Hoş geldin!

Forum sitemize kayıt olarak fitness ve vücut geliştirme konularında sorular sorabilir, diğer insanlarla iletişime geçebilirsiniz!

Şimdi Kayıt Ol

Bel Fıtığı Lütfen Yardım

bbimylf

Forum Üyesi
Ödüller
0
Fit Puan
0
Kilo (kg)
71
Spor Geçmişi
1
Boy (cm)
1.76
Ciddi bir yadıma ihtiyacım var lütfen bilgi sahibi olanlar yardım edebilirmi

4 ay önce büyük ihtimal deadlftten olduğunu düşündüğüm bel ağrılarım oldu iyileşir diye düşündüm iyileşmedi. 1 ay sonra hastaneye gittim bel fıtığı teşhisi kondu .
işimden ve okulumdan dolayı bugüne kadar fizik tedaviye gidemedim sadece ara ara kendi imkanlarımla fizik tedavi egzersizlerini yaptım.
önümüzdeki hafta içi fizik tedavi görücem 2-3 haftalık süreçten sonra biticek .
birçok doktorla ve spor hekimiyle görüştüm çoğu dikkat edeek bb ye devvam edebilirsin çoğu edemessin dedi ne yapacağımı bilmiyorum ama bu sporu yapmassam çok büyük psikolojik sıkıntıya giriyorum.
Gerçekten bu spora devam edebilirmiyim , edersem nasıl etmeliyim lütfen yardımcı olurmusunuz . fazla maddi imkana sahip olamadağım için profesyonel destekte alamıyorum .
MR sonuçlarımıda atıcam bilgi sahibi biri yardımcı olursa çok sevinirim

Ekli dosyalar

Eyüp Baykara

Yönetici
Site Admini
Ödüller
10
  • 1000 Mesaj mı? Durmak Bilmiyorsun!
  • 250. Mesaj!
  • 100. Mesaj!
  • 100. Beğeni!
  • 50. Beğeni!
  • 25. Beğeni!
Fit Puan
130
Öncelikle geçmiş olsun.

Sonuçta potüzyon gördüm demiş o protrüzyondur. Bu arada sonuç kısmı da çok enteresan doktor direk Türkçe olarak fikrini söylemiş. Herneyse.

Protrüzyon nedir?
Gittikçe annulustaki minik yırtıkların miktarı artmaya ve böylece annulusu zayıflatmaya başlar. Zorlanmayla beraber diskin içinde artan basınç nedeniyle ortadaki nucleus, annulusu dışa doğru iterek belirgin bir şekilde bombeleşmesine neden olur. Bu bombeliğe Protrüzyon denir ve bombeleşen diske de Protrüde disk denir.

Aşağıda, protrüzyonun şematik görüntüsü soldaki resimde ve MRI görüntüsü de sağdaki resimde kırmzı okla gösterilmiştir.

3_asama.jpg

Protrüzyon fıtığın üçüncü aşamasıdır. kollarda uyuşma ve felç durumu olmazsa ameliyatsız geçebilecek bir fıtık türüdür o yüzden fizik tedaviye devam edip deadlift squat barbell row hareketlerinden kaçınanarak bel bölgenizi geliştirin. Ters hareket ile ortaya çıkan bu fıtığı fizik tedavi ile yok etmeniz muhtemeldir. Siz yine de doktor tavsiyenize ve tedavinize devam edin. Moraliniz bozulmasın. Bu sporu bilinçsiz yapanlardan olmayın. Sırf ağır kaldırıyorum diye deadlift squat girenler çok var.

Geçmiş olsun.

Son düzenleme:

bbimylf

Forum Üyesi
Ödüller
0
Fit Puan
0
hocam öncelikle açıklama ve bilgi için çok teşekkürler . anladığım kadarıyla protrüzyon honüz sıvının dıiskin dışına taşmadığı yada diskin henüz parçalanmadığı için geriye dönüşü mümkündür demişsiniz . fizik tedaviye devam edip sağlığıma cidden dikkat edersem bu fıtığı bitirmenin demiyelimde geriletmemin imkanı var değilmi ?

Eyüp Baykara

Yönetici
Site Admini
Ödüller
10
  • 1000 Mesaj mı? Durmak Bilmiyorsun!
  • 250. Mesaj!
  • 100. Mesaj!
  • 100. Beğeni!
  • 50. Beğeni!
  • 25. Beğeni!
Fit Puan
130
Ağrıyı yok edebilirsiniz. Bel sırt ve boyun kaslarınızı geliştirin ki fıtıktan korunun tabi bunları fıtık etmeyen hareketlerle yapın :)