğunu belirlemeyi kontrol etmesini sağlayın.Göre D vitamini Konseyi alındığında, önerilen alımı 1000-5000 IUS kadar değişebilir.PREBİYOTİK VE PROBİYOTİK

İyi sağlık bağırsakta başlar. bağırsaklarda yaşayan bakteriler ve hem iyi hem de kötüdür. Beyniniz dahil vücudunuzun sağlığını etkileyen kötü bakterilere vardır. Bağırsak bakterilerinin beyninizle doğrudan iletişim kurduğunu ve nörotransmitterlerin üretimini ve işlevini etkilediğini biliyoruz. Probiyotikler – kimchi, miso, kefir, yoğurt ve lahana turşusu gibi fermente gıdalarda bulunabilir. Prebiyotikler – bitkisel gıdalarda bulunan sindirilmeyen lifler – probiyotikleri şekilde tutarlar. Soğanlar, sarımsak, kuşkonmaz, yulaf, jicama ve Kudüs enginarları en zengin prebiyotiklerin kaynağıdır. Bu yiyecekleri yemeklerin çoğuna dahil etmek, çeşitli ve dayanıklı bağırsak mikrobiyolojisini geliştirmeye yardımcı olacaktır.

OMEGA-3 YAĞLAR

Beyninizin yaklaşık% 8’i, nöronlarınız için yapı taşları olarak hizmet eden omega-3 yağlarından oluşur. En önemli iki omega-3′-DHA (dokosaheksaenoik asit) ve EPA (eikosapentaenoik asit), beyin gelişimi ve fonksiyonunda rol oynar, onu oksidatif hasar ve inflamasyondan korur. Omega-3 açısından zengin besinler arasında uskumru, sardalya vardır. Bitki bazlı omega-3 yağ, EPA ve DHA’ya dönüştürülebilen ALA (alfa-linolenik asit) formunda gelir, ancak çok kötü yapılır. Bu yiyeceklerin (zemin keten tohumu, chia tohumu, ceviz) yararlı olmadığını söylemek mümkün değil; Lifleri ve diğer iltihap düşürücü özellikleriyle ön plandadır.

ZERDEÇAL

Zerdeçal, genellikle bir köri tarifinin bir parçası olarak, Hint ve Güneydoğu Asya yemeklerinde yaygın olarak kullanılan bir köktür. Curcumin, zerdeçaldaki inflamasyonu azaltan ve beyin kaynaklı nörotropik faktörü (BNF) artıran, yeni beyin hücrelerinin büyümesini artıran, hafızayı güçlendiren ve beyindeki hafıza merkezinin (hipokampus) boyutunu arttıran aktif bileşiktir. Zerdeçal bir tarif içinde karabiber ile birleştirildiğinde en iyi curcumin emilimi gerçekleşir.

KAÇINILMASI GEREKEN YİYECEKLER


Enflamasyonu destekleyen, bilişsel gerilemeyi hızlandıran ve Alzheimer hastalığı gelişme riskini artıran gıdaların listesi sürpriz olmamalıdır. Bu gıdalar, beyin sağlığı ve fonksiyonel tıp alanında birçok uzman için “kaçınma” listesinde görünüyor. Tamamen bırakma imkansız olsa da, alımını sınırlamak kesinlikle mümkündür.

ŞEKER

50-artı formun herhangi birinde, şeker problemlidir, çünkü iltihaplanmaya neden olur ve kan şekerini ve insülin seviyelerini yükseltir. Aslında, Alzheimer hastalığı şimdi birçok sağlık uzmanları tarafından tip 3 diyabetolarak adlandırılmaktadır . Çoklu çalışmalar obez olmanın ve diyabete sahip olmanın kişinin beyin değiştirme hastalığını geliştirme riskini önemli ölçüde artırdığını bulmuştur (genetik yatkınlıkları göz önünde bulundururken bile).Tatlı krizine girdiğiniz zaman, diğer tatlı türlerinden daha düşük olan % 70’lik koyu çikolata parçasını deneyin.

RAFİNE EDİLMİŞ KARBONHİDRATLAR

Beyaz un bazlı gıdalar – ekmek, tahıl, kraker, kurabiyeler ve hamur işleri – kan şekeri seviyesini ve insülin üretimini saf şekerle aynı şekilde etkiler. Bu yiyeceklerin tam tahıllı versiyonları tercih edilmekle birlikte, birçok uzman bunu bir adım ileriye taşıyacak ve tüm tahılları diyetten çıkartacaktır. Daha ılımlı bir yaklaşımı tercih ediyoruz: Tam tahılları seçin, ancak porsiyon boyutlarını küçük tutun ve günde bir ila üç porsiyonla sınırlayın.

KIRMIZI ET

Kırmızı et hayvanlarının çoğu (inek, koyun, keçi) büyük sürüler halinde yetiştirilir ve enfeksiyonları tedavi etmek için gelişimlerini ve antibiyotiklerini hızlandırmak için hormonların kullanımı nadir değildir. Ayrıca, bu hayvanların çoğunluğu, onları şişirmek için tahıllar (genetiği değiştirilmiş mısır dahil) ile beslenir. Ne yazık ki, bu hayvanlardan elde edilen etin yağ profili, beyindeki iltihaplanmayı arttırabilen, iltihaplı omega-6 yağlarında yüksektir. Otla beslenen ve ot bitkisi olan etleri seçin ve haftada ikiden fazla porsiyon almayın.

MANDIRA

Eğer süt ürününe karşı katı bir şekilde karşı olan veya hassas olan (genellikle inek sütü ürünleri) birçok kişiden biri iseniz, bunlardan kaçınmak, enflamasyonu kenarda tutmak için en iyi stratejidir. Mümkün olan alternatifler arasında organik süt ürünleri, A2 süt (geleneksel inek sütünden farklı bir protein içerir ve daha iyi tolere edilebilir), koyun veya keçi süt ürünleri veya bitki bazlı süt, yoğurtlar ve peynirler (genellikle badem veya kaju bazlı).

GLÜTEN

Glüten birçok enflamatuar durumun kökeninde olduğu için gerçek bir konudur. Gluten buğday, çavdar ve arpada bulunan ve çölyak hastalığı, çölyaksız glüten duyarlılığı, Hashimoto hastalığı ve IBS hastalarında inflamasyona neden olan proteindir. Bu, herkesin glutenden kaçınması gerektiği anlamına gelmez, ancak gluten’e karşı duyarlı olabileceğinizden şüphelenirseniz, glutensiz bir diyetin iki haftalık bir denemesi garanti edilebilir. Glutensiz beslenme yapmaya karar verirseniz, dengeli bir yemek planı ve gerekli eğitim için kayıtlı bir diyetisyen beslenme uzmanının tavsiyelerini aramanızı öneririz.

BEYİN ETKİLEYEN DİĞER FAKTÖRLER

Diyet, beyni etkileyen tek faktör değildir, ancak en önemli olanlardan biridir.Diğer yaşam tarzı faktörleri egzersiz, uyku, stres, sigara içme, alkol tüketimi ve takviyeleri içerir. Tüm bu alanlarda iyileşmeler yapmak beyninizin sağlığını olumlu yönde etkileyecek ve yaşa bağlı beyin hastalıkları gelişme riskinizi azaltacaktır.

Bu yazı tarafımca hazırlanmıştır.

Lütfen kaynak göstermeden paylaşmayınız.


Beyin Sağlığını Etkileyen Besinler ve Özellikleri isimli makale Eyüp Baykara tarafından yazılmıştır.
 
 • :)
 • :D
 • ;D
 • :lollol:
 • :lol:
 • ;)
 • :(
 • :cool:
 • :p
 • :eek:
 • :laugh:
 • :rolleyes:
 • :angry:
 • :mad:
 • :embarras:
 • :undecided:
 • :cry:
 • :evil:
 • :heart:
 • %p
 • :bravo:
Üst