Acıyı hissetmek şart midir

Hoşgeldin!

Forum sitemiz tamamen ücretsizdir.

Şimdi Kayıt Ol!
Forum Üyesi
Merhaba arkadaşlar benim bi proplemim var aciyi cok nadir hissediyorum bu aralar ağir kilo giriyorum en fazla 10 tekrar gerisinde 6-7 ama kaldiramcak duruma geliyorum zorluyorum kaldoramayan ama sorsan pump var aci yok 30 -50 tekrar yaptiğim zaman(öyle sık yapmam) kollarımın acıdını hıssediyorum gariptir ki biceplerimi çaliştirirken şişer ama aciyi hissetmem yinede ağirliği kaldirmak için zorlarım lafı uzatmiyim kas yapmak için illaki kasların acıdıgını hissetmek gerekir mi

Erdo[emoji111]️

Forum Üyesi
Merhaba.

Kas acısı olması gereken bir şeydir. Her antrenmanda bu acıyı hissetmek gerekir.
Fakat bu acıyı hissedicez diye her hareketi hafif ağırlıkla 30-50 tekrar yapamayız. (Isınma setleri hariç)
Çünkü kaslara yeterli hasarı bu ağırlıklarla bu tekrarlarla veremeyiz.

Hipertrofi için aktin ve miyozinleri(kas lifleri) yırtmak gerekir.
Bu da ağır-yoğun bir antrenmanla mümkün. Ağırt ve yoğun bir antrenman sonucunda da yanma hissi oluşur.

Bu yırtılmanın sonucunda bakım-onarım başlar. Bakım-onarım vücudun adaptasyonudur.

Peki yanma hissi(burn effect) nasıl oluşur?

Egzersizi belli bir tekrarda yaptığımız zaman boyunca vücutta enerji sistemi olarak oksidatif sistem kullanılır.
Bunun sonucunda Krebs döngüsünde laktik asit oluşur ve kasta yanma oluşur. Acı bu şekilde oluşur.

Arnold'a göre kazananla kaybedeni ayıran eşik burasıdır. Bu acı başladıktan sonra kaç tekrar yapabildiğin önemli.
1 tekrar bile kardır.

Bu acı hissedilmiyorsa bazı noktalar kontrol edilmelidir.

Yanmanın hissedilmemesinin genel sebebi hareketin negatifinin yapılmamasıdır.
Normalde kaldıramayacağınız ağır kilolara girip hızlı hızlı yapmaktansa,
negatifini de yapabileceğiniz maksimum ağırlığı seçip yapmak daha mantıklı.

Mesela, Hareketi 12 tekrar yapmanız gerekiyorsa, hem negatifini de yapabileceğiniz, hem de 13. tekrarı yapamayacağınız bir ağırlık seçin.

Bir diğer sebep ise dinlenmeyi uzun tutmak.
Set aralarında 4-5 dk dinlenmek nabzı düşürür, vücut soğur. Buna da dikkat edin.

İyi günler :)

Son düzenleme:
Yorum
Forum Üyesi
4/5 dakika dinlemmiyorum en fazla 1 dakkika kollar bi süre sonra o ağirliği taşiyamiyo sma yinrde aci hissetmiyorum düşük kilolarda aci hissediyorum özellikle 15-20 tekrarlarda

Erdo[emoji111]️

Yorum
Forum Üyesi
4/5 dakika dinlemmiyorum en fazla 1 dakkika kollar bi süre sonra o ağirliği taşiyamiyo sma yinrde aci hissetmiyorum düşük kilolarda aci hissediyorum özellikle 15-20 tekrarlarda

Erdo[emoji111]️
Arkadaş yukarda güzelce açıklamış, forumu arasan konuyla ilgili belki 100 tane içerik bulacaksın, Savaş hocanın videoları ve makalelerini hiç saymıyorum bile. Araştırmacı olun kardeşim biraz, soru soruyorsunuz cevabını hala bu kadar sorgulamayın. Kaslarını büyütmek istiyorsan hareketi en doğru şekilde yapıp yapabildiğin en büyük ağırlıkla yapacaksın. Düşük ağırlıkla çok tekrar yaparsan kan pompalarsın ,idmanda şişirirsin kasını soğuyunca da eski haline geri döner. Amacın kas büyütmekse 10 tekrardan fazla yapmayacaksın bir seti bu kadar basit.

Yorum
Forum Üyesi
Hocam aynı dertten ben de muzdaripim. Hareketi ağır kiloyla ve formunda yapıyorum ama recoveryde acı olmuyor artık. Anlayabilmiş değilim nedenini.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Yorum
SMS Onaylı
Forum Üyesi
Merhabalar,

Arkadaşlar acıdan kastınız uzun süre spor yapmayıp tekrardan spora başlayıp son bıraktığınız gün gibi çalıştıktan sonra oluşan hamlık ağrılarını mı kastediyorsunuz yoksa çok tekrar yaparak oluşan yanma hissinimi veyahut hamlığı attıktan sonra ileri zamanlarda maximal kilo denemelerindeki son 2 3 tekrardaki yanma hissinden mi bahsediyorsunuz?

Ben sonuncusundan bahsettiğinizi varsayıyorum; her zaman o acıyı hissetmeye bilirsiniz. Bu gelişmediğinizi göstermez.. 1 tekrar yapacağınız maximalinizin yüzde 70 80 iyle çalışmanız gelişeceğiniz anlamına gelir çünkü kaslarınız bu seviyelerde zorlanır ve gelişir.

Şunuda ekliyim ağır kilolarda yanma hissi olmuyor diye set tekrarlarınızı 20 30 yapmanız farklı bir amacın içine girmenize sebep olur.. Kas gelişimine değil katabolik duruma geçersiniz ama düşük bir ihtimaldir..

Yorum
  • :)
  • :D
  • ;D
  • :lollol:
  • :lol:
  • ;)
  • :(
  • :cool:
  • :p
  • :eek:
  • :laugh: