Benim antreman programım doğru mudur?

Hoşgeldin!

Forum sitemiz tamamen ücretsizdir.

Şimdi Kayıt Ol!
Forum Üyesi
Arkadaşlar pek bilgim yok ama size oradaki aletlerin çalışmasını anlatıcam siz anlarsınız diye umuyorum :(

Yaş 15, boy 171 kilo 62 idi. Göbeğimde yağlanma vardı bunun için bir salona gittim. Şu programı kullanıyorum;

3x15'den yarım mekik
3x15 ters mekik
3x8 kanat press sanırım (15 kg)
3x8 yukarı doğru press 15 kg
3x8 enseye kablo çekiş 15kg
3x8 dumble düz kaldırma 5 kiloluk dumble'lar (aynı anda 2 kolda)
3x8 de bir kabloyu göğüste tutup dirsek sabit halde kasığa götürmek 15 kg

Pek bilgim yok tekrar özür dilerim .. Doğru mudur.. Neler düşünüyorsunuz?

Salonda ki hocan karışık program vermiş şeklinde görünüyor yani göğüs-kanat-ön kol-arka kol hepsini aynı güne vermiş yeni başladıysan ısınma sürecin olacağı için genel çalıştırıyor olabilir.Yakın zamanda bölgeleri günlere bölücektir.

Mekik ve ters mekik işine gelirsek sen istersen 3000 tane mekik çek yağ oranını %10 un altına indirmezsen karın kasların gözükmez.

İnternette aç bak mekik şampiyonu var bir sürü adam bi yatıyo 1500 mekik çekiyor ama baklavası yok :)

Yani mekik çekersen evet karın kasların güçlenir ama gözükmezler...

Yorum
Forum Üyesi
Evet, yarın 3. günüm olacak ve yarın bacak press'lere de başlayacağız. Yemek programı olarak kesinlikle fast food yemiyorum, süt ve bitki çayları içecek oluyor. Diyetisyen'e de gideceğim yağ oranı için teşekkür ederim sana :)

Yorum
Forum Üyesi
Arkadaşlar pek bilgim yok ama size oradaki aletlerin çalışmasını anlatıcam siz anlarsınız diye umuyorum :(

Yaş 15, boy 171 kilo 62 idi. Göbeğimde yağlanma vardı bunun için bir salona gittim. Şu programı kullanıyorum;

3x15'den yarım mekik
3x15 ters mekik
3x8 kanat press sanırım (15 kg)
3x8 yukarı doğru press 15 kg
3x8 enseye kablo çekiş 15kg
3x8 dumble düz kaldırma 5 kiloluk dumble'lar (aynı anda 2 kolda)
3x8 de bir kabloyu göğüste tutup dirsek sabit halde kasığa götürmek 15 kg

Pek bilgim yok tekrar özür dilerim .. Doğru mudur.. Neler düşünüyorsunuz?
Sevgili dostum göbeğindeki yağlanma için diyet gereklidir. Antrenman ikinci plandadır. Antrenman programına gelince; biraz daha birleşik hareketlere yönelmelisin.

Yorum
Forum Üyesi
Salonda ki hocan karışık program vermiş şeklinde görünüyor yani göğüs-kanat-ön kol-arka kol hepsini aynı güne vermiş yeni başladıysan ısınma sürecin olacağı için genel çalıştırıyor olabilir.Yakın zamanda bölgeleri günlere bölücektir.

Mekik ve ters mekik işine gelirsek sen istersen 3000 tane mekik çek yağ oranını %10 un altına indirmezsen karın kasların gözükmez.

İnternette aç bak mekik şampiyonu var bir sürü adam bi yatıyo 1500 mekik çekiyor ama baklavası yok :)

Yani mekik çekersen evet karın kasların güçlenir ama gözükmezler...

Kusra bakma ama sen bu işi komple yanlış anlamışın. Mekik şampiyonlarının karın kası yapamamasının sebebi kası hırpalayıp fazla yıkım gerçekleştirmesidir. Adam akıllı gün aşırı 40x4 yapsın o adam gör bak nasıl karın kası var. Yağ oranı karınla yarı bağlantılıdır. Vücut yağı sadece karında depolamaz. Kollarda, göğüslerde, baldırda, kalçada ve ağırlıkla oblik bölgesinde de toplar. Yani %15 yağ oranıyla da bulk döneminde karın kaslarının saydırabilirsin.
Buyur resim, yağ oranım 10-15 arası Instagram

Yorum
Kusra bakma ama sen bu işi komple yanlış anlamışın. Mekik şampiyonlarının karın kası yapamamasının sebebi kası hırpalayıp fazla yıkım gerçekleştirmesidir. Adam akıllı gün aşırı 40x4 yapsın o adam gör bak nasıl karın kası var. Yağ oranı karınla yarı bağlantılıdır. Vücut yağı sadece karında depolamaz. Kollarda, göğüslerde, baldırda, kalçada ve ağırlıkla oblik bölgesinde de toplar. Yani %15 yağ oranıyla da bulk döneminde karın kaslarının saydırabilirsin.
Buyur resim, yağ oranım 10-15 arası Instagram

Seninde dediğin gibi yağlar sadece karın bölgesinde toplanmaz ve yağların toplandığı yer herkeste aynı değildir bunuda unutma.Mesela sende yağlar tam karın kaslarının üstünde toplanmıyor diye herkeste böyle olacak değil kiminin kocaman yağlı göbeği vardır yan yağları yoktur kiminin yan yağları vardır göbeği yoktur yani yağlar herkeste aynı yerde toplanmaz

Mekik şampiyonuna gelince yağ oranını düşürmezse karın kasları gözükmez.Karın kası her insanda vardır ve en önemli kas grubu diyebiliriz senin kol kasın olmasa çok aşırı güçsüz olsa kolların bir kaşığı kaldıracak güçteysen beslenmeni halleder yaşarsın ancak karın kasların güçsüzse söyle bakim bana boşaltım nasıl yapacaksın??.....

Boşaltımla ne alaka dersen tuvaletini yaparken elini koy bakim karın bölgene kasılıyor mu kasılmıyor mu :) Bu her insanda güçlü karın kası olduğunun kanıtıdır.

Ayrıca bu %15 yağ oranında karın kaslarını göstermen senin için güzel bir durum sevindim yağ oranın o kadar yüksek gibi görünmesede öyle diyorsan yalan söylüyorsun diyecek halim yok.

Benim %10 yağ oranında karın kasların gözükür dememin sebebi insandan insana değişir bu oran ancak geneli budur sende eğer araştıma yaptıysan bunlar hakkında %10 un karın kaslarının gözükmesi için kabul edilen yağ oranı olduğunu bilirsin :)

Teşekkür ederim bu yazıyı yazdığın için konuşmayı devam ettirmek isterim yanlış bildiğim bir çok şey olabilir konuşup tartışarak doğruya ulaştıracağımıza inanıyorum...

Özelden ulaşabilirsiniz bana başka yazılarımda var forumda onlarda da hata varsa tartışmak isterim...

Yorum
Forum Üyesi
''Vücut yağı sadece karında depolamaz. Kollarda, göğüslerde, baldırda, kalçada ve ağırlıkla oblik bölgesinde de toplar. Yani %15 yağ oranıyla da bulk döneminde karın kaslarının saydırabilirsin.''
Şu cümlede anlattığım şey zaten herkesin yağı genetiğine göre farklı bölgede depolama özelliği olduğudur. Karın kası örneğine gelince; bizim amacımız kas oluşturmak değil zaten olan kası büyütmek.Senin çalıştığın her bir kas vücutta çalışır durumda zaten, bizim amacımız kası güçlendirip büyütmek. Hiç karın çalışma, ama yağ oranını %8e düşür gene çok belirgin karın kasların olmayacaktır çünkü kasın küçük olacak. İç organları korumak ve vücut postürünü sağlamak için herkeste olan kas kadar. O kası çalıştırmadan büyütemeyeceğin için kaliteli bir kas yağ oranı fazla olsa bile daha belirgin olacaktır.Yani yağ oranı kadar önemli olan şey kas boyutudur.

%10 yağ oranı karın kası için yeterli değildir diye birşey iddia eden yok zaten, denilen şey illa %10 un şart olmadığı. 100 lerce makale okumuşumdur 100 lerce müşterim oldu, hocalarım oldu böyle bir yargıya kimse varmadı varamaz da. Herkesin genetiği kendine özgüdür. Yukarıda ''Mekik ve ters mekik işine gelirsek sen istersen 3000 tane mekik çek yağ oranını %10 un altına indirmezsen karın kasların gözükmez.'' cümlesini kurmuşun, konuyu saptırmaya gerek yok.

Boşaltım sisteminden verdiğin örnek ise bambaşka birşey. İç organlarda da kas vardır ve senin o kasılmada hissettiğin asıl şey o. Vücutta gerçekleştirilen bütün aktivitlerde belirli kaslar çalışır zaten. En önemli kas grubu da demişsin ama her kas grubu ayrı ayrı önemlidir, her biri birbirinini bütünlüğünü sağlar. En büyük 2 kas grubu ise sırasıyla bacak ve sırttır. Amacın vücut yapmaksa en önem vermen gereken bölge bacak, çünkü bütün vücuda güç verecektir ve testesteronu en çok yükselten idmanlar bacak idmanlarıdır. Karının olayı geç ortaya çıkmasıdır çünkü hem fit vücut hem görülür büyüklük ister.
Son olarak mekik şampiyonları hakında dedğim gibi, hangi kas grubunu aşırı seviyede çalıştırırsan çalıştır ''overtraining'' olursun, kası yıpratırsın ve kas gelişmez.
İyi forumlar

Son düzenleme:
Yorum
Forum Üyesi
''Vücut yağı sadece karında depolamaz. Kollarda, göğüslerde, baldırda, kalçada ve ağırlıkla oblik bölgesinde de toplar. Yani %15 yağ oranıyla da bulk döneminde karın kaslarının saydırabilirsin.''
Şu cümlede anlattığım şey zaten herkesin yağı genetiğine göre farklı bölgede depolama özelliği olduğudur. Karın kası örneğine gelince; bizim amacımız kas oluşturmak değil zaten olan kası büyütmek.Senin çalıştığın her bir kas vücutta çalışır durumda zaten, bizim amacımız kası güçlendirip büyütmek. Hiç karın çalışma, ama yağ oranını %8e düşür gene çok belirgin karın kasların olmayacaktır çünkü kasın küçük olacak. İç organları korumak ve vücut postürünü sağlamak için herkeste olan kas kadar. O kası çalıştırmadan büyütemeyeceğin için kaliteli bir kas yağ oranı fazla olsa bile daha belirgin olacaktır.Yani yağ oranı kadar önemli olan şey kas boyutudur.

%10 yağ oranı karın kası için yeterli değildir diye birşey iddia eden yok zaten, denilen şey illa %10 un şart olmadığı. 100 lerce makale okumuşumdur 100 lerce müşterim oldu, hocalarım oldu böyle bir yargıya kimse varmadı varamaz da. Herkesin genetiği kendine özgüdür. Yukarıda ''Mekik ve ters mekik işine gelirsek sen istersen 3000 tane mekik çek yağ oranını %10 un altına indirmezsen karın kasların gözükmez.'' cümlesini kurmuşun, konuyu saptırmaya gerek yok.

Boşaltım sisteminden verdiğin örnek ise bambaşka birşey. İç organlarda da kas vardır ve senin o kasılmada hissettiğin asıl şey o. Vücutta gerçekleştirilen bütün aktivitlerde belirli kaslar çalışır zaten. En önemli kas grubu da demişsin ama her kas grubu ayrı ayrı önemlidir, her biri birbirinini bütünlüğünü sağlar. En büyük 2 kas grubu ise sırasıyla bacak ve sırttır. Amacın vücut yapmaksa en önem vermen gereken bölge bacak, çünkü bütün vücuda güç verecektir ve testesteronu en çok yükselten idmanlar bacak idmanlarıdır. Karının olayı geç ortaya çıkmasıdır çünkü hem fit vücut hem görülür büyüklük ister.
Son olarak mekik şampiyonları hakında dedğim gibi, hangi kas grubunu aşırı seviyede çalıştırırsan çalıştır ''overtraining'' olursun, kası yıpratırsın ve kas gelişmez.
İyi forumlar
Sevgili dostum burada kulaktan dolma ezbere vikipedia bilgileriyle insanları yanlış yönlendiriyorsun. Teker teker cevap verebilirim ama öncelikle şunu belirteyim bulk döneminde %15 yağ oranıyla da karın kaslarını gösterebilirsin gibi hiçbir dayanağı olmayan mesnetsiz bir cümle hayatımda duymadım. Tam bir Six pack için %8 adonis diye tabir ettiğiniz bölge için de % 7 yağ oranı gerektiğini sadece google'a yazarak bile öğrenebilirsin. Koyduğun fotoğrafta yağ oranın abarttığın kadar yüksek değil. Mekik şampiyonlarının karın kaslarının görünmemesinin sebebi de overtrainingtir gibi akla ziyan bir cümle de kurmuşşun. Türkiye de almış başını gidiyor bir overtraining furyası CT Fletcher'ın overtraining bir şehir efsanesidir diye açıklaması var araştırmanı öneririm. Herkes üçbeş ağırlık kaldırınca overtraining olacağını zannediyor keşke overtraining olacak kadar antrenman yapabiliyor olsanız :) Sen hiç yüzücü vücudu görmedin sanırım binlerce kulaçla fitness modeli gibi oluyorlar yüzücüler overtraining olmuyor da mekikçiler mi oluyor. Mekik karın kası yapmaz sevgili dostum nedeni bu mekik sadece sırt ağrısı yapar. Karın kasının görünmesi de sadece mutfakta olur. Mekik yerine ağırlıklı crunch yapacaksın bu kadar basit. Ki deadlift, sıfır squat yada step up ve türevleri tarzında birleşik hareketler yapıyorsan zaten crunch'a da ihtiyacın yok. Erkek anatomisinde yağ ağırlıklı olarak karın bölgesinde toplanır. Diyelimki 80 kg'sın ve % 15 yağ oranın var bu da 12 kg yağın var demek. Sence bunun ne kadarı göbek ve etrafında ne kadarı diğer tarafında. Vücutta yağ genellikle homojen olarak dağılmaz. Bu nedenle karın kaslarının görünmesi için yağ oranını düşürmeye ihtiyacımız var. 4x40 mekik önerini de direk yazmamışşsın kabul ediyorum. Sevgiler

Yorum
Forum Üyesi
Başlangıç olarak yüzme örnek verilmiş, profesyönel yüzücü kimliğimle cevap vereyim sana öyleyse. Yüzme kardiyovasküler antrenmana girer ve vücudu şekillendirir, kas büyütmez. Hipertrofi için ağırlık çalışman gerek, yüzücü fiziği dediğin fizik de böyle gerçekleşir. Her ileri seviye yüzücü haftanın belirli günlerinde ağırlık idmanı yapar, yapmazsa kası büyütemez ve senin dediğin yüzücü vücudu olmaz. yüzücü fiziği dediğin kadar kolay oluşan birşey olsaydı burgaz adada derece alıdığımda en kral fizik daha o zamandan bende olurdu heralde.

2. konuya gelelim. %15 yağ oranıyla karın kası olan bir insan görmemişsen bu senin eksikliğin direktman. Benim yağ oranımı benden iyi bildiğini iddia etmişsin, yağ testini neye göre yapıyorsun onu da merak etmedim değil. En doğru yağ testi kan testi ile yapılır ve sen gözlerinle bakıp kan testinden daha iyi bildiğinin iddia ediyorsan eyvallah büyüksün. Adonis için %7 olayını da ilk defa burda okuyorum. Bu spora daha başlamadan önce basketçiyken bile adonisim vardı benim ve fazlasıyla yağ vardı. Neden? çünkü basketbol bacak germe hareketlerinden dolayı direktman o bölgeyi çalştırır ve yağ olsa bile vücutta çalışan bölgeyi fit tutar. vikipedia demişsin bana ama direk internetten kopyala yapıştır bilgileri sunmuşsun.

Overtraining şehir efsanesi demişsin. Peki kardeşim sen hiç bir bölgeni 3 gün üst üste çalııyormusun bana bunu söyle. Ya da idmanın 1,5 saati aşıyor mu? Hayırsa cevabın neden hayır hiç düşündün mü? Steroid kürlerinin etkilerinin ve kullanım sebeplerini araştırdın mı? Overtraining yok demen için ciddi anlamda ekol olman lazım senin çünkü dünyaka kabul edilen birşey bu. Bir kasda taşıyabileceğinden büyük yırtıklar oluşturmak, dinlenme süresi tanımamak senin için normal birşeyse aynen çalışmaya devam bu şekilde kolay gelsin. CT Fletcher neden öyle birşey demiş bir düşün derim. O kürlere burda kim girse overtraining olmaz zaten.
Burda baştan beri dönen konu karın kası için %10 un şart olmadığı. Yağdan kurtulmak tabi ki şart ama O kası iyi büyüten insan kası gösterir.
Kulaktan dolma sağdan soldan çarpma bilgiler yazdığımı iddia etmişsin ancak ben bu işin kursunu okudum, yeri geldi yarışmacı hocalarım oldu, şimdi de bu işten para kazanıyorum. Bilgiyi teoriye dökebiliyorum resimden de anlaşıldığı gibi. Resme bakıp da ''yok senin yağ oranın o kadar değil'' demek kolay.

Son olarak foruma üye olmamın da göstereceği gibi önemli bir kaynağım da Savaş hocanın videoları. Bu iki video daha önceden zaten izlemiş olduğum videolar. Dediğime paralel şeyler. Yukarda dediğim mekiğe çok takılmayalım, lafın gelşi söylediğim şey tabi ki karın farklı egzersizlerle çalışılacaktır tek egzersize bağlı kalınmadan. Ancak 1 cümlesi yok ki Savaş hocanın, %10 olmazsa karın çıkmaz diye. Dediğim şeyle aynı, karın egzersizleri düzgün yapılmalı, yağ oranı düşürülmeli. % bimnemkaç şarttır diye birşey yok. Vikipedia da ne yazar bilemem onu sen daha iyi biliyorsun
https://www.youtube.com/watch?v=TX4pH8PpP4M
https://www.youtube.com/watch?v=oXlXDsC7VMU

Son düzenleme:
Yorum
  • :)
  • :D
  • ;D
  • :lollol:
  • :lol:
  • ;)
  • :(
  • :cool: