Bel Fıtığı Kendi Kendine Düzelebiliyor..

3 Temmuz 2015
400
219
63
İstanbul
http://www.painphysicianjournal.com/current/pdf?article=NDAwNA==&journal=101
Bu meta-analiz (çok sayıda gözlemin bir araya getirilerek incelenmesi) sonucunda bel fıtıklarının %66'ının zaman içinde kendi kendine tamamen iyileştiği görülüyor. Yani herhangi bir operasyon, özel tedavi vs yapılmadan.

Bel fıtığım var diye bunun hayat boyu devam edeceğini sanmayın. Çoğunluk insanda (tekrar sakatlamadıkça) ya tamamen düzeliyor ya da hayatı etkilemeyecek hale geliyor. Demek ki olabildiğince ameliyattan uzak durmak lazım..

Tabii ki omurgayı destekleyen kasları güçlendirmek, duruşu (postür) düzeltmek, doğru hareket etmeyi öğrenmek çok önemli. Hatta buna şişman olmamak (omurganın yükünü hafifletmek için) da eklenebilir. Ama lütfen fıtık var diye karamsar olmayalım..

26 Şubat 2015
181
21
38
bursa
2014 yılında belimde bir diskimde bulging görüldü.
Bacakta uyuşma vb

aradan 3 yıl geçti.Bu 3 yılda belimi kuvvetlendirdim.

ancaaaaaaaaaaaaaaaak

ne zaman ters bir hareket çalışsam,ya da futbol oynasam
fıtık bana bi selam çakar.hafiften gelir ağrılar

bel ağrısı ile fıtık ağrısını net şekilde ayırt edebiliyorum.Mesela geçen gün row antrenmanı sonrao belim çok ağrıdı ama fıtık ağrısı değild.2 gün önce de fıtık ağrısı vardı

Bu hastalığa sahip olanlar bilirler bu farkı.

bel fıtığında beli kuvvetlendirmekten ziyade bel kaslarında dayanıklılık çok daha önemli
deadliftte 200 kg basmak güçlü bele işarettir ama

superman plank vb harektlerde 1 dakikadan az durabilmek kas dayanıklılığın az oldugunu gösterir
dünyaca ünlü omurilik profu söylemişti bunu ismini unuttum.

kısacası 5 dakika plank superman gibi harektlerde durabilmek üstüne de 200 kg deadlift yapabilmek
tadından yenmez